AMU = DAMU + FAMU + HAMU
STUDIJNÍ PLÁNY

Repertoár pro choreografii 1

Zapsat Zobrazit rozvrh
Kód:
107RCH1
Zakončení:
Z
Kredity:
2
Rozsah:
2/T
Vyučující:
Libuše OVSOVÁ
Anotace:

Předmět je totožný s Repertoárem moderního tance 1. Na studenty jsou kladeny větší nároky ohledně rozboru choreografií, se kterými se seznamují.

Jazyk výuky:
CS
Požadavky:

Praktickě zvládnutí tanečních technik

Cíle studia:

Pochopení vývoje moderního tance v České republice v poválečném období

Osnova (a sylabus):

Historické podmínky vzniku Pražského komorního baletu

Dramaturgie a cíle Pražského komorního baletu

Nejvýznamnější choreografie

Historické podmínky vzniku PKB:studenti se seznamují se společenskou a uměleckou situací 60. let 20. století,kdy vzniká soubor Balet Praha (předchůdce Pražského komorního baletu) a začíná působit Vysokoškolský umělecký soubor UK Praha. Přelomovou inscenací se stává uvedení Listů důvěrných na hudbu Leoše Janáčka v choreografii Pavla Šmoka.

Po zániku Baletu Praha se pomalu vytváří nezávislý taneční soubor Pražský komorní balet.na jehož počátku bylo představení Jak se dělá balet.

Dramaturgie a cíle Pražského komorního baletu:soubor směřoval k uvádění původní tvorby, ke zpracovávání hudebních děl původně neurčených pro tanec, převážně českých autorů

Nejvýznamnější choreografie: Americký kvartet A. Dvořáka a Z mého života B.Smetany jsou příklady zpracování nedějového baletu,inspirovaného samotnou hudbou v komorním obsazení, Kreutzerova sonáta L. Janáčka a Holoubek A. Dvořáka zpracovávají příběh, Sinfonietta L. Janáčka je ukázkou sborové choreografie, Pia fraus K.Odstrčila je příkladem tanečního divadla.

Praktické nastudování částí uvedených choreografií studentům přibližují tvůrčí postupy a pohybový slovník významného českého choreografa, který se zasloužil o vznik české moderní taneční scény.

Studijní materiály:

Vašut ,Vladimír:Pavel Šmok na přeskáčku Praha 1997.

Programy Pražského komorního baletu

Videozáznamy ze soukromých archivů: pracovní záznamy z představení a zkoušek Pražského komorního baletu na domácích i zahraničních scénách,(Listy důvěrné,Americký kvartet,Z mého života,Kreutzerova sonáta, Holoubek,Sinfonietta), filmové televizní dokumenty o tvorbě a činnosti Pražského komorního baletu(Jak se dělá balet, Seminář UNESCO,Setkání s Terpsichorou).

Poznámka:
Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 26. 6. 2008
Aktualizace výše uvedených informací naleznete na adrese http://studijniplany.amu.cz/cs/predmet107RCH1.html