AMU = DAMU + FAMU + HAMU
STUDIJNÍ PLÁNY

Dějiny a literatura dechových nástrojů 2

Zapsat
Kód:
106DLD2
Zakončení:
ZK
Kredity:
1
Rozsah:
1/T
Vyučující:
Jiří KRATOCHVÍL
Anotace:

Předmět se zabývá vývojem novověké literatury pro dechové nástroje. V předmětu jsou zvlášť uváděni čeští skladatelé a skladatelé světoví, od raného baroka až po skladatele 20. století. Také jsou uváděna díla skladatelů současných.

Požadavky:
Cíle studia:

Předmět se zabývá vývojem novověké literatury pro dechové nástroje. V předmětu jsou zvlášť uváděni čeští skladatelé a skladatelé světoví., od raného baroka až po skladatele 20. století. Také jsou uváděna díla skladatelů současných.

Osnova (a sylabus):

Předmět se zabývá stručnými dějinami koncertní, komorní a orchestrální literatury pro dechové nástroje od doby vzniku italské opery až po současnost. V předmětu jsou zvlášť uváděni čeští skladatelé a skladatelé světoví, od raného baroka až po skladatele 20. století. Také jsou uváděna díla skladatelů současných. Orchestr Monteverdiho opery měl již zastoupeny všechny typy dechových nástrojů. Počátky novověké hudby jsou reprezentovány tak zvanými. sonátami da kamera a da chiesa . Je vysvětlen vznik a povaha orchestrální suity. Toto období je ukázáno i ve světle interpretace a transkripce skladeb , které dnes zaznívají. Období středního baroka reprezentují ouvertura a koncert. Předmět si všímá i opery a obsazení orchestru a skladatelů jako Michny,Vejvanovského, Händela, Bacha, Vivaldiho, Telemana, Bibera, Fingera, Albinoniho, Moltera, Zelenky a pod. Také je podrobně popsáno obsazení orchestru této doby.Předmět se zabývá i historicky poučenou interpretací , melodickými ozdobami a improvizací. Doba raného klasicismu a klasicismu je podrobně popisována z pohledu skladatelů a jejich děl pro dechové nástroje, ale i z pohledu obsazení orchestru, komorních ansámblů i interpretačních možností. Podobně je osvětlena problematika skladeb a skladatelů období romantického, novoromantického, 19. ,20.i 21. století. Vše je pojato ve vztahu k orchestru, komorním souborům, i ve vztahu k vývoji jednotlivých nástrojů. V neposlední řadě se předmět zabývá vztahem a vlivem jednotlivých vynikajících sólistů na jednotlivé dechové nástroje a na vznik skladeb pro tyto nástroje.

Studijní materiály:

J. Kratochvíl: Dějiny a literatura dechových nástrojů

Poznámka:
Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 23. 4. 2007
Aktualizace výše uvedených informací naleznete na adrese http://studijniplany.amu.cz/cs/predmet106DLD2.html