Projekce a dialogy 5

Zobrazit rozvrh

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
373PD5 ZK 1 3T česky zimní

Garant předmětu

Jméno vyučujícího (jména vyučujících)

Vladimír HENDRICH

Výsledky učení dané vzdělávací složky

Cílem společných mezioborových projekcí, které na FAMU v nějaké formě tradičně vždy existovaly, je společný divácký zážitek rámovaný úvodem a společnou diskusí. K prohloubení tohoto průběžného procesu je na konci semestru požadován analytický text.

Forma studia

Předmět  probíhá  formou  projekce  ve  velkém  sále  Městské  knihovny,  projekci  předchází  úvod  a  následně  moderovaná  diskuse,  často  za  účasti  tvůrců.  Na  konci  semestru jsou  hodnoceny  odevzdané  texty.

Předpoklady a další požadavky

Účast na projekcích. Některé uváděné filmy lze jistě shlédnout také individuálně na DVD, ale právě společná projekce a nsáledná diskuse patří ke klíčovým zkušenostem tohoto předmětu.

Obsah kurzu

Předmět spočívá v sérii heterogenních projekcí a následných diskusí s prostorem pro účast všech ročníků a všech oborů školy. Účast na projekcích a diskusích je možná i bez zapsání tohoto předmětu do ročního učebního plánu. Ti, kteří si jej zapíší, ale musí splnit podmínky nutné k obdržení atestace. Informace o programu je zveřejňována na nástěnce v 1. patře Lažanského paláce, v aktualitách FAMU a na stránkách Městské knihovny https://www.mlp.cz/cz/.

Doporučená nebo povinná literatura

Užitečné pojmy, jejichž hlubší pochopení lze využít při psaní filmových analýz: http://cinepur.cz/list.php?section=20

Hodnoticí metody a kritéria

CHARAKTER PÍSEMNÉ PRÁCE:

Klasifikace na základě odevzdané písemné práce.

Požadovaným textem je analýza jednoho z promítaných filmů, která se zaměří na strukturální rysy díla (tj. styl, narativní formu, poetika jednotlivých složek) a jejich vztah k tématu, příp. fabuli filmu. V textu není žádoucí věnovat zbytečně prostor popisu děje, faktografickým údajům o filmu a nebo tvůrcích.

Prosím, pište vlastní analýzu konkrétního filmu. To znamená, nepište takřka vůbec, o čem tento snímek pojednává, pište o jeho ději jen a jen tehdy, pokud tento děj současně interpretujete ze svého osobního hlediska. Pište co nejvíce vlastních konkrétních postřehů. Není důležité, jestli píšete vlastní filosoficko-psychologický abstraktně laděný rozbor filmu anebo analýzu a hodnocení jednotlivých konkrétních aspektů (tj. například rozbor kamery, střihu, režie, scénáře etc.), vždy ale prosím neopomeňte napsat konkrétní argumenty, proč právě vy se domníváte, že inkriminovaný film má ty konkrétní klady či zápory, o kterých píšete. Čili nepište pouze, jaké klady či zápory, ale pokuste se co nejvýstižněji konkretizovat, PROČ je tomu tak, jak píšete.

Neupadejte prosím do obvyklého neduhu našich současných deníkových recenzentů, kteří triviálně popisují, co se ve filmu odehrává, a bez argumentů snímek ocejchují nějakou povrchní nálepkou, vyhovující konzumnímu duchu dnešní doby, až se jejich recenze už téměř vůbec nedá považovat za kritiku.

Pokoušejte se rozvíjet své vlastní filmové vidění: faktografické zajímavosti a souvislosti uvádějte jen v určité vazbě na svůj autorský pohled na ten či onen aspekt díla.

ROZSAH ODEVZDÁVENÉHO TEXTU:

5400 znaků včetně mezer, tj. 3 normostrany. Přesný údaj za vás zjistí textový editor, např. v MS Wordu jej najdete v menu v rubrice „Soubor“, tam v položce „Vlastnosti“, tam pod záložkou „Statistické údaje“.

FORMÁT TEXTU A ZPŮSOB ODEVZDÁNÍ:

Soubor pojmenujte takto: „vasejmenoaprijmeni-nazevfilmu“!!!!!!!!!

Zasílejte své práce v elektronické podobě na emailovou adresu: vladimir.hendrich@seznam.cz!!!!!!!!!!!!!!

Práce musí být odevzdaná nejpozději do 18.ledna!!!!!!!

V záhlaví práce uveďte titul filmu, který analyzujete + své jméno a příjmení! Bez těchto náležitostí nebude vaše práce klasifikována!!!

Nadále platí, že ti studenti, kteří nebudou spokojeni se známkou, kterou za práci obdrží, mohou dle vlastní úvahy přijít na přezkoušení. Termín pro přezkoušení bude vypsán v opravném zkouškovém období.

Webová stránka předmětu

Program 
projekcí 
je 
publikován 
na 
webu 
Městské 
knihovny: 
http://www.mlp.cz/cz/akce/

Poznámka

Projekce se konají ve velkém/malém sále Městské knihovny. Po promítání následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Mgr. Vladimír Hendrich, Ph.D.

pondělí 14. 10. 2019 od 19 hodin ve velkém sále MKP

Mrtví neumírají

(The Dead Don't Die, USA-ŠVÉDSKO 2019, Jim Jarmusch, angl. s čes. tit., 105 min., přístupný od 15 let)

Americké městečko Centerville je ospalá díra, v níž stárnoucí šerif Robertson (Bill Murray) netrpělivě odpočítává zbývající dny do důchodu. Jeho mladý kolega Peterson (Adam Driver) však náhle vytuší, že ty dvě ošklivě zavražděné dámy z místního bistra mají na svědomí zombies. Jindy by se mu zkušenější kolega vysmál, ale dnes ne. V městečku se totiž odehrává mnohem víc podivností, například slunce nezapadá, kdy by normálně mělo, do pohřebního ústavu nastoupila podivná žena se skotským přízvukem a samurajským mečem (Tilda Swinton), a rasistickému farmáři Millerovi (Steve Buscemi) začal mizet dobytek. Nejrušnějším místem Centerville se vzápětí v noci stává hřbitov, jehož obyvatelé právě procitli a dostali chuť na čerstvé maso. A muži zákona tuší, že je dnes čeká přesčas. Napůl hrůzný horor s odkazy ke klasikům žánru, napůl milá a velmi zábavná komedie s ironickými (a občas také vážně varovnými) glosami. Do svého nejnovějšího autorského filmu obsadil Jim Jarmusch plejádu hvězdných hereckých přátel (mj. dále Toma Waitse, Iggyho Popa, Eszter Balint etc).

pondělí 21. 10. 2019 od 19 hodin v malém sále MKP

Narušitel systému

(Systemsprenger, SRN 2019, Nora Fingscheidt , němec. s čes. tit., 118 min., přístupný od 12 let)

Strhující debut režisérky Nory Fingscheidt, která za něj na letošním Berlinale obdržela Stříbrného medvěda/ Cenu Alfreda Bauera pro film, který otevírá nové perspektivy. Devítiletá Benni, dívka s problémovým chováním a tváří anděla, nad níž si německá ústavní péče umyla ruce, protože narušuje zaběhnutý systém, doslova křičí po lásce. Dech beroucí intenzivně emotivní snímek, který pohání kupředu fenomenální výkon mladičké Heleny Zengel, je příběhem o neutišitelném vzteku i touze po opravdovém citu, o limitech systému péče o dítě a také o hranicích osobní svobody.

pondělí 4. 11. 2019 od 19 hodin v málem sále MKP

Parazit

(Gisaengchung, JIŽNÍ KOREA 2019, Joon-ho Bong, korejsky s čes. tit., 132 min., od 15 let)

Černá komedie renomovaného jihokorejského režiséra Joon-ho Bonga (Mutant, Ledová archa, Okja) sleduje chudou, ale mazanou čtyřčlennou rodinu, která se rozhodne infiltrovat do bohaté domácnosti byznysmena Parka. Co se může stát, když se setkají dva tak odlišné světy? Originální dílo mistrovsky pracuje s prvky thrilleru, dramatu i satiry a přináší vtipný a nepředvídatelný divácký zážitek. Parazit vyhrál festival v australském Sydney a především pak získal Zlatou palmu na letošním MFF v Cannes. Podle mnoha ohlasů se tak stal nejzábavnějším vítězem festivalu v Cannes od dob Pulp Fiction.

pondělí 11. 11. 2019 od 19 hodin v malém sále MKP

Synonyma

(Synonymes, FRANCIE-IZRAEL-NĚMECKO 2019, Nadav Lapid, francouz. s čes. tit., 123 min., od 18 let)

Autorská tragikomedie Nadava Lapida, jež obdržela Zlatého Medvěda za Nejlepší film a Cenu FIPRESCI na letošním Berlinale, přináší částečně autobiografický příběh mladého Izraelce Yoaha, který po ukončení služby v armádě opouští svou vlast a vydává se zcela bez prostředků do Paříže, kde se hodlá stát plnokrevným Francouzem. Jako první krok se rozhodne přestat mluvit hebrejsky a používat pouze francouzštinu, kterou si procvičuje i tím, že neustále opakuje synonyma. Výrazně stylizovaný snímek, upomínající místy na francouzskou Novou vlnu, je svébytnou satirou na vojenský aspekt dnešního života v Izraeli, nenápadnou parodií na „sladký“ život současných Pařížanů, a také úvahou o vykořeněnosti, o ztrátě a hledání identity.

pondělí 18. 11. 2019 od 19 hodin v malém sále MKP

U zlaté rukavice

(Der goldene Handschuh, NĚMECKO 2019, Fatih Akin, němec. s čes. tit., 110 min., od 15 let)

Nekompromisní portrét zvráceného psychopatického násilníka ovládaného nenávistí k ženám, sexuální nenasytností a sentimentalitou, ale také sociální studie o odvrácené straně tehdejšího ekonomického zázraku v Německu, kdy jednotlivci zmítáni válečným a poválečným chaosem trpěli naprostým nedostatkem sebedůvěry. Adaptace úspěšné knihy Heinze Strunka. Na Berlinale 2019 soutěžil tento drsný snímek na pomezí thrilleru a hororu o Zlatého Medvěda. Hanna Schygulla označila jeho režiséra a scenáristu Fatiha Akina (Proti zdi, Odnikud) za nejnadějnějšího německého filmaře po Fassbinderovi.

pondělí 25. 11. 2019 od 19 hodin ve velkém sále MKP

Tenkrát v Hollywoodu

(Once Upon a Time in Hollywood,USA 2019, Quentin Tarantino, anglicky s čes. tit., 159 min., od 15 let)

V nejnovějším autorském filmu kultovního režiséra Quentina Tarantina se televizní herec (Leonardo DiCaprio) a jeho dlouholetý kaskadér (Brad Pitt) rozhodnou prosadit se u filmu na konci zlaté éry Hollywoodu – v roce 1969 v Los Angeles. Dále hrají Bruce Dern, Al Pacino, Kurt Russell aj.

pondělí 2. 12. 2019 od 19 hodin v málem sále MKP

Ukradený stát

(SR-ČR 2019, Zuza Piussi, slovensky, česky, 79 min., přístupný od 15 let)

Dramatické vyprávění o novém typu společenského zřízení, v němž tradiční státní struktury nahrazuje mafie s oligarchií. A o tom, jak udělat, že se veřejnost nic nedozví. Slovensko 30 let od listopadu 1989 a současně realita blíže té naší, než se nám může zdát.

