Kritické myšlení 2

Předmět není vypsán Nerozvrhuje se

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
300MDKM2 zápočet 1 30 hodiny SEMINÁŘŮ za celý semestr (45 minut), 3 až 8 hodin domácí příprava česky letní

Garant předmětu

Jméno vyučujícího (jména vyučujících)

Obsah

Série přednášek s diskusemi se věnuje způsobům, jak na svět nahlížet z více různých perspektiv, jak kriticky třídit a zpracovávat informace, jak hledat a vyhodnocovat jejich zdroje, či jak rozpoznat a nepodléhat manipulaci. K tématu aktuálnímu zejména v době, kdy je součástí každodennosti zahlcení informacemi, důraz na emoce na úkor racionální argumentace a analytického přemýšlení, se z pohledu rozličných polí poznání a profesních specializací podívají 4 osobností. V rámci 90minutového bloku host přednese přednášku a bude k dispozici k diskusi.

Přednášející:

Bohumil Kartous je spisovatel a publicista dlouhodobě se zaměřující na témata s významným společenským vlivem (vzdělávání, dezinformace, politická realita). Od roku 2020 zastává pozici ředitele Pražského inovačního institutu. Dlouhodobě se zabývá tématem dezinformací, fenoménem tzv. hoaxů, dezinformačních webů a fake news, a jejich dopadů na společnost. Je autorem knihy No Future: Vezeme děti na parním stroji do virtuální reality?. Je spoluatorem knih 2036, Orwell na steroidech, Za zrcadlem: Hybridní válka jako staronový fenomén mezinárodních vztahů.

Josef Šlerka je český sémiotik, datový novinář a vysokoškolsý učitel. Původně studoval divadlo na JAMU, ale vystudoval až estetiku. Doktorát má z informační vědy a jako pedagog dodnes působí na Filozofické fakultě UK jako vedoucí oboru Studia nových médií. Pracoval ve společnosti Ataxo, firmě specializující se na internetový marketing, kde byl vedoucím technologické divize Social Insider. Firmu později koupila společnost Socialbakers, tam pracoval jako vedoucí vývoje a výzkumu. V letech 2017 až 2021 byl ředitelem Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. V současnosti zpracovává datové analýzy pro server Investigace.cz.

Miroslav Petříček je filozof, estetik, překladatel a teoretik vizuálního umění. Specializuje se zejména na současnou francouzskou filozofii a vztahy mezi filozofií a uměním. Přeložil řadu klíčových děl z německé a francouzské filozofie, mezi jinými Světlou komoru (Roland Barthes), Čas a vyprávění (Paul Ricœur) či Ideu fenomenologie (Edmund Husserl). Mezi jeho nejčtenější publikace patří Úvod do (současné) filosofie, analýza dynamiky detektivních románů Majestát zákona: Raymond Chandler a pozdní dekonstrukce (2001),kniha esejů Myšlení obrazem (2009) či Co je nového ve filozofii (2018). Od Nadace Charty 77 obdržel v roce 2019 Cenu Jaroslava Seiferta za knihu Filosofie en noir. Je pedagogem a členem Umělecké rady FAMU.

Ján Markoš je šachový velmistr, spisovatel a lektor kritického myšlení. Je autorem bestselleru Sila rozumu v bláznivej dobe o kritickém myšlení, jako i dalších knih o šachu a rozhodování. Za knihu Medzi dobrom a zlom o etických dilematech obdržel ocenění Veřejné ochránkyně práv. Jeho nejnovější kniha Bližšie k sebe popisuje, jak věda, technologie a média zasahují do našich životů. Ján působí na Akademii kritického myslenia zaměřující se na oblast teorie argumentace, akademické debaty, veřejného vystupování a rétoriky, kde se věnuje také lektorování firem a organizací.

Výsledky učení

-

Předpoklady a další požadavky

-

Literatura

-

Hodnoticí metody a kritéria

Pro udělení zápočtu je potřeba absolvovat všechny 4 přednášky. Na přednáškách Bohumila Kartouse a Miroslava Petříčka je nutné doložit účast podpisem na prezenční listině.

24.3.2023 (2 přednášky: Josef Šlerka 10:00 - 11:30 - online, Bohumil Kartous 12:30 - 14:00 - prezenčně, místnost U2)

31.3.2023 (2 přednášky: Ján Markoš 10:00 - 11:30 - online, Miroslav Petříček 12:30 - 14:00 - prezenčně, místnost U2)

Prozatím je připravována pouze verze bez možnosti dodatečného puštění přednášek ze záznamu. Studující tedy musí přednášku absolvovat v reálném čase a zapojit se do diskuse. V případě, že 1 z přednášek vynechá a posléze bude k dispozici její záznam, může si tuto jednu pustit ze záznamu.

Po absolvování cyklu přednášek je nutné napsat práci, která bude mít následující strukturu:

-3 odstavcové shrnutí hlavních myšlenek přednášky a diskuse

-1 odstavcový popis častých argumentačních faulů

-1 odstavcová odpověď na otázku, jak poznám, že zdroj informací je důvěryhodný

-1 odstavcová definice, co znamená kritické myšlení

Práci poté odeslat na adresu: monika.janovska@famu.cz, nejpozději do 21. dubna 2023.

Poznámka

*Kontaktní osoba: Monika Janovská, monika.janovska@famu.cz, +420 234 244 365.

*Cyklus přednášek je určen pro studentstvo, které jej neabsolvovalo v roce 2022. Není možné jej absolvovat znovu.

*První série přednášek se uskuteční v pátek 24. března 2023:

Josef Šlerka 10:00 - 11:30 - online,

Bohumil Kartous 12:30 - 14:00 - prezenčně, místnost U2.

*Druhá série přednášek se uskuteční v pátek 31. března 2023:

Ján Markoš 10:00 - 11:30 - online,

Miroslav Petříček 12:30 - 14:00 - prezenčně, místnost U2.

*Přihlášení na přednášky: do 17. března 2023.

*Dne 23. března 2023 a 30. března 2023 přihlášení studenti obdrží odkaz, na kterém bude možné sledovat online přednášky a zároveň se zapojit do diskuze. Na online přednášku je nutné se piřhlásit individuálně a pouze přes ŠKOLNÍ EMAIL!

Schůzka v Microsoft Teams.

*Online přednáška dne 24.3. od 10:00h zde:

ID schůzky: 389 630 137 466

Přístupový kód: XzEWnC

*Online přednáška dne 31.3. od 10:00h zde:

ID schůzky: 389 630 137 466

Přístupový kód: XzEWnC

*Je možné se na jednotlivé přednášky přihlásit i bez podmínky získání zápočtu.

Další informace

Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje

Předmět je součástí následujících studijních plánů