Elektroakustika 2
- Kód:
- 308EA2
- Zakončení:
- ZK
- Kredity:
- 2
- Rozsah:
- 2/T
- Vyučující:
- Pavel BUKOVSKÝ
- Anotace:
-
V předmětu studenti získávají základní znalosti o elektromechanických měničích , jejich vlastnostech , konstrukci a praktickém použití mikrofonů v rozsahu nutném pro kvalifikované užití. Poskytuje i orientaci ve vývoji nových systémů.
- Jazyk výuky:
- CS
- Požadavky:
-
Absolvování předmětu Základy akustiky a elektroakustiky, Elektroakustika 1, Základy elektroniky.
- Cíle studia:
-
Cílem předmětu je vybavit studenty základními znalostmi o současných i perspektivních elektroakustických měničích a jejich praktickém uplatnění.
- Osnova (a sylabus):
-
1. Elektromagnetický měnič, elektrodynamický měnič, elektrostatický měnič - principy funkce, základní vztahy. Náhradní elektrická schémata elektromechanických měničů - základní rozdělení, typické vztahy pro měniče s elektrickým a magnetickým polem, měniče první a druhé kategorie.
2. Měniče s rozprostřenými parametry. Páskový elektrodynamický měnič s elektretovou membránou - princip funkce, základní vztahy, náhradní schéma.
3. Elektroakustické přijímače. Rozdělení elektroakustických přijímačů podle - použitého měniče, typu pole, spojení s vnějším akustickým polem.
4. Přijímače nultého řádu - základní definice, vlastnosti, směrová charakteristika, tlakový mikrofon. Frekvenční charakteristiky při použití měniče rychlostního a výchylkového.
5. Přijímače prvního řádu - základní definice, přijímače vyšších řádů - základní definice, vlastnosti, směrové charakteristiky.
6. Příklad konstrukce konkrétního mikrofonu, shrnutí teoretických podkladů na konstrukčním řešení. Příklady.
7. Měření v elektroakustice. Význam a základní druhy elektroakustických měření. Měření akustického tlaku - měřící mikrofon, základní vlastnosti.
8. Kalibrace měřících metod - reciprocita, pístofon a membránofon. Druhotné cejchování akustického tlaku, kompenzační metody a jejich význam pro praxi.
9. Měření sluchátek, audiometrická měření. Měření akustických vysílačů - měření citlivosti, výkonu, směrových charakteristik. Použití výsledků měření pro praxi.
10. Přenos zvukových signálů. Základy přenosu signálu, stereofonie - základní charakteristika a porovnání s monofonním přenosem.
11. Stereofonní systémy a systémy vícekanálové. Zásady pro ozvučování prostor. Akustická zpětná vazba - podstata a její odstranění.
12. Základní části elektroakustického řetězce. Monitorování a zpracování signálu ve zvukové režii.
13. Druhy ozvučení - jedno a vícekanálové, centralizované a decentralizované, ambiofonní a efektové systémy, vazba na poslechovou místnost.
- Studijní materiály:
-
J. Merhaut-: Teoretické základy elektroakustiky, Academia Praha 1971
C. Smetana : Praktická eletroakustika, SNTL 1981
Z. Škvor : Akustika a elektroakustika - AVČR 2001
G.M.Ballou: Handbook for Sound Engineers - Focal Press 2002
- Poznámka:
- Rozvrh na letní semestr 2007/2008:
-
06:00–08:0008:00–10:0010:00–12:0012:00–14:0014:00–16:0016:00–18:0018:00–20:0020:00–22:0022:00–24:00
Po Út St Čt Pá - Předmět je součástí následujících studijních plánů:
-
- Zvuková tvorba - bakalář (oborový předmět)
- Obor Zvuková tvorba (Bc) (povinný předmět další)