Kauza Gorila představovala průlom v moderních dějinách Slovenska. Díra do zdi konspiračního bytu, ve kterém se scházely špičky politiky a oligarchie, znamenala zároveň díru do fasády demokratického státu a vládnutí. Přispěla nakonec k pádu slovenské vlády, ale vynesla k vládě zpět Roberta Fica, ačkoli byl také významným aktérem těchto aktivit. Tuto periodu reflektoval film Zuzany Piussi Od Fica do Fica (2012), u něhož došlo k zákazu uvedení v již dohodnutých slovenských multiplexech, ale na internetu jej zhlédlo několik set tisíc diváků. Ukradený stát začal vznikat jako ohlédnutí za aktéry právě tohoto filmu. Krátce po začátku natáčení došlo k zavraždění investigativního novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky Martiny Kušnírové a natáčení nabralo jiný směr – stejně jako celý společenský vývoj. Ve filmu vystupují právníci, blogeři, novináři, bezpečnostní experti a (ex?)agenti zpravodajských služeb. Výsledný tvar je nejen dramatickým příběhem zákulisí této kauzy, ale především reflektuje mechanismy ovlivňování státu i veřejného mínění prostřednictvím kompromitujících materiálů, utajování nebo naopak poskytování určitých informací v určitý čas tak, aby se ustálil narativ, který většina lidí akceptuje jako skutečnost.

pondělí 9. 12. 2019 od 19 hodin v málem sále MKP

Pardon, nezastihli jsme vás

(Sorry We Missed You, GB-FRANCIE-BELGIE 2019, Ken Loach, angl. s čes. tit., 100 min., přístupný od 12 let)

Ricky a jeho rodina svádějí nerovný boj s dluhy už od finančního zhroucení v roce 2008. Příležitost vybojovat si opět trochu nezávislosti přichází teď s lesklou novou dodávkou a šancí rozjet franšízu jako samostatný kurýr. Je to tvrdý džob a ani práce jeho ženy jako pečovatelky není snadnější. Rodinná jednotka je silná, ale když přijdou tlaky z různých stran, vše se začíná hroutit… Nejnovějšímu civilně autentickému dramatu proslulého Kena Loache dominují mimořádně přesvědčivé herecké výkony.

pondělí 16. 12. 2019 od 19 hodin ve velkém sále MKP

Sbohem, synu

(Di jiu tian chang, ČÍNA 2019, Xiaoshuai Wang, čínsky s čes. tit., 175 min., přístupný od 12 let)

Snímek Sbohem, synu je pečlivě vystavěná, tříhodinová rodinná sága zachycující několik desetiletí z nedávné čínské historie prostřednictvím příběhu manželského páru postiženého osudovou tragédií. Film uznávaného režiséra Wanga Xiaoshuaie reflektuje skrze osobní lidské drama odvrácenou stranu čínské kulturní revoluce a zejména politiky jednoho dítěte, a mimo jiné dokazuje, že velké city nepotřebují velká filmová gesta. Na letošním Berlinale soutěžilo toto pozoruhodné drama o Zlatého Medvěda; Yong Mei obdržela Stříbrného Medvěda za Nejlepší ženský herecký výkon a Jingchun Wang získal Stříbrného Medvěda za Nejlepší mužský herecký výkon.

Další informace

Předmět je součástí nabídky volitelných předmětů pro celou AMU

Rozvrh na zimní semestr 2019/2020:

06:00–08:0008:00–10:0010:00–12:0012:00–14:0014:00–16:0016:00–18:0018:00–20:0020:00–22:0022:00–24:00
Po
místnost MK
Městská knihovna - velký sál

()
HENDRICH V.
19:00–21:25
(paralelka 1)
Út
St
Čt

Datum Den Čas Vyučující Místo Poznámky Č. paralelky
Po 19:00–21:25 Vladimír HENDRICH Městská knihovna - velký sál
paralelka 1

Rozvrh na letní semestr 2019/2020:

Rozvrh zatím není připraven

Předmět je součástí následujících studijních plánů