Jeden svět 2020 – Až naprší a uschne

Zobrazit rozvrh

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
303MJSNU Z 1 6S anglicky, česky letní

Garant předmětu

Alice RŮŽIČKOVÁ

Jméno vyučujícího (jména vyučujících)

Alice RŮŽIČKOVÁ

Výsledky učení dané vzdělávací složky

seznámit studenty se současnou zahraniční dokumentární produkcí díky festivalu Jeden svět

Forma studia

debata, projekce

Předpoklady a další požadavky

žádné

Obsah kurzu

Klimatická změna a její dopady na lokální krajinu – to je téma, které se rozhodl akcentovat letošní Jeden svět pod heslem Až naprší a uschne. Ekologickým tématům se festival věnuje takřka od svého založení a poslední tři roky mají filmy s touto tematikou své místo v kategorii Zemětaje. Právě ta se letos stala hlavní tematickou kategorií. Na ekologii a přírodu jsou zaměřené i všechny dokumenty v rámci virtuální reality, která bude doplněná o speciální přírodní instalaci.

„Spojením kreativních dokumentů, doprovodných akcí a VR projektů chceme ukázat téma klimatické krize v co nejširším měřítku — ta pestrost záběru je oproti jiným festivalům, řešící stejné téma, unikátní. Můžete se třeba na workshopu naučit fermentovat sezónní zeleninu, zajít si na film o enviromentálním rasismu, o kterém se u nás skoro vůbec nemluví a poté se spojit s přírodou v našem mrtvém lese v Doxu a ponořit se do emocionálního enviromentálního víru ve VR.“, říká programový ředitel festivalu Ondřej Moravec. Jeden svět se letos koná už po dvaadvacáté, v Praze od 5. do 14. března a poté v dalších 35 městech po celé České republice.

Ve středu 4. 3. 2020 19-20:30 se na FAMU v učebně 1 uskuteční debata s Olehem Sencovem /v ruštině a bude simultánně tlumočena do češtiny a angličtiny/

Kritik ruského autoritářského režimu a politický vězeň se v debatě na FAMU bude věnovat výhradně filmové tvorbě. Diskutovat se bude nejen o filmech, které Sencov natočil před zatčením v roce 2014, ale také o tom, jak z vězení na Sibiři na dálku spolupracoval s kolegy a kolegyněmi na dalších projektech. Rozebrán bude nejen dokument Proces, který o Sencovově pětiletém věznění natočil Askold Kurov, ale zejména o novém filmu Čísla režisérského tandemu Oleh Sencov a Achtěm Seitablajev, který měl premiéru na letošním Berlinale.

Ukrajinský režisér Oleh Sencov byl v září 2019 v rámci mezinárodní výměny zajatců propuštěn z vězení v trestanecké kolonii Lední Medvěd na severu Ruska, kam byl odsouzen k 20 letům přísného žaláře za údajný terorismus. Od začátku veřejně vystupoval proti ruské anexi Krymu. Ruská tajná policie ho v roce 2014 zatkla, o roku později byl odsouzen ze žhářských útoků a přípravy teroristických akcí na ukrajinském poloostrově. Za mřížemi strávil pět let. Od května do října 2018 držel hladovku. Domáhal se jí osvobození „všech ukrajinských politických vězňů“ z ruských věznic. Na jeho zhoršující se zdravotní stav v té době upozorňovala řada umělců a politických představitelů po celém světě. K jeho okamžitému propuštění už od roku 2014 vyzývala právě i Evropská filmová akademie. „Víme, že kdykoli začnou být umělci utlačováni politickým režimem, stane se z toho režimu diktatura,“ uvedla tehdy předsedkyně akademie Evropských filmových cen Agnieszka Hollandová s tím, že nelze tolerovat stíhání lidí z politických důvodů. „(Akademie) chce zdůraznit svou pevnou víru ve svobodu slova jako důležitého a základního pilíře každé demokratické společnosti.“ Na konci listopadu 2019 převzal Sencov v Evropském parlamentu ve Štrasburku Sacharovovu cenu za svobodu myšlení. Ta mu byla udělena už o rok dříve, kdy si ji ještě nemohl osobně přijmout. Při přebírání ocenění režisér prohlásil: „Nevěřím Putinovi. Žádám vás, nevěřte mu. Chce vás oklamat.“

