Hra na pozoun 1
- Kód:
- 106PO1
- Zakončení:
- Z
- Kredity:
- 9
- Rozsah:
- 2/T
- Vyučující:
- Jiří SUŠICKÝ
- Anotace:
-
Hra na tento fyzicky velice náročný nástroj vyžaduje především důkladné základy. Pokud se jich studentu v patřičné míře nedostává, je třeba okamžitě sjednat nápravu. K tomu nám ve značné míře poslouží literatura moderní české pozounové školy představovaná profesorem J. Ušákem.
- Požadavky:
- Cíle studia:
-
1. Stručné zopakování jednotlivých atributů hry prostřednictvím systematické Školy hry na pozoun prof. Jaroslava Ušáka. Kontrola držení nástroje, postoje při hře, nastavení jazyka a vlastní tvorba tónu.
2. Seznámení studenta s úrovní a náročností vysokoškolského studia.
3. Rozvíjení celkové hudebnosti studenta na méně náročných kompozicích.
- Osnova (a sylabus):
-
Tento předmět si klade za cíl vybavit studenta v relativně delším časovém horizontu na uměleckou dráhu, ať již sólistickou, orchestrální, nebo pedagogickou. Po náročné přijímací zkoušce je nutné konkrétně definovat nedostatky a velmi intenzivně začít pracovat na jejich odstraňování. Je třeba stanovit individuální plán předmětu a také určit přiměřené tempo studia podle schopností studenta. Pro další úspěšný vývoj je na místě provést vstupní revizi základních atributů hry jako je například postoj při hře, správné držení nástroje, nastavení jazyka, analýza tlaku nátrubku na rty a především vlastní tvorba tónu. Toto je zřejmě jedno z nejnáročnějších období studia. Rychlá aklimatizace a okamžitý start za kvalitními výsledky následného studia jsou hlavním cílem.
K tomu všemu nám výborně poslouží lety osvědčená Škola hry na pozoun zakladatele moderní české pozounové školy prof. Jaroslava Ušáka. Lze ji doplnit výběrem zejména technických etud: Vobaron, Kopprasch, Müller, Bitsch. Z přednesové literatury je možnost prohloubit celkovou hudebnost studenta hrou četných transkripcí barokních sonát (Vivaldi, Marcello, Gagliard, Caldara), přes francouzskou literaturu (Duttileux, Bozza, Cassterde) až po současnou provenienci (Dvořáček, Mortimer, Šulek, Matěj).
- Studijní materiály:
-
J. Ušák: Škola hry na pozoun
Škola pozounové techniky
F. Vobaron: 17 etud
34 etud
40 etud
C. Kopprasch: 64 etud
R. Müller: Technická cvičení
M. Bitsch: 15 rytmických etud
E. Remington: Warm-ups
A Vivaldi: Sonáty
B. Marcello: Sonáty
J. E. Galliard: Sonáty
A. Caldara: Sonáta D-dur
H. Duttileux: Choral, Cadenza et Fugata
E. Bozza: Allegro et Finale
J.Casteréde: Sonatine
J. Dvořáček: Tema noc Variationi
G. Mortimer: Koncert č. 2, č. 3
S. Šulek: Sonata
- Poznámka:
- Předmět je součástí následujících studijních plánů:
-
- Obor Pozoun (Bc) (povinný předmět hlavního oboru)