Práce s počítači a digitální zobrazování
- Kód:
- 307ZPDZ
- Zakončení:
- ZK
- Kredity:
- 2
- Rozsah:
- 26/S
- Vyučující:
- Jiří PETERA
- Anotace:
-
Pochopení a osvojení si v praxi možnosti digitálního zobrazování jako moderního kreativního nástroje, který přináší posun v tvůrčí fotografii. Výuka základních principů rasterizace fotografického obrazu, jeho transformace pomocí počítače do datového souboru. Funkce počítače a jeho periferií, jako alternativy ke zpracování fotografie v temné komoře.
- Požadavky:
- Cíle studia:
- Osnova (a sylabus):
-
Cílem předmětu je pochopení a osvojení si v praxi možnosti digitálního zobrazování nejen jako alternativy ke klasické fotografii, ale jako moderního kreativního nástroje, který přináší posun v tvůrčí fotografii. V prvním ročníku studenti pochopí základní principy rasterizace fotografického obrazu a jeho transformaci pomocí počítače do datového souboru. Pochopí funkci počítače a jeho periferií, jako alternativy ke zpracování fotografie v temné komoře.
Tento kurs je určen pro začátečníky, a pro ty kteří potřebují vyrovnat znalosti na úroveň svých kolegů ze Střední průmyslové školy grafické. Všichni studenti musí, k postupu do letního semestru tohoto předmětu, absolvovat kurs ve „Studiu“ u Mgr. Martina Steckera - zákady práce s digitální kamerou Sinar + Sinarback Digital. Studenti, kteří jsou pokročilí, nastupují do kursů druhého ročníku.
Způsob studia:
V prvním ročníku se studenti seznámí s funkcemi digitálního fotoaparátu, velikostí CCD (čipu) snímače, řádkového snímače a fungováním scanneru. Pochopí relaci mezi velikostí CCD a velikostí tisknutelné fotografie, jak na stolní tiskárně, tak profesionálním offsetem. Seznámí se se záludnostmi interpolace dat. Potom bude přistoupeno k práci na počítači a seznámení s periferiemi počítače. Bude vysvětlen pojem Color management, pracovní Workflow, barevný gamut, ICC files a nastavení operačního systému a základy SW údržby počítače. Poté budou následovat základy práce ve Photoshopu, základy kvalitního skenování a digitálního snímání. Raw formát a jeho zpracování. Pro kontrolu workflow je zapotřebí kontoly na nátiskové tiskárně Epson 4000 přes tiskový Rip. Všechny postupy budou prováděny na počítačích v počítačové pracovně a budou nejen krok po kroku předváděny, ale také studenty procvičovány. Teoretická a praktická část bude doplněna diskuzí.
Výuka: blok 4 hodiny jednou za 14 dní, z toho 2 hodiny procvičení a diskuze
Úkoly: (cvičení 1P7)
Samostatné nasnímání barevné tabulky Kodak, její zpracování v počítači s následným tiskem. Porovnání tisku s originálem. Hodnotí se na konci LS.
Hodnocení:
Klasifikovaný zápočet - LS: udělený na základě hodnocení odevzdaného cvičení a hlavně aktivity během výuky.
Účast: předpokladem pro hodnocení studenta je povinná účast na 80% přednášek a účast na povinných společných konzultacích.
Jméno přednášejícího: MgA. Tomáš Dvořák
Kontakt: 602 221 231, tomasdvorak@mac.com
- Studijní materiály:
-
Skripta: Jan Ponec, Milič Jiráček: Digitální fotografie, Univezita Palackého v Olomouci, 2002
Manuály: Adobe Photoshop CS, AfterEffects, GoLive, Macromedia
Manuály: Adobe Photoshop CS, User Guide
Adobe Photoshop CS: Classroom in a Book, nakladatelství Softpress 2005
http://www.adobe.com
http://www.phaseone.com
http://www.macromedia.com
http://www.artphotogallery.org
- Poznámka:
- Předmět je součástí následujících studijních plánů:
-
- Fotografie CZ - bakalář (oborový předmět)