Pierre Berthet & Rie Nakajima: Mrtvé rostliny a živé objekty

Zobrazit rozvrh

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
373MDPLO Z 1 10/S anglicky, česky zimní
Garant předmětu:
Miloš VOJTĚCHOVSKÝ
Jméno vyučujícího (jména vyučujících):
Miloš VOJTĚCHOVSKÝ
Výsledky učení dané vzdělávací složky:

Studenti se seznámí s praktikujícími umělci, etablovanými na poli audiovize, performance, experimentální hudby, výtvarného divadla.

Forma studia:

tvůrčí dílna

Předpoklady a další požadavky:

žádné

Obsah kurzu:

Riu Nakajima (Japonsko) a Pierre Berthet (Belgie) v instalacích a performancích experimentují se způsoby, jak mechanicky sonifikovat a rozpohybovat objekty a pracovat s vizuální a akustickou složku prostoru. Jak zacházet s věcmi a prostorem, abychom mu vdechli život a abychom se naučili prostoru rozumět? Pokud chceme objekty oživit, je možné se jich dotýkat, hladit je, třást jimi, porazit je, mnout, škrábat, zmáčknout, vařit, chrastit, házet jimi, posunovat je, přiložit k nim magnet, nebo propojit je s elektrickými motorky.

Program:

10h: úvod do akustiky a kinetiky věcí, vztahy mezi nalezeným objektem, hudebním nástrojem a člověkem, fyzikální a kinetické vlastnosti objektu, proměna věci v akustický nástroj. Příklady na vlastní práci obou umělců.

11-12.30: dílna, lektoři ozřejmí své metody ozvučování a animace věcí a tvorbu kinetických a zvukových instalací. Studenti s asistencí obou lektorů sami, nebo společně vytvoří kinetický/ akustický nástroj (je možné přinést vlastní objekt, hračku).

12.30 – 13h oběd

13 – 14 zkouška a závěrečná společná improvizace, bude zaznamenaná na video.

18.30. performance obou umělců v Colloredo-Mansfeldském paláci v Galerii hlavního města Prahy.

Doporučená nebo povinná literatura:

Cathy van Eck: Between Air and Electricity: Microphones and Loudspeakers as Musical Instruments

Nicolas Collins: Handmade Electronic Music -- The Art of Hardware Hacking

Hodnoticí metody a kritéria:

Aktivní účast na dílně

Webová stránka předmětu:
Poznámka:

Video dokument performance Pierre Berthet & Rie Nakajima

https://youtu.be/gJnF4EEyack

Životopis přednášejících:

Rie Nakajima je japonská umělkyně, žije a pracuje v Londýně. Působí v oblasti instalace a zvukové performance. Její práce většinou reagují přímo na specifickou architekturu prostoru a využívá často kombinaci kinetických vlastních nástrojů a nalezených objektů. Vystavovala a vystupovala ve Velké Británii, v USA a v zahraničí. Od roku 2013 spolupracuje s hudebníkem a teoretikem Davidem Toopem, nebo s s Keiko Yamamoto na projektu O YAMA O, kde zkoumají možnosti bezžánrové hudby.

http://www.rienakajima.com/

Pierrr Berthet vystudoval bicí na konzervatoři v Bruselu a na konzervatoři v Liège improvizaci u Garretta Lista, kompozici u Frederica Rzewskiho a hudební teorii u Henri Pousseura. V devadesátých letech - inspirován Alvinem Lucierem, Terry Foxem, Paulem Panhuysenem experimentoval s dlouhými strunami, nebo s ozvučenými předměty a rezonátory. Pierre hrál několik let s Arnoldem Dreyblattem v jeho Orchestra of Exiting Strings a vystupoval s Fredericem Le Junterem. Od devadesátých let staví zvukové a vizuální instalace v interiérech v krajině a veřejném prostoru. Od roku 2000 zkoumá možnost využití vysavačů. V roce 2010 pracuje na skladbě «Galileo» Toma Johnsona pro 5 kyvadel. Později začal používat zvuky mechanicky otřásaných suchých rostlin a s Rie na projektu kdy elektrické motorky pohybují rostlinami, a posouvají je v prostoru (auto-mobily).

http://pierre.berthet.be

Další informace:
Předmět je součástí nabídky volitelných předmětů pro celou AMU
Rozvrh na zimní semestr 2017/2018:
Datum Den Čas Vyučující Místo Poznámky Č. paralelky
24.10.2017 10:00–14:00 Miloš VOJTĚCHOVSKÝ Institut intermédií - Dejvice
Lektoři: Pierre Berthet & Rie Nakajima paralelka 1
Rozvrh na letní semestr 2017/2018:
Rozvrh zatím není připraven
Předmět je součástí následujících studijních plánů: