Světová literatura 3
- Kód:
- 301SL3
- Zakončení:
- Z
- Kredity:
- 1
- Rozsah:
- 2/T
- Vyučující:
- Marie Mravcová
- Anotace:
-
Literární složka tvoří jednu z bází hraného filmu; v řadě strukturních prvků literární a filmové dílo korelují; literární texty se hojně stávaly a stávají inspirací pro filmovou fikci, či byly a jsou pro film přímo adaptovány.
- Požadavky:
- Cíle studia:
- Osnova (a sylabus):
-
Přednáškový cyklus představuje bezprostřední navázání na Vybrané kapitoly ze světové literatury I. a věnuje se vývojovým impulsům a proměnám literárních poetik (individuálních i směrových) druhé poloviny 19. století a první poloviny století 20. Začíná se Flaubertovým dílem, neboť právě na něm lze demonstrovat ty jevy (například personalizaci vyprávění, přesahy od realismu k symbolismu, rozpojení soukromého času hrdiny a času historie), které se vývojově vyhraní a posléze se stanou podnětem modernistických experimentací.
Cyklus, který prozatím uzavírá téma existencialismus a literatura, je náročný pro výklad i studium právě tím, že je povinován vyložit složité tvůrčí postupy a umělecké struktury. Objeví se v něm i témata kontextová (průřezová): aktualizace a ztvárnění mýtu (mytických obrazů a dějů) nebo ztvárňování první světové války - formou dokumentární či románové fikce. Podobně jako v úvodním cyklu se nezanedbávají alespoň stručné profilace autorských osobností, zejména tam, kde biografické poznatky přispívají k hlubšímu pochopení smyslu díla.
- Studijní materiály:
-
Slovník světových literárních děl I. a II. Praha, Odeon 1988.
Z. Stříbrný: Dějiny anglické literatury I. a II. Praha, Academia 1987.
Dějiny francouzské literatury 1789-1917. Praha, Academia 1966-1979.
Ruská klasická literatura. Praha, Svoboda 1977.
Slovník literárních směrů a skupin. Praha, Orbis 1977.
M. Hilský: Modernistvé. Torst 1995.
Od Poea k postmodernismu. Praha 1993.
- Poznámka: