AMU = DAMU + FAMU + HAMU
STUDIJNÍ PLÁNY

Televizní záznam a moderní trendy TV techniky

Zapsat Zobrazit rozvrh
Kód:
306TZM
Zakončení:
ZK
Kredity:
1
Rozsah:
2/T
Vyučující:
Josef PEŠEK
Anotace:

Předmět má posluchače seznámit s vývojem a využitím jednotlivých záznamových formátů a vlastnostmi zařízení, která jsou stále užívána a s problematikou sestřihu pořadů na magnetických nosičích. Cílem je, aby se úspěšný absolvent bezpečně orientoval v televizních střižnách a znal přednosti a nedostatky jednotlivých, záznamových formátů.

Jazyk výuky:
CS
Požadavky:

Znalost fyziky v rozsahu středoškolského vzdělání.

Cíle studia:

Znalost základních principů televize, televizních systémů, záznamové techniky a problematiky elektronického střihu.

Osnova (a sylabus):

Vznik magnetického pole, intenzita magnetického pole a magnetická indukce, látky diamagnetické , paramagnetické a feromagnetické. Magnetická remanence a koercitivní síla. Princip magnetického záznamu a jeho snímání.

Výroba pořadů v počátcích televize, přímý přenos, filmový záznam z televizní obrazovky a důvody naléhavé potřeby magnetického záznamu televizního signálu v televizním studiu. Historie vývoje magnetického záznamu zvuku a obrazu.

Rotující magnetická hlava a transformace obrazového signálu jako základní principy.

Možné konfigurace rotující hlavy vůči pásku a rozdělení záznamové techniky z tohoto hlediska. Transformace obrazového signálu při analogovém záznamu.

Obecné blokové schéma záznamového stroje. Přímý záznam, systémy s přeloženým pásmem barvonosného signálu - „Color under“. Složkové záznamy jako nová generace analogových záznamů - systém Betacam, Betacam SP. Digitální korektory časových chyb. Záznam zvuku na analogových záznamových strojích

Střih magnetického záznamu. Technická problematika výroby televizních pořadů na magnetickém pásku. Mechanický střih a elektronický střih a požadavky na záznamový stroj..

Problém a omezení přesnosti střihové skladby kompozitních barevných signálů kódovaných systémem NTSC a zvláště PAL. Artefakty vzniklé při přerušení barevných sekvencí.

Požadavky na řízení záznamových strojů pro dosažení požadované přesnosti střihu. Podélný a vertikální časový a řídicí kód SMPTE / EBU, jako zcela přesná informace o jednotlivých televizních snímcích.

Digitální záznam, jeho výhody a možnosti. Prokládání , a přeskupování dat, vytvoření produkčního kódu a kanálové kódování. Segmentace záznamových stop a záznam zvukových dat. Záznamové stroje první generace, střih „Preread“

Metody, komprese digitálních signálů, podvzorkování - rastrové kódování, diskrétní kosínová transformace, váhové kvantování, entropická bezeztrátová komprese VLC / RLC. Komprese M-JPEG, MPEG-2 a komprese DV. Posuzování obrazové kvality komprimovaných signálů.

Záznamové stroje 2 a 3 generace - akviziční záznamové formáty a jejich využití v televizní praxi. Užívané typy komprese, rozložení stop na pásku jednotlivých typů strojů , problémy střihu signálů využívající mezisnímkové redundance. Možnost přepisu dat vyší rychlostí.

Nelineární střih a jeho praktické možnosti..Obecná struktura pracovní stanice - „workstation“. Střih na videoserveru - „embeded editing“. Zabezpečení dat - disková pole RAID 1 - 5. Filmový střih na pracovních stanicích, adresování filmových políček, třířádkový kód.

Nedokonalosti SDTV. Zdokonalené televizní soustavy, EDTV, formát 16:9 a problémy s jeho šířením. Systémy s HDTV, soubor televizních standardů ATSC a jejich základní parametry.

Digitální televize, terestrické způsoby šíření komprimovaných digitálních signálů, základní typy digitálních modulací VSB a OFDM. Interaktivní televize

Studijní materiály:

Seznam povinné literatury:

Pešek, J.: Základní principy televize a magnetického záznamu obrazu. Druhé upravené vydání, AMU Praha v nakladatelství H&H, Praha 1993.

Vít, V.: TELEVIZNÍ TECHNIKA - přenosové barevné soustavy. 1. vydání, BEN - technická literatura, Praha 1997, ISBN 80-86056-04-X.

Kuba, P. - Vít, V.: TELEVIZNÍ TECHNIKA - studiové zpracování televizního signálu. 1.vydání, BEN - technická literatura, Praha 2000, ISBN 80-86056-88-0.

Pešek J.: Technické aspekty sestřihu televizních pořadů na magnetických nosičích. Internetová stránka FAMU - KSS - Materiály k výuce

Seznam doporučené literatury:

Robinson, J., F. : Videotape Recording. Third Edition, 1981. Focal Press Limited, London, UK. ISBN 0 240 51083 6.

Watkinson, J.: The Art of Digital Video. Second Edition, 1994. Focal Press, Oxford, UK. ISBN 0 240 51369 X.

Rubin, M.: Nonlinear - a guide to electronic film and video editing. Second edition, 1992. Triad Publishing Company, Gainesville Florida. ISBN 0-937404-83-7.

Video Compression Technology. UK, materiál Sony Training Centre, Sony Broadcast and Professional Europe 1995.

Jedlička, M. - Stránský, V. : Časový kód a film. Televize (sborník), roč.94, č. 2. Praha, ČT Praha. 1994, s. 89 - 93.

Líška, D.: Nejbližší budoucnost digitálního televizního vysílání v Evropě. Publikace ČT, Praha 1994

Poznámka:
Rozvrh na zimní semestr 2007/2008:
06:00–08:0008:00–10:0010:00–12:0012:00–14:0014:00–16:0016:00–18:0018:00–20:0020:00–22:0022:00–24:00
Po
Út
St
Čt
místnost 312
Učebna KSS

(Lažanský palác)
PEŠEK J.
13:10–14:45
(přednášková par. 1)

Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 26. 6. 2008
Aktualizace výše uvedených informací naleznete na adrese http://studijniplany.amu.cz/cs/predmet306TZM.html