AMU = DAMU + FAMU + HAMU
STUDIJNÍ PLÁNY

Hra na lesní roh 3

Zapsat Zobrazit rozvrh
Kód:
106LR3
Zakončení:
Z
Kredity:
8
Rozsah:
2/T
Vyučující:
Zdeněk DIVOKÝ
Anotace:

Lesní roh musí plnit mnoho různých žánrových požadavků. Předmět vybaví studenta všemi, k tomu potřebnými schopnostmi. Odstraňování nedostatků se mění na zdokonalování nově nabytých poznatků a to pomocí vhodně volených etud i přednesů. Je vyučována správná technika jazyka-nasazení, staccata.

Jazyk výuky:
CS
Požadavky:
Cíle studia:

Všechny nově nabyté poznatky o technické stránce hry, o intonaci, rytmu, správném dýchání, interpretaci jsou upevňovány pomocí etud náročnějšího charakteru i náročnějších skladeb.

1a Správná práce jazyka

b Pozornost se věnuje rychlosti staccata ,

c Výuka jemnosti a snadnosti nasazení. Při nedostatečné úrovni je hledána cesta k nápravě

2. Etudy mírně náročnějšího charakteru - Kautsky, Belolli

3. Přednesové skladby se dotýkají po hudební stránce i méně snadných - L. CherubiniI, J. V. Stich - Punto, O. Knussen

Osnova (a sylabus):

Předmět vybaví studenta všemi schopnostmi, které při hře na lesní roh potřebuje . Hledá cesty, jak studentům umožnit zvládnout hru na té nejvyšší úrovni po technické stránce hry, intonaci, nátiskové a tónové kultuře i po stránce interpretační. Všechny nároky, které jsou kladeny na hráče a které byly objasněny v předmětech Hra na lesní roh 1 a 2 jsou v tomto předmětu pomocí vhodně volených etud a přednesů zdokonalovány. Zároveň se obrací pozornost k jazyku, jako velmi důležitému fenoménu jemného nasazení tónu či rychlého staccata. Při potížích se hledají / to samozřejmě již od předmětu Hra na lesní roh1/ možnosti nápravy. Nyní se učí, co vše nám tato práce s jazykovou technikou nabízí. Jednotlivé druhy nasazení od nejjemnějších až po akcentované či přeforsírované a ve staccatu nejenom rychlost , ale také délka jednotlivých staccatovaných not. Je možno hrát od detaché až po staccatissimo. Nejenom na etudách se procvičují nové poznatky, ale i přednesové skladby jsou voleny tak, aby se tyto poznatky využily v koncertní činnosti . Ve výběru etud se nacházejí již charakterově náročnější ? Kautsky, Belolli. V přednesových skladbách se dává přednost autorům např. L.CherubiniI, J.V.Stich - Punto, O.Knussen.

Studijní materiály:

Kautsky Etudy V.díl Belolli Etudy

L. Cherubini Sonáta I, II

J. V .Stich - Punto Koncert č.7

O. Knussen Koncert

Poznámka:
Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 26. 6. 2008
Aktualizace výše uvedených informací naleznete na adrese http://studijniplany.amu.cz/cs/predmet106LR3.html