Kapitoly ze světového videoartu
- Kód:
- 373MSSV
- Zakončení:
- Z
- Kredity:
- 2
- Rozsah:
- 17/S
- Vyučující:
- Helena Bendová
- Anotace:
-
Modulová výuka CAS proběhne v pátek 12. 5. od 10-18h a v sobotu 13. 5. od 10-16h v učebně 1.
- Požadavky:
- Cíle studia:
- Osnova (a sylabus):
-
1. část - pátek 10:00-13:00 a 14:30-16:15h
První část modulu Kapitoly ze světového videoartu představí konstituování a rozvoj videa jako nového uměleckého oboru ve Spojených státech v letech 1968-1980. Výklad s ukázkami vychází z kompilace <<rewind a obsahuje klasické práce amerického videoartu daného časového období. Materiál bude tematicky rozdělen do následujících kapitol: 1. Video jako záznamové médium performance (Dan Graham, Vito Acconci, William Wegman). 2. Objevování specifik videotechnologií (Nam June Paik, Robert Morris, Shikego Kubota, Woody a Steina Vasulka). 3. Video jako trojrozměrná plastika v čase (Bruce Nauman, Peter Campus, Terry Fox, Bill Viola, Gary Hill).
2. část - pátek 16:15-18:00 a sobota 10:00-16:00h
Aktuální tendence světového videoartu a současný videoart ve Velké Británii
Modul Aktuální tendence světového videoartu a současný videoart ve Velké Británii by měl studentům výběrově představit některá specifika umění videa.
V první části budeme sledovat, jak se definují jednotlivé proudy, komunity, skupiny, manifesty a estetika v průběhu let 1992-2002. K demonstrování první části semináře nám poslouží výběr z retrospektivní edice Time Lapse, vydané v roce 2002 u příležitosti desetiletého výročí udělování prestižní ceny MEDIEN/KUNST/PREIS. Jedná se o jednu z nejdůležitějších evropských cen udělovaných v této oblasti. V rámci prezentovaného výběru uvidíme i několik oceněných projektů z roku 2004. Shromážděná díla v široké škále od hravých formálních experimentů s obrazem a zvukem, přes díla využívající pionýrské technologické postupy či remixující různorodý nalezený materiál až k videím, která vznikla záznamem pokusů analogických těm vědeckým, ukazují rozmanitost umělecké tvorby, jež vyniká zejména touhou překračovat meze známých technologií. (Vybraná díla prezentuji s laskavým svolením organizátorů mezinárodního festivalu ENTERmultimediale 2).
Druhá část přednášky bude věnována pracem nejmladší i již etablované generace tvůrců, kteří se rekrutují především z řad studentů a absolventů oborů nových médií z britských, především londýnských, vysokých uměleckých škol. V rámci druhého bloku bude mj. prezentována kolekce London Artists? Film And Video Award 2000-2005. (Vybraná díla poskytly instituce Film London, Arts Council, Artsadmin, England).
Podmínky pro získání kreditů:
Vypracovat obsahovou a formální analýzu jednoho z videí prezentovaného v rámci modulu se zaměřením na současný (aktuální) či historicko-kulturní kontext.
Písemná práce (2 normostrany) - termín odevzdání 30. května.
Přednášející: Mgr. Pavlína Míčová, Mgr. Tomáš Pospiszyl
Termíny a místo konání: pátek 12. 5. od 10-13h a 14:30-18h v učebně 1 a sobota 13. 5. 2006 od 10-16h v učebně 1
Charakter modulu: přednáška s projekcí videí z DVD
Podmínky atestace: Zá/2 - 100% účast + text v délce 2 normostrany zaslaný do 30. května na adresu: micova@phil.muni.cz, resp. tomszyl@hotmail.com
- Studijní materiály:
- Poznámka: