AMU  STUDIJNÍ PLÁNY

Ideologie těla v současném filmu

Zapsat
Kód:
373MITF
Zakončení:
Z
Kredity:
2
Rozsah:
20/S
Vyučující:
Helena Bendová
Anotace:

Modulová výuka CAS proběhne v rámci Sokolovského filmového semináře od 14-16. 10. 2005 v kině Alfa v Sokolově.

Požadavky:
Cíle studia:
Osnova (a sylabus):

Vymezení tématu: Téma semináře „ideologie těla“ je spjato s faktem, že tělo v lidské kultuře obecně podléhá rozličným, ideologicky podmíněným interpretacím a požadavkům. Filmová reprezentace těla a způsoby jeho možných „použití“ v jednotlivých snímcích a žánrech tomu odpovídá: tělo ve filmu se zapisuje do sítě významů, kterou je možno chápat krom jiné ideologicky, tedy jako spjatou s určitým systémem hodnot a snahami o jejich prosazení (na úkor jiných). Zkoumání ideologie těla umožňuje zaměřit se na rozličné filmy a otázky, například: Jaká krajní použití těla (obzvláště v oblastech sexu či násilí) jsou přípustná, požadovaná nebo zapovězená (v té které kultuře, době atd.)? Jaké genderové ideály, zákazy a hranice nám filmy vyjevují prostřednictvím toho, jak pojímají těla? Jaké typy vztahů k vlastnímu tělu nám filmy umožňují / vnucují / zakazují navázat? Nakolik je „tělesnost“ ve smyslu důrazu na tělesné prožitky, tělesnou dimenzi existence, ve filmech pojímána jako něco pohoršujícího / normálního / příjemného? Jaké ideály či naopak hrozby spjaté s tělem nám prezentují filmy a žánry vynalézající „nová těla“, tedy obzvláště sci-fi a horory?

Struktura semináře: Pátý ročník Sokolovského filmového semináře je zaměřen především na současnou světovou kinematografii. Cílem je tedy nejen prezentovat starší filmy, které jsou v kontextu tohoto tématu popisovány v teoretických studiích, ale především hledat v současnosti takové tituly, jejichž obsah i forma tyto studie konfrontují, posouvají je dál a hlavně objevují další a další možnosti zobrazování lidského těla. Seminář je rozdělen do tří dnů. V prvních dvou dnech budou uvedeny filmy přímo související s tématem. Doprovázet je budou přednášky mgr. Petry Hanákové z Katedry filmových studií FF UK a prof. Vlastimila Zusky z katedry estetiky FF UK. Petra Hanáková se ve své přednášce zaměří na dílo Marcela Duchampa, na problematiku modernity, změn zobrazování lidského těla v první polovině minulého století. Vlastimil Zuska se bude věnovat tématu destrukce lidského těla v žánru válečného filmu. Třetí den dopoledne pak seminář ukončí prezentace multimediální tvorby Martina Pěchoučka.

Program semináře:

Pátek, 14. 10. 2005

17:00 EXTÁZE (r. G. Machatý, ČSR1933, 82 min.)

19:00 Slavnostní zahájení

20:00 VETŘELEC (L'Intrus, r. C. Denis, Francie 2004, 130 min.)

22:30 STARÉ DOBRÉ NEMRAVNOSTI (Polissons et galipettes, Francie 2002, 69 min.)

Sobota, 15. 10. 2005

10:00 POBĚŽÍM JAK DIVOKÝ HŘEBEC (J'irrai comme un cheval fou, r. F.Arrabal, Francie1973, 90 min.)

13:30 POUTA VÁLKY (Taegukgi hwinalrimyeo, r. Je-gyu Kang, Korea 2004, 130 min.)

16:00 Přednášky

18:00 VIRGIN MACHINE (Die Jungfrauenmaschine, r. M. Treut, Německo1988, 84 min.)

20:00 RIZE (r. D.LaChapelle, USA 2005, 86 min.)

Neděle, 16. 10. 2005

11:00 Michal PĚCHOUČEK - autoprofil

Důležité informace: Seminář je volně přístupný komukoliv zdarma. Neplatí se žádné akreditační poplatky. Ubytování je možné přímo v prostorách kina ve spacácích zdarma nebo na blízké ubytovně za 140 Kč na noc. V Sokolově je také řada dalších možností na ubytování v penzionech a hotelech (www.sokolov.cz) Aktuální informace najdete na www.volny.cz/film_sok.

Přednášející : Mgr. Petra Hanáková (Katedra filmových studií FF UK), Prof. Vlastimil Zuska (Katedra estetiky FF UK)

Termíny a místo konání: 14-16. 10. Kino Alfa Sokolov

Podmínky atestace: odevzdání analytické eseje na konkrétní téma z okruhu „ideologie těla“ probíraného na semináři (do konce října emailem na helena.bendova@famu.cz) + účast na celém semináři (2 kb)

Kontaktní adresa: premysl.m@seznam.cz, klikyhak@gmail.cz

Studijní materiály:
Poznámka:
Platnost dat k 5. 6. 2006
Aktualizace výše uvedených informací naleznete na adrese http://studijniplany.amu.cz/predmet373MITF.html