Úvod do oboru zvuková tvorba
- Kód:
- 308UOZ
- Zakončení:
- Z
- Kredity:
- 1
- Rozsah:
- 6/S
- Vyučující:
- Ivo Bláha, Jiří Moudrý
- Anotace:
-
Předmět je koncipován ve třech úvodních přednáškách, které mají představit obor „Zvuková tvorba“ především studentům ostatních oborů FAMU. Úkolem je uvést posluchače do problematiky tvorby zvukové složky audiovizuálního díla a seznámit je se základními pojmy z oblasti zvukové dramaturgie a technologie.
- Požadavky:
-
Všeobecné znalosti na úrovni střední školy.
- Cíle studia:
-
Cílem předmětu je seznámit posluchače s problematikou tvorby zvukové složky audiovizuálního díla a se základními pojmy zvukové dramaturgie a technologie.
- Osnova (a sylabus):
-
1) Historie filmového zvuku. Základní poznatky o zvuku a jeho vnímání. Sluchový orgán a vjem zvukového signálu, binaurální slyšení, stereofonie, dozvuk, ozvěna.
2) Technologie zpracování zvuku ve filmu a TV. Zvukové postupy (kontakt, postsynchron, playback, ruchy, úpravy zvuku, hudba, HD recording).
3) Postupy při tvorbě zvukové složky u filmového díla. Profese mistra zvuku - sound designera a jeho spolupráce s ostatními členy štábu, rozpočet nákladů na zvukovou složku, přehled nových vícekanálových zvukových systémů.
4) Základní pojmy zvukové dramaturgie AV díla: druhy zvuku, formy mluveného slova, filmové hudby, ruchů, zvuková atmosféra, filmové ticho, funkčnost zvukových prostředků, typy postavení zvuku k obrazu.
- Studijní materiály:
-
C. Smetana - Praktická elektroakustika (SNTL 1981)
M. Hůrka - Estetika zvuku ve filmu (ČsFÚ 1965)
Kolektiv - Film a filmová technika (SNTL 1974)
I. Stadtrucker - Zvukové majstrovstvo ve F a TV (SPN 1977)
I. Bláha - Zvuková dramaturgie audiovizuálního díla (AMU 2004)
J. Borwick - Sound Recording Practice 4th edit (Oxford University Press)
- Poznámka: