Her Name Was Europa: znovuvynalézt zvíře

Zobrazit rozvrh

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
373MHNWE zápočet 1 5 hodiny výuky za celý semestr (45 minut), 21 až 26 hodin domácí příprava anglicky, česky zimní

Garant předmětu

Jméno vyučujícího (jména vyučujících)

Alexandra MORALESOVÁ

Obsah

Projekce filmu Her name was Europa (Německo 2020, 76 min, 16 mm) tvůrců Anjy Dornieden a Juana Davida Gonzalese Monroye v pátek 25.11. od 20h v kině Ponrepo (Bartolomějská 11, 110 00 Praha 1)

https://nfa.cz/en/ponrepo-cinema/program/?d=11-2022#d25-s2-f33957

Modul vytváří příležitosti k reflexi vztahu lidského a zvířecího, vazby přírody a technologií a problematiky reprezentace a ideologie. Nástrojem této reflexe bude film Her name was Europa, který zachycuje vědecký projekt genetické (re)produkce pratura a jeho navrácení do volné přírody.

Výsledky učení

Schopnost uchopit aktuální témata pomocí uměleckých nástrojů. Rozšířit reflexi z oblasti sdělení do oblasti technologického média (filmu/videa)

Předpoklady a další požadavky

Samostudium vhodné literatury, filmů.

Literatura

John Berger, „Proč se dívat na zvířata“ in O pohledu, Fra 2009.

Catherine Russell, „6. Zoology, Pornography, Ethnography“ in Experimental Ethnography The Work of Film in the Age of Video, Duke University Press 1999.

Rozhovor s tvůrci o filmu Her name was Europa: https://34.sk/jeji-jmeno-bylo-europanemozny-obraz-neexistujiciho-zvirete-rozhovor-s-ojobocou

http://ojoboca.com/her-name-was-europa/

Hodnoticí metody a kritéria

Povinná je prezence na projekci filmu a jeho písemná (2-4 NS) či audiovizuální (videoesej do 5 min) reflexe. Vítaná je aktivní účast v debatě po filmu a vlastní rešerše.

Poznámka

Životopis přednášejícího:

Anja Dornieden a Juan David González Monroy jsou filmaři působící v Berlíně. Spolupracují pod pseudonymem OJOBOCA. Dohromady praktikují Orrorismus – simulovanou metodu vnitřní a vnější transformace. Od roku 2010 jsou členy uměleckého filmového labu LaborBerlin. Vytvářejí filmy, filmové performance a věnují se workshopům. Jejich dílo je pravidelně promítáno na festivalech jako Berlinale, International Film Festival Rotterdam, Ann Arbor Film Festival, 25fps (Zagreb), EMAF (Osnabruck), Milwaukee Underground Film Festival atd.

Rozvrh na zimní semestr 2022/2023:

Datum Den Čas Vyučující Místo Poznámky Č. paralelky
25.11.2022 20:00–22:00 Alexandra MORALESOVÁ Bio Konvikt
přednášková par. 1

Rozvrh na letní semestr 2022/2023:

Rozvrh zatím není připraven

Předmět je součástí následujících studijních plánů