Techniky fotografie
- Kód:
- 307TFO
- Zakončení:
- ZK
- Kredity:
- 2
- Rozsah:
- 2/T
- Vyučující:
- Martin STECKER
- Anotace:
-
Seznámení a osvojení si základů barevné fotografie jak v oblasti teoretické, tak především v praktickém získávání zkušeností v barevném pozitivním procesu, práci s barevným analyzátorem, systém filtrů RGB, CMYK. Problematika fotografování na inverzní materiál, teplota chromatičnosti, používání korekčních a konverzních filtrů a práce s colormetrem.
- Požadavky:
- Cíle studia:
- Osnova (a sylabus):
-
Popis předmětu, úkoly: (cvičení 2P1)
1. Základní znalosti o podstatě světla se zaměřením na barevnou problematiku, absolutně černé těleso, Kelvin, teplota chromatičnosti, mired, aditivní a subtraktivní mísení barev, trojúhelník CIE
2. Barevné negativní a inverzní materiály, možnosti zpracování a využití v praxi.
Praktická část: nafotografování barevné předlohy spolu s barevnou tabulkou v ateliéru na:
- 1 inverzní film na denní světlo. Osvětlení zábleskové zařízení, expozice základní, ? clony dolu, ? clony nahoru, použití 3 korekčních filtrů, záběr při umělém světle a s konverzním 1 filtrem.
- 1 inverzní film na denní světlo nafotografovaný v exteriéru na 3 expozice, následně s použitím korekčního filtru určeného colormetrem, snímek při zářivkovém osvětlení a s filtrem, snímek interiéru.
Nafotografování barevného negativního filmu dle domluvy s pedagogem pro následné vlastní pozitivní zpracování v laboratoři školy.
3. Základy chemie barevné fotografie - primární a sekundární barvotvorné vyvolávání, vyvolávací látky, proces bělení, ustalování stabilizace.
Praktická část: zhotovení 2 barevných zvětšenin 24x30cm z vyvolaného filmu podle vlastního výběru na zvětšovacím přístroji JOBO Color s pomocí barevného analyzátoru JOBO Colorline 7000 a na vyvolávacím automatu THERMA PHOT ACP 502.
Hodnocení:
Klasifikovaný zápočet: udělený na základě testu a ohodnocení odevzdaných cvičení, na nichž se hodnotí jak přesné dodržení zadání, tak kvalita zpracování.
Účast: předpokladem pro hodnocení studenta je povinná účast na 80% přednášek.
Jméno přednášejícího: Mgr. Martin Stecker
Kontakt: 737 725 095, stecker@f.amu.cz
- Studijní materiály:
-
Šmok Jan, Pecák Josef, Tausk Petr: Barevná fotografie 1975
Šmok Ján: Umělé světlo 1978
Scheufler, Mikš, Růžek, Spevák, Stýblo, Jiráček, Opočenský: Technické základy fotografie 2002
- Poznámka:
- Předmět je součástí následujících studijních plánů:
-
- Fotografie CZ - bakalář (oborový předmět)