Seminář reflexe a vývoje TV programu v digitální éře 1
- Kód:
- 373SRT1
- Zakončení:
- KZ
- Kredity:
- 2
- Rozsah:
- 4/T
- Vyučující:
- Anotace:
-
Televize v digitální éře je špičkou ledové kry. Co vše se skrývá pod vodou? Co nás čeká na vrcholu? Každé vyprávění světa je arbitrární a znakové. Proto je třeba je problematizovat, tj. poukázat na jeho nesamozřejmost. I v oblasti televizního programu jde o zásadní rozpravu, kterou je třeba vést v širších filosofických a historických souvislostech.
- Požadavky:
- Cíle studia:
- Osnova (a sylabus):
-
Skrze příjemce znaku (diváka, čtenáře, konzumenta) se uskutečňuje vliv audiovizuálního díla na celou komunitu. Jakmile prohlédneme skrytou hru zdání, jakmile s Baudrillardem zjistíme, že svět je pohlcován simulakry, začneme lépe chápat, že se skutečností lze zacházet jako s výrobkem, upravovat ji, leskle balit a draze prodávat.
Žádný znak není nevinný, tím méně obraz. V platónské tradici je obraz ontologicky vzato podvod, protože nikdy nedosahuje stejného stupně bytí jako jeho model. Je fikcí v tom smyslu, že nemůže být skutečností a že zobrazení vždy předpokládá trojí vztah: mezi znakem, jeho předmětem a příjemcem, tedy subjektem. V televizní fikci určují tento vztah specifické determinanty (masovost, manipulativnost, selektivnost, politická korektnost atd.), jež jsou součástí obecné strategie systému.
- Studijní materiály:
-
Baudrillard, Jean: O svádění , Votobia 1996
Baudrillard, Jean, Dokonalý zločin, Periplum 2001
Ricur, Paul, Čas a vyprávění, Oikuméné 2000
Kosík, Antonín: Pospojovaný svět, Prostor 1997
Bourdieu, Pierre: O televizi, Doplněk 2002
Aumont, Jacques, L´Image, Nathan, 1990 (české vydání se připravuje)
Jost, François, L´Empire du faux, Il Castoro Ed. 2003 (české vydání se připravuje)
- Poznámka: