Jeden svět 2022 – Cesty svobody

Předmět není vypsán Nerozvrhuje se

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
303MJSCS Z 1 6SS anglicky, česky letní

Garant předmětu

Jméno vyučujícího (jména vyučujících)

Výsledky učení dané vzdělávací složky

seznámit studenty se současnou zahraniční dokumentární produkcí díky festivalu Jeden svět

Forma studia

Přednášející/Lecturer: Petr Lom (garantuje Alice Růžičková)

Termíny a místo konání/Date and time: pátek 25. 3. 17-18:30h v učebně U1 masterclass Petra Loma a návštěva nejméně 3 projekcí v rámci festivalu Jeden svět (23-31. 3. 2022)

Podmínky atestace/Assignement: zá/1 – 100% účast na masterclass Petra Loma + doklad přítomnosti na 3 projekcích (zakoupenými vstupenkami nebo podpisem na prezenční listině v Projekci FAMU 24-26. 3.)

Kapacita/Capacity: 50

Volitelný pro/Optional for: AMU

Jazyk výuky/Language of teaching: anglicky a česky

Předpoklady a další požadavky

žádné

Obsah kurzu

Téma letošního festivalu Jeden svět „Cesty svobody“ reflektuje i letošní hlavní tematická kategorie s týmž názvem. Ta představí dokumenty ze zemí s nedemokratickými režimy z oblastí, kde jsou potlačována práva menšin. Snímky reflektují důležité společenské otřesy, k nimž v těchto zemích v současnosti dochází, a nechávají promlouvat lidi, kteří jsou nuceni se s nimi vyrovnávat.

V pátek 25. 3. 2022 17-18:30h se v U1 uskuteční masterclass (v anličtině a bude tlumočena do češtiny) režiséra Petra Loma, který se podílel na vzniku vítězného filmu festivalu Berlinale 2022 „Myanmar Diaries" - https://www.jedensvet.cz/2022/filmy-a-z/46663-myanmarske-deniky

Kameraman, scénárista a režisér Petr Lom (*15. 5. 1968) zahájil svou kariéru jako profesor filozofie na Harvardu Ph.D. Jeho film „Únos nevěsty v Kyrgyzstánu“ (2004) získal řadu ocenění po celém světě. Film „On a Tightrope“ (2007) byl uveden na Sundance a získal Velkou cenu na festivalu dokumentárních filmů v Chicagu a ve Varšavě na festivalu o lidských právech. Snímek „Letters to the President“ (2009) měl premiéru na Berlinale. Film „Back to the Square“ (2012) měl premiéru v Rotterdamu, získal Cenu poroty v Hong Kongu a byl zahajovacím filmem na Jednom světě Praha a závěrečným filmem na CPHDOX. Dokument „Ana Ana“ (2013) byl na IDFA nominována za nejlepší film. V roce 2016 Petr Lom natočil film „Barma Storybook“ a v roce 2019 „Angels on Diamond Street“. Více viz https://english.radio.cz/petr-lom-academic-who-left-his-job-pursue-his-dream-working-a-documentary-film-8555941 nebo https://zpravy.aktualne.cz/zahranici/petr-lomtocit-dokumenty-tajne-je-naivni/r~i:article:371948/)

Od čtvrtka 24. 3. do soboty 26. 3. 2022 budou probíhat projekce filmů z Jednoho světa pro porotu v Projekci FAMU, studenti i pedagogové jsou vítáni – vstup zdarma:

Čtvrtek 24. 3. Projekce FAMU

10:00 – 11:00 Kandidátky/The Candidates (r. Jan Gebert, 2022, 60´)

https://www.jedensvet.cz/2022/filmy-a-z/46673-kandidatky

Dvě mladé političky, dva protilehlé ideologické tábory: na jedné straně poslankyně z Hnutí Trikolóra, na druhé předsedkyně Mladého Pirátstva. Existují v práci ideologicky odlišných političek vůbec nějaké průsečíky? A co pro ně znamená výsledek voleb?

Zatímco severočeská poslankyně Tereza Hyťhová brojí proti sociálním dávkám a bojuje za „normální svět“, Georgia Hejduková vystupuje proti diskriminaci a otevřeně mluví o svém životě trans ženy. Dokumentární film České televize od režiséra Jana Geberta sleduje protagonistky během vypjaté předvolební kampaně, představuje jejich motivace ke vstupu do politiky a nahlíží dovnitř nesmiřitelných politických bublin národovců a liberálů. Snímek obě ženy zachycuje také bezprostředně během vyhlášení výsledků loňských sněmovních voleb.

11:30 – 13:00 Mramorový cestopis/ A Marble Travelogue (r. Sean Wang, 2021, 97´) - https://www.jedensvet.cz/2022/filmy-a-z/46204-mramorovy-cestopis

Na osudu bílého mramoru, který míří z kolébky západní civilizace do kolébky té východní a zase zpět, se ukazuje odlišné chápání zboží ve dvou různých společnostech i fascinující zákruty globalizovaného obchodu.

Z ušlechtilé suroviny z řeckého lomu vyrábí čínský sochař sochy v helénistickém stylu a snaží se věrně napodobit tisíce let staré umění řeckých sochařů. Žádná část cenného kamene ale nesmí přijít vniveč. Zbylá drť se proto ještě v Číně stává surovinou pro výrobu magnetů na ledničku, jejichž cesta vede zpět do Řecka a do stánků se suvenýry – kde končí v rukou čínských turistů. Tichý, ale vtipně vypointovaný dokument dává nahlédnout do mentality a životních podmínek aktérů tohoto spotřebního řetězce, od zámožného čínského obchodníka přes dospělé i dětské dělníky v továrně na suvenýry až po řecká dvojčata, která jsou díky brilantní čínštině tvářemi byznysových vztahů Řecka a Číny.

Pátek 25. 3. Projekce FAMU

10:00-11:00 Prvovoliči 2021/First-Time Voters 2021 (r. Markéta Ekrt Válková, 2022, 53´) - https://www.jedensvet.cz/2022/filmy-a-z/46574-prvovolici-2021

Podstatná část roku 2021 se v Česku nesla ve znamení parlamentních voleb. Jakou roli hraje politika v životě lidí, kteří právě dosáhli plnoletosti a měli na podzim poprvé možnost volit?

Režisérka Markéta Ekrt Válková se několik měsíců před volbami vydala natáčet mezi studenty z různých škol i sociálních vrstev. Zajímalo ji, co je pro ně ve světě důležité a jak vidí svou budoucnost, ústředním tématem je ale jejich vztah k politice. Různorodá skupina protagonistů s odlišnými preferencemi k volbám přistupuje vesměs zodpovědně. Studují volební programy, chodí na mítinky, debatují s učiteli, přáteli, rodiči i samotnými politiky. Jenže kromě toho mají povinnosti, které nepočkají – nejprve je potřeba složit závěrečné zkoušky a dokončit školu. Kolik času jsou mladí lidé ochotní věnovat politikům, kteří ve svých programech na jejich potřeby mnohdy zapomínají?

11:15-12:15 Incendios (r. Martin Trabalík, Geraldine Zambrana Velez, 2021, 59´) –

https://www.jedensvet.cz/2022/filmy-a-z/46349-incendios

Ničivé požáry sužují Bolívii a skupina dobrovolných hasičů dělá, co může, aby oheň udržela na uzdě. Nestojí však pouze proti přírodnímu živlu, ale především proti bezohlednému odlesňování.

Vypalování porostu je součástí lidského hospodaření od nepaměti, v Jižní Americe se však nad hořícím lesem protínají ekonomické zájmy několika vlivných jedinců s ekologickými a klimatickými dopady i utrpením místních obyvatel. Křehká příroda, už tak strádající následky klimatických změn, zde mizí závratným tempem. V Bolívii je vypalování stále legální a nedostatečně regulovanou praxí. Český dokumentarista Martin Trabalík a bolivijská režisérka Geraldine Zambrana Velez se s kamerou vydali do první linie boje s ohněm mezi dobrovolné hasiče, kteří se stávají naléhavými mluvčími globální krize.

Sobota 26. 3. Projekce FAMU

10:00-11:50 Opouštět Počátky/Leaving Beginnings Behind (r. Linda Kallistová Jablonská, 2021, 97´) - https://www.jedensvet.cz/2022/filmy-a-z/45974-opoustet-pocatky

Kdy začíná život? Pro čtyři čerstvě dospělé dívky je to ve chvíli, kdy opouštějí brány výchovného ústavu v Počátkách. Všechny mají velké plány a žádná z nich nechce opakovat chyby svých rodičů.

Hledání práce, vlastní bydlení, dostatek cigaret. Denisa, Adéla, Kristýna a Pavla narážejí na realitu všedního života, od které je doteď dělily stěny ústavu i péče vychovatelek. V průběhu let se na cestě bludištěm reálných výzev setkávají s neznámými překážkami, střídavě se ocitají na mrtvých bodech a potom se znovu pokoušejí dokončit si vzdělání a najít pevné místo ve společnosti. Zažívají zklamání v lásce, vracejí se k rodičům a zakládají vlastní rodiny. Poučí se z chyb, kvůli kterým se jako děti dostaly do péče úřadů? Nebudou je opakovat v roli rodičů? Režisérka s mimořádnou citlivostí navazuje na vztah s protagonistkami svého předchozího filmu Počátky a sugestivně přibližuje úskalí přechodu z ústavní péče do samostatného života.

12:00-12:50 Vysloužilci/War Veterans (r. Tomáš Polenský, 2022, 52´)

https://www.jedensvet.cz/2022/filmy-a-z/46592-vyslouzilci

Místo adrenalinu a mise s jasným cílem ztráta smyslu života, odcizení od rodiny i společnosti a potíže s materiálním zajištěním: život v civilu pro mnohé vojáky představuje větší výzvu než samotná válka.

V Česku armáda existuje mimo povědomí většiny obyvatel. O to těžší to mají vojáci, kteří ji opustili a začleňují se zpět do společnosti. Najít si coby veterán práci může být tvrdý oříšek, naučit se o sobě i o světě přemýšlet novým způsobem ještě tvrdší. Kdo ještě nedávno bojoval s Tálibánem, musí teď na objednávku sekat trávu, a smířit se s touto změnou není každému příjemné. Dokumentarista Tomáš Polenský dává slovo několika bývalým vojákům, kteří popisují svůj návrat do civilu. Každý se se svou situací vyrovnává jinak, přesto je stále mnohé spojuje. Ať už si z misí odnesli šrámy na těle, na duši, nebo si po armádě naopak stýskají, jejich minulost nevyhnutelně ovlivňuje jejich další život.

Doporučená nebo povinná literatura

https://www.jedensvet.cz/2022/program

Hodnoticí metody a kritéria

100% účast na masterclass Petra Loma a doložit účast na minimálně 3 projekcích festivalu Jeden svět (vstupenkami nebo podpisem na prezenční listině v Projekci FAMU 24-26. 3.)

Poznámka

Další projekce filmů (anotace a promítací časy najdete na https://www.jedensvet.cz/2022/tematicke-kategorie

Další informace

Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje

Předmět je součástí následujících studijních plánů