Od pátku do neděle budou probíhat projekce filmů z Jednoho světa pro porotu v Projekci FAMU, studenti i pedagogové jsou vítáni – vstup zdarma:

Pátek 6. 3. Projekce FAMU

10-11h Češi jsou výborní houbaři/Czechs Are Excellent Mushroom Pickers (r. Apolena Rychlíková, 2020, 54´) - https://www.jedensvet.cz/2020/filmy-a-z/42755-cesi-jsou-vyborni-houbari

Jak nepochopitelně by se jevilo lopocení homo sapiens a jeho zacházení s planetou Zemí vyšší inteligenci? A čím by se v péči o přírodu vymykali zrovna Češi?

Environmentální esej stylizovaná do dialogu dvou příslušníků vyšší inteligence sleduje život na planetě Zemi, konkrétně na malém kusu území uprostřed Evropy. Češi se nestarají o svou přírodu zrovna příkladně a pro tajemné bytosti je až nepochopitelné, jak bezohledně lidstvo narušilo přirozený přírodní cyklus ve jménu obchodu a zisku několika úspěšných podnikatelů. Tvůrci se na problematiku kolabujícího životního prostředí pokoušejí dívat s nadhledem a humorem, nezapřou ale, že jde o závažný fenomén, o němž je třeba se rychle začít bavit, a především je nutné jednat. Pokud se nechceme stát jen fosilií, nad níž se budou dohadovat budoucí návštěvníci z jiných světů.

11:15-12:40 Provinční městečko E/Town of Glory (r. Dmitry Bogoluybov, 2019, 82´) - https://www.jedensvet.cz/2020/filmy-a-z/41251-provincni-mestecko-e

Odkaz Velké vlastenecké války v Rusku stále silně rezonuje. Putinovská garnitura toho umně využívá, aby v maloměstě, jež se stalo symbolem vítězství nad fašismem, získávala v současné agresivní politice podporu obyvatel.

V malém ruském městě Jelňa na samém západě země se nic moc zajímavého neděje. Místní ho hromadně opouštějí a ti, kteří zůstali, mají jen málo životních radostí. Jednou z nich je vítězství nad fašismem. V začátcích války nechal Stalin město – za cenu obrovských ztrát na životech – symbolicky osvobodit, aby svému lidu vdechl naději a posílil ducha hrdinství. Osobně laděný snímek začínajícího dokumentaristy Dmitrije Bogoljubova sleduje osudy dvou místních patriotů a jejich blízkých po dobu tří let. Zatímco dospívající Máša objíždí vlastenecké srazy a pěje zde písně o dávno padlých recích, stárnoucí Sergej vykopává jejich kosti a tajně sní o změně poměrů. Snímek jejich prostřednictvím ukazuje, jak nezhojené trauma z války prosakuje napříč generacemi, formuje společenský život obyčejných Rusů a pomocí politické propagandy volně přechází do nenávisti k současnému „fašistickému“ Západu.

Sobota 7. 3. Projekce FAMU

10-11:20 Psí láska/Doggy Love (r. Linda Kallistová Jablonská, 2020, 80´) - https://www.jedensvet.cz/2020/filmy-a-z/40748-psi-laska

Dvanáct dní na překonání 1 200 kilometrů zasněženou pustinou. Takové jsou parametry závodu psích spřežení Finnmarksløpet, do nějž se opakovaně pouští česká chovatelka huskyů Jana Henychová.

V létě Jana pořádá „psí“ tábory pro děti a vydělává si na to, aby se z Jizerských hor mohla přesunout 1 500 kilometrů na sever, do zimního Švédska. Tam se svými čtyřnohými spoluzávodníky zahajuje tříměsíční trénink, často v teplotách hluboko pod nulou. Připravují se na cíl ještě náročnější: zdolání drsného dálkového závodu, který se rok od roku víc profesionalizuje a amatérům jako Jana nastavuje vysokou laťku. Udrží Jana krok s ostatními v tomto náročném sportu, který bývá doménou mužů? Filmu dominují záběry podmanivé severské krajiny, ale točí se především kolem hlavní hrdinky a jejího životního stylu. Bezprostřední Jana nejde daleko pro ostré slovo, o to ryzeji ovšem vyznívají její komentáře – ať už se týkají toho, co se kolem ní právě děje, nebo poodhalují její náhled na život, k němuž už neodmyslitelně patří štěkot psí smečky.

11:30-12:50 Postiženi muzikou/Two Roads (r. Radovan Síbrt, 2019, 80´) - https://www.jedensvet.cz/2020/filmy-a-z/41351-postizeni-muzikou

V kapele The Tap Tap hrají a zpívají členové Jedličkova ústavu – lidé žijící s různými druhy diagnózy, ale také s rozličnými povahami a svérázným humorem.

Láďa stále trousí vtipné poznámky. Petr má vlastní slovník, kterému ostatní nerozumějí. Jana si hledá partnera přes seznamku. Všechny spojuje radost z muziky a působení v orchestru, který před více než 20 lety založil kapelník Šimon Ornest. Přísnou rukou na hraně despotismu, bez lítosti, ale i s velkou energií a pochopením vede své muzikanty k uplatnění se v hudebním světě a je pro ně zároveň i oporou a přítelem. Režisér Radovan Síbrt svým dokumentem nechává nahlédnout do života členů The Tap Tap a umožňuje spoluprožívat jejich radosti, úspěchy, pády i bolestná loučení.

13-14:45 Válka umění/War of Art (r. Tommy Gulliksen, 2019, 102´) - https://www.jedensvet.cz/2020/filmy-a-z/40597-valka-umeni

Mají Evropané čím umělecky obohatit Severokorejce? A oni je? Střet dvou pohledů na umění a jeho různých rolí ve společnosti.

Zatímco v Londýně zaznamenávají počítačová čidla pohyb šneků, jejichž šinutí skládá hudbu, na druhé straně světa, v Severní Koreji, tvoří malíř sociálně realistický portrét svého vůdce. Umění se tu manifestuje dvěma tak rozdílnými způsoby, jaké si vůbec lze představit. Norský režisér Tommy Gulliksen se rozhodl tyto dva světy přivést dohromady a vyráží se skupinou umělců do Pchjongjangu. Věří, že dokáže totalitní režim přesvědčit o prospěšnosti kontaktu se západním stylem, stejně jako že unudění evropští konzumenti umění získají díky setkání s odlišnou mentalitou nové podněty k zamyšlení. První krok ale k vzájemnému pochopení nestačí a snímek ilustruje, jak moc se mohou lidé vyrůstající v jiném prostředí lišit. Skončí celé setkání jen zábavným, ale hluchým minutím?

15-16:20 Půlnoční rodina/Midnight Family (r. Luke Lorentzen, 2019, 80´) - https://www.jedensvet.cz/2020/filmy-a-z/39048-pulnocni-rodina

Zoufalý nedostatek státních sanitek v Mexico City otevřel prostor pro soukromníky, kteří se na vlastní pěst starají o ambulantní převoz pacientů v nouzi. Při zachraňování životů se ocitají na hraně zákona i existenciální tísně.

