Metodika klavírní hry (obor cembalo, varhany) 1
- Kód:
- 104MK1
- Zakončení:
- Z
- Kredity:
- 1
- Rozsah:
- 2/T
- Vyučující:
- Alena Vlasáková
- Anotace:
-
Současné světové trendy v návaznosti na historický vývoj klavírní pedagogiky s přihlédnutím ke specifickým nárokům hry na klavír vzhledem ke hře varhanní a cembalové.
- Požadavky:
- Cíle studia:
-
Přednášky v rozsahu dvou semestrů připravují varhaníky a cembalisty pro výuku klavírní hry na základním stupni uměleckého školství, stejně jako pro výuku předmětu povinný klavír na uměleckých školách všech stupňů. Absolvování předmětu umožňuje posluchačům rozšíření pedagogické aprobace o výuku hry na klavír (v případě úspěšného vykonání státní bakalářské zkoušky z Metodiky klavírní hry).
- Osnova (a sylabus):
-
Rozvíjení umělecké osobnosti žáka. Zásady moderní elementární klavírní výuky a návaznost na vyšších stupních vyspělosti žáků. Přehled v oblasti studia klavírních etud i přednesových skladeb různých stylových období s žáky různých stupňů pokročilosti s přihlédnutím ke specifickým požadavkům klavírní interpretace (pedalizace, barevnost hry, úhozové nuance atp.).
Využití vědeckých poznatků z psychologie, fyziologie, didaktiky a dalších oblastí vědy i komplexní estetické výchovy a vychovy uměním. Diferencovaný a individuální přístup k žákům, vlastní výběr vyučovacích metod, optimální volba vyučovacích postupů i učební látky.
- Studijní materiály:
-
Borová, M.: Od peřinky ke Školičce a ještě trochu dále... Praha 2004.
Böhmová, Z., Grünfeldová, A.: Postup při výběru klavírní literatury. Praha 1962
Dítě u klavíru - sborník. Praha 1977
Martienssen, C. A.: Tvorivé vyučovanie klavírnej hry. Bratislava 1985.
Vlasáková, A.: Klavírní pedagogika I. Praha 1992
Součástí literatury je v tomto semestru studium klavírních škol pro začátečníky včetně
jejich metodických poznámek a statí a studium vybraných kapitol z českých i zahraničních metodik pro srovnání pohledu různých autorů na jednotlivé oblasti výuky žáka.
- Poznámka: