AMU = DAMU + FAMU + HAMU
STUDIJNÍ PLÁNY

Historie české filmové produkce

Zapsat
Rozvrh na zimní semestr 2006/2007
1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12
Po
S
Po
L
Út
S
Út
L
St
S
St
L
Čt
S
Čt
L

S

L
Kód:
305HCF
Zakončení:
Z
Kredity:
1
Rozsah:
12/S
Vyučující:
Jiří BERÁNEK
Anotace:

Formou přednášek doplněných videoprojekcí se v šesti dvouhodinách studenti seznámí se základními momenty historie českého filmu z pohledu produkce, v kontextu s politickou a hospodářskou situací země.

Požadavky:

středoškolské vzdělání

Cíle studia:

Seznámit studenty se základními momenty historie českého filmu z pohledu produkce, v kontextu s politickou a hospodářskou situací země.

Osnova (a sylabus):

Začínáme (čím jiným) prvním českým producentem Janem Kříženeckým, který s finanční pomocí otce svého přítele natočil a distribuoval první české filmy, tři roky po legendární projekci bratrů Lumierů na Bulváru Kapucínú v Paříži. Sledujeme rychle postupující kinofi-kaci a postupný přechod od kočovných kinematografů k pevným stánkům tohoto mladého umění (Ponrepo,Lucerna), zaznamenáme i zvyšující se prestiž a účast renomovaných umělců ve filmu. Vždyť producenty společnosti ASUM v roce 1910 jsou Max Urban, známý architekt (pozdější architekt Barrandovských atelierů) a přední herečka Národního divadle Anna Sedláčková. Po skončení 1.světové války a vzniku samostatné ČSR zmíníme vznik mnoha produkčních společností, z nichž mnohé po natočení jednoho filmu zanikají. Jsou to však i léta založení prvního filmového atelieru na pražských Vinohradech, kde se poprvé setkává-me s jménem Miloše Havla. Konec dvacátých let je i dobou vzniku prvních českých filmů s mezinárodním ohlasem (Gustav Machatý). Léta třicátá, nástup zvukové éry, přes hospodářké potíže (krize, nezaměstnaní) jsou pro film léty stabilizace, technické kvality (nové Barrandovské ateliery), kvantitativního růstu ( až 40 celovečerních filmů ročně), a sílícímu nástupu intelektuálské elity (Vančura, V+W, Čapek). Samozřejmě, že průměr (který ostatně můžeme i dnes sledovat na obrazovkách našich televizorů) je poplatný snaze o divácký úspěch. Produkci podporuje i vznik státních nařízení o kontingentním a posléze registračním systému. Slibný růst české filmové produkce je zastaven Mnichovským diktátem (a ztrátou jedné pětiny kin na zabraných územích) a samozřejmě vznikem Protektorátu Čechy a Morava,který znamená omezení a cenzuru výroby českých filmů, zákaz působení nearijských občanů(Hugo Haas), těch umělců, kteří se nerozpakovali kritizovat nástup fašizmu v Německu (V+W). Již během okupace vznikají přípravné výbory v Praze a Zlíně,nejen levicových filmařů (Miloš Havel navrhuje vznik akciové společnosti s 50% účastí státu), kteří připravují vznik jiného uspořádání filmových poměrů po válce. Prvním zestátňovacím dekretem je převzetí monopolu výroby,distribuce a prodeje filmů do rukou státu. Začíná čtyřicetipěti leté období státního filmu se všemi výhodami(státní podpora) a nevýhodami (zásadní ovlivňování tvorby a cenzura). Stav filmové produkce je přímo závislý na politické situaci v zemi, na eventuální liberalizaci veřejného prostředí. Pokud se šedesátých letech sejde relativní uvolnění s nástupem mladé, výjimečně nadané generace, dochází k vzniku Nové české vlny a historicky výjimečnému a šťastnému období českého filmu.

Po roce 1989, kdy se zásadně mění politické i hospodářské poměry v zemi, začíná současnost, volný trh bez ideového nátlaku, s plnou odpovědností tvůrců za vznikající díla a s nutností přizpůsobit se finančním možnostem nových soukromých producentů, do dnešního dne bez podpory státního rozpočtu, s minimální podporou Ministerstva kultury ze zdrojů Fondu.

Podmínkou klasifikace je účast na přednáškách.

Studijní materiály:

Luboš Bartošek : Náš film

Václav M. Havel: Mé vzpomínky

Diplomová práce: Alena Hradcová : Právní postavení kinematografie v České republice

Poznámka:
Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 23. 4. 2007
Aktualizace výše uvedených informací naleznete na adrese http://studijniplany.amu.cz/cs/predmet305HCF.html