Patologie normality a léčba radikalitou

Zobrazit rozvrh

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
303MPNLR Z 2 10SS česky zimní

Garant předmětu

Alice RŮŽIČKOVÁ

Jméno vyučujícího (jména vyučujících)

Andrea CULKOVÁ, Alice RŮŽIČKOVÁ

Výsledky učení dané vzdělávací složky

doplnit

Forma studia

modulová výuka KDT

Přednášející/Lecturer: Mgr. et MgA. Andrea Culková

Termíny a místo konání/Date and time: 26-27. 11. 2021, pá 14-17h projekce FAMU, so 10-17h učebna U2

Podmínky atestace/Assignement: zá/2 – 100% účast a aktivita na semináři + tvorba audiovizuálního fragmentu (maximum 5 minut)

Kapacita/Capacity: 35

Voltelný pro /Optional for: AMU

Jazyk výuky/Language of teaching: česky

Předpoklady a další požadavky

Na sobotní část modulu vzít s sebou kameru a stativ nebo rig (pokud vlastníte), zvukové záznamové zařízení, případně hudební nástroj (stačí jedno z toho) a předmět (objekt jakéhokoliv charakteru), který pro vás nějak reprezentuje klimatický rozvrat či emoce s ním spojené.

Obsah kurzu

Co znamená být radikální? Existuje něco jako svobodná vůle nebo jsme všichni nakaženi „normózou“ a nemáme šanci na změnu? Prostřednictvím studie ukázek z filmu Žal žen pojďme hledat a pojmenovat si, kde leží naše osobní hranice radikality a co už je daleko za naší komfortní zónou.

Jaká je role veřejnoprávních médií v řešení klimatického rozvratu? Proč bychom měli mluvit o partyzánské žurnalistice, žurnalistice směřující k řešením nebo také o transformativní žurnalistice? Kolik prostoru média věnují klimatické krizi? Jak se vyvíjí rámování klimatického rozvratu a co mediálním domům brání k proměně ustálených narativů a zásadnějšímu pokrytí tématu? Jakou roli hrají emoce a emocionální transformace? Co je cílem iniciativy „Covering climate now“ a proč se k této světové iniciativě nepřidalo kromě Deníku Referendum žádné české médium?

Jen pro představu, v roce 2020 se slovo „dort“ vyskytlo ve vysílání britských televizních stanic desetkrát častěji než sousloví „klimatická změna/krize“. A jak dopadlo srovnání s výskytem slova „pes“?

V čase, kdy je jasné, že k alespoň částečnému zvládání klimatického rozvratu je potřebná zásadní transformace ekonomiky a fungování celé společnosti, zažíváme bolestivé limity zastupitelská demokracie. Proto více a více států i Evropská unie (v rámci procesu „Conference on the Future of Europe“) sahá po občanských shromážděních (Citizens' assemblies) jako funkčním nástroji progresivní shody, a to v tématech, které se zdají být klasickými cestami neřešitelné. Jak občanská shromáždění fungují? Proč mohou radikálně uspíšit spravedlivou transformaci. A proč je dobré lidem věřit?

Pro modul/workshop využiji filmový materiál ze seriálu (LOVE & RAGE), na kterém pracuji. První díl je Žal žen (Grief) - na úvod si pustíme celý, druhý díl budou Občanská shromáždění jako nástroj změny (Citizens' assemblies) a třetí díl je věnovaný veřejnoprávním médiím a jejich roli v řešení nebo neřešení klimatické krize.

Doporučená nebo povinná literatura

Aktivní naděje, Macyová Joanna, Johnstone Chris, Grada 2020

https://coveringclimatenow.org

https://citizensassemblies.org

Hodnoticí metody a kritéria

100% účast a aktivita na semináři + tvorba audiovizuálního fragmentu (maximum 5 minut)

Poznámka

-

Další informace

Předmět je součástí nabídky volitelných předmětů pro celou AMU

Rozvrh na zimní semestr 2021/2022:

Datum Den Čas Vyučující Místo Poznámky Č. paralelky
26.11.2021 14:00–17:00 Andrea CULKOVÁ Projekce FAMU
Lažanský palác
pro zájemce z celé AMU paralelka 1
27.11.2021 10:00–17:00 Andrea CULKOVÁ Učebna 2 (FAMU)
Lažanský palác
praktická část paralelka 1

Rozvrh na letní semestr 2021/2022:

Rozvrh zatím není připraven

Předmět je součástí následujících studijních plánů