V hlavním městě Mexika připadá na více než 9 milionů obyvatel méně než 45 vozů záchranné služby. Každou noc proto do rušných ulic velkoměsta vyráží s vlastní sanitkou také Fernando Ochoa, aby se svými syny nabízel první pomoc a odvoz do nemocnice všem potřebným. Jejich práce je vyplněna napjatým čekáním i dramatickými honičkami centrem města, při nichž podstupují závody s konkurencí, místní policií nebo drahocenným časem. Strhující dokument teprve 27letého režiséra nabízí sondu do nefunkčního zdravotnictví, ale je především portrétem rodiny novodobých samaritánů přežívajících v šedé zóně ekonomiky, rodiny, jejíž členové i přes neustálý nedostatek peněz drží při sobě.

Neděle 8. 3. Projekce FAMU

11-12:50 Nomád ve městě/Nomad Meet the City (r. Anji Sauvé Clubb, 2020, 80´) - https://www.jedensvet.cz/2020/filmy-a-z/39247-nomad-ve-meste

Hlavní město Mongolska v současnosti obývá jeden a půl milionu lidí, polovina populace celé země. Svůj sen o lepším životě si do něj přijíždí splnit i padesátiletý Tumurbátar.

Lidé z venkova přijíždějí do Ulánbátaru hlavně s příslibem vyšších výdělků, které by jako nomádští pastevci dobytka neměli šanci získat. I hlavní hrdina opouští své dosavadní živobytí v mongolské stepi a živí se jako řidič auta svážejícího odpad. Doma zanechal svou manželku Tunguu a svého syna Bilgúna, který by měl po otci převzít péči o hospodářství. Se svou studijně nadanou dcerou Udvál žije ve městě, aby jí umožnil přístup k vyššímu vzdělání. Život v Ulánbátaru a sporadické návraty domů si však vybírají svou daň na jeho manželství i vztahu s dětmi. Díky ohleduplně vedené kameře se stáváme součástí života jedné rodiny zachycené v době, kdy lidé pod ekonomickým tlakem opouštějí své tradice s vidinou lepší budoucnosti pro sebe a své děti.

Další projekce filmů (anotace a promítací časy najdete na https://www.jedensvet.cz/2020/tematicke-kategorie

Doporučená nebo povinná literatura

https://www.jedensvet.cz/2020/program

Hodnoticí metody a kritéria

100% účast na debatě s Olehem Sencovem a doložit účast na minimálně 3 projekcích festivalu Jeden svět (vstupenkami nebo podpisem na prezenční listině)

Poznámka

VELKÁ PROSBA: choďte prosím včas na projekce - vstupováním do kinosálu po začátku filmů rušíte ostatní - moc díky!

Přednášející/Lecturer: Oleh Sencov (garantuje Alice Růžičková)

Termíny a místo konání/Date and time: středa 4. 3. 19-20:30h U1 a pátek-neděle 6-8. 3. 10-13h Projekce FAMU nebo návštěva nejméně 3 projekce v rámci festivalu Jeden svět (5-14. 3. 2020)

Podmínky atestace/Assignement: zá/1 – 100% účast na debatě s Olehem Sencovem + doklad přítomnosti na 3 projekcích (zakoupenými vstupenkami nebo podpisem na prezenční listině v Projekci FAMU)

Kapacita/Capacity: 50

Volitelný pro/Optional for: FAMU

Jazyk výuky/Language of teaching: anglicky a česky

Další informace

Předmět je součástí nabídky volitelných předmětů pro celou AMU

Rozvrh na zimní semestr 2019/2020:

Rozvrh zatím není připraven

Rozvrh na letní semestr 2019/2020:

Datum Den Čas Vyučující Místo Poznámky Č. paralelky
04.03.2020 19:00–20:30 Učebna 1 (FAMU)
Lažanský palác
beseda s Olehem Sencovem paralelka 1
06.03.2020 10:00–12:40 Projekce FAMU
Lažanský palác
projekce filmů JS vstup volný paralelka 1
07.03.2020 10:00–16:20 Projekce FAMU
Lažanský palác
projekce filmů JS vstup volný paralelka 1
08.03.2020 11:00–12:50 Projekce FAMU
Lažanský palác
projekce filmů JS vstup volný paralelka 1

Předmět je součástí následujících studijních plánů