Kritické myšlení

Předmět není vypsán Nerozvrhuje se

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
300MDKM Z 1 30 hodiny SEMINÁŘŮ za celý semestr (45 minut), 3 až 8 hodin domácí příprava česky letní

Garant předmětu

Jméno vyučujícího (jména vyučujících)

Výsledky učení dané vzdělávací složky

-

Forma studia

První série přednášek se uskuteční v pátek 4. března 2022 od 9:30 online.

Druhá série přednášek se uskuteční v pátek 22. dubna 2022: Ján Markoš od 9:30 do 11:00 online. Přednáška Pavly Holcové se uskuteční osobně od 13:00 do 14:30 v učebně U1.

V rámci prvního termínu vystoupí: Bohumil Kartous 9:30-11:00, Josef Šlerka 11:15-12:45 a Miroslav Petříček 13:30 - 15:00.

V rámci druhého termínu vystoupí: Jan Markoš 9:30 do 11:00 (online) a Pavla Holcová 13:00 - 14:30 (osobně v U1).

Dne 3. března 2022 a 21. dubna 2022 přihlášení studenti obdrží link, kde bude možné sledovat přednášky a zároveň se zapojit do diskuze.

Předpoklady a další požadavky

-

Obsah kurzu

Série přednášek s diskusemi se věnuje způsobům, jak na svět nahlížet z více různých perspektiv, jak kriticky třídit a zpracovávat informace, jak hledat a vyhodnocovat jejich zdroje, či jak rozpoznat a nepodléhat manipulaci. K tématu aktuálnímu zejména v době, kdy je součástí každodennosti zahlcení informacemi, důraz na emoce na úkor racionální argumentace a analytického přemýšlení, se z pohledu rozličných polí poznání a profesních specializací podívá 5 osobností. V rámci 90minutového bloku host/ka přednese přednášku a bude k dispozici k diskusi.

Přednášející:

Pavla Holcová je investigativní novinářka a zakladatelka českého neziskového zpravodajského webu publikující investigativní žurnalistiku investigace.cz. Jako jediná z České republiky byla přizvána do globální investigace Panama Papers. Spolupracovala s ázerbájdžánskou novinářkou Khadijou Ismailovou na sérii článků týkajících se nezákonných obchodních aktivit Ázerbájdžánského prezidenta a jeho rodinných příslušníků. Společně s Balkan Investigative Reporting Network a Organized Crime and Corruption Reporting Project mapovala mnohamiliardové dodávky zbraní pro konflikt v Sýrii. V roce 2021 byla oceněna prestižní celosvětovou novinářskou cenou ICFJ Knight International Journalism Award.

Bohumil Kartous je spisovatel a publicista dlouhodobě se zaměřující na témata s významným společenským vlivem (vzdělávání, dezinformace, politická realita). Od roku 2020 zastává pozici ředitele Pražského inovačního institutu. Dlouhodobě se zabývá tématem dezinformací, fenoménem tzv. hoaxů, dezinformačních webů a fake news, a jejich dopadů na společnost. Je autorem knihy No Future: Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality?. Je spoluatorem knih 2036, Orwell na steroidech, Za zrcadlem: Hybridní válka jako staronový fenomén mezinárodních vztahů.

Josef Šlerka je český sémiotik, datový novinář a vysokoškolsý učitel. Původně studoval divadlo na JAMU, ale vystudoval až estetiku. Doktorát má z informační vědy a jako pedagog dodnes působí na Filozofické fakultě UK jako vedoucí oboru Studia nových médií. Pracoval ve společnosti Ataxo, firmě specializující se na internetový marketing, kde byl vedoucím technologické divize Social Insider. Firmu později koupila společnost Socialbakers, tam pracoval jako vedoucí vývoje a výzkumu. V letech 2017 až 2021 byl ředitelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. V současnosti zpracovává datové analýzy pro server Investigace.cz.

Miroslav Petříček je filozof, estetik, překladatel a teoretik vizuálního umění. Specializuje se zejména na současnou francouzskou filozofii a vztahy mezi filozofií a uměním. Přeložil řadu klíčových děl z německé a francouzské filozofie, mezi jinými Světlou komoru (Roland Barthes), Čas a vyprávění (Paul Ricœur) či Ideu fenomenologie (Edmund Husserl). Mezi jeho nejčtenější publikace patří Úvod do (současné) filosofie, analýza dynamiky detektivních románů Majestát zákona: Raymond Chandler a pozdní dekonstrukce (2001),kniha esejů Myšlení obrazem (2009) či Co je nového ve filozofii (2018). Od Nadace Charty 77 obdržel v roce 2019 Cenu Jaroslava Seiferta za knihu Filosofie en noir. Je pedagogem a členem Umělecké rady FAMU.

Ján Markoš je šachový velmistr, spisovatel a lektor kritického myšlení. Je autorem bestselleru Sila rozumu v bláznivej dobe o kritickém myšlení, jako i dalších knih o šachu a rozhodování. Za knihu Medzi dobrom a zlom o etických dilematech obdržel ocenění Veřejné ochránkyně práv. Jeho nejnovější kniha Bližšie k sebe popisuje, jak věda, technologie a média zasahují do našich životů. Ján působí na Akademii kritického myslenia zaměřující se na oblast teorie argumentace, akademické debaty, veřejného vystupování a rétoriky, kde se věnuje také lektorování firem a organizací.

Doporučená nebo povinná literatura

-

Hodnoticí metody a kritéria

Pro udělení zápočtu je potřeba absolvovat všech 5 přednášek. Na přednášce Pavly Holcové doložit účast podpisem na prezenční listině v U1 22. 4. 2022.

Poznámka

Kontaktní osoba: Andrea Petrovičová, andrea.petrovicova@famu.cz, +420 732 238 424

Další informace

Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje

Předmět je součástí následujících studijních plánů