AMU = DAMU + FAMU + HAMU
STUDIJNÍ PLÁNY

Altervize

Zapsat Zobrazit rozvrh
Kód:
373MATV
Zakončení:
Z
Kredity:
3
Rozsah:
18/S
Vyučující:
Alice RŮŽIČKOVÁ
Anotace:

Přednášející: Martin Kontra (akontra@volny.cz) a Tomáš Valenta (T.Valenta@sh.cvut.cz)

Termíny a místo konání: pátek 30.11. (10-18h), sobota 1.12. (10-18h). Pozn.: časové rozpětí lze modulovat dle aktuální potřeby

Podmínky atestace: účast na přípravě webové stránky, prezentující alternativní zpravodajský videoblok

Jazyk výuky:
CS
Požadavky:
Cíle studia:
Osnova (a sylabus):

Altervize - Možnosti „osobního zpravodajství“ v realitě digitálních médií

Během dvoudenního modulu bychom chtěli moderovat diskuzi a následnou praktickou hru na téma „alternativní televizní zpravodajství“.

Centrem našeho zájmu je zkoumání možných podob vizuální prezentace zpravodajských informací, které denně nacházíme v masových médií. Jednoduše řečeno - budeme hledat způsob, jak odpovědět na frekventovanou konverzační stížnost, že zprávy v TV jsou „pořád to samé“.

Rádi bychom společně zkusili hledat alternativu. Jde nám o to prodiskutovat, připravit, vyrobit a posléze v podobě webové stránky veřejně prezentovat blok, který by obsahoval nejrůznější pokusy o čtení reality pokud možno co nejvíce nezávislé na komerčních, profesních, společenských, ale třeba i etických stereotypech.

Otázky jsou nadmíru zajímavé. Co nám vlastně nejvíc vadí na vizuálním zpravodajství? Co nám v něm chybí? Co v něm v praxi musí a co v něm naopak nesmí být? Jaký má smysl poznaná pravidla porušovat? Co dokážeme vyrobit jako alternativu? Podaří se nám realitu vidět tak, aby to zajímalo někoho jiného kromě nás?

Výstupem by v žádném případě neměla být série zcela osobních, nestrukturovaných příspěvků. Ambicí autorů modulu je směrovat společné dílo směrem k vizuální alternativě, která bude zároveň zcela relevantní z hlediska prezentovaných informací.

Chceme pracovat jako tým a využít k tomu svých praktických zkušeností (Kontra má za sebou dlouholetou novinářskou praxi a dnes pracuje jako editor v týdeníku Respekt, Valenta má zkušenosti s přípravou projektu Akademické TV na ČVUT a nabízí modulu technické zázemí a zkušenost s tvorbou webových prezentací).

Plán práce:

Pátek

V první části modulu se pokusíme na příkladu konkrétního zpravodajského bloku kriticky analyzovat pravidla vizuální prezentace informací ve veřejnoprávní TV. Poté si z nabídky běžné tiskové agentury (ČTK) vybereme několik aktuálních událostí a sestavíme plán, jak by bylo možné je alternativně vizuálně prezentovat.

Ještě během prvního dne vyrazíme se školními - i soukromými - kamerami do terénu a natočíme materiál, s nímž budeme posléze pracovat. Technické zázemí je v jednání - jako záloha budou k dispozici dvě školní kamery a možnost přístupu do školní střižny. Technika není limitující: pro přípravu bloku lze v této části modulu použít jakékoli záznamové médium, které budeme mít k dispozici a s jehož výstupy budeme schopni zpracovat (včetně mobilního telefonu).

Sobota

Prohlédneme si natočený materilál, prodiskutujeme dramaturgii produktu, který z natočeného materiálu sestavíme. Sestříháme velmi jednoduchý „zpravodajský blok“ a pověsíme ho s komentářem na webovou stránku s pracovním názvem a-tv.org, která bude k tomuto účelu zřízena.

Pozn.: Na letní semestr plánujeme vyhlášení navazujícího modulu, v němž bychom vybaveni školní technikou a zkušenostmi z prvního modulu vytvořili nový obšírnější videoblok, tentokrát ve standardní technické kvalitě.

Studijní materiály:

Literatura:

- Bourdieu, Pierre, O televizi, Brno 2002

- Mander, Jerry, Čtyři důvody pro zrušení televize, Brno 2000

- Marcusse Herbert, Jednorozměrný člověk, Praha 1991

- Mc Luhan, Marshall, Jak rozumět médiím, Praha 1991, strany 285-312

- Ramonet, Iggnacio, Tyranie médií, Praha 2003

- Vodrážka, Miroslav, Nová ideologie a její spojenci, Praha, 2000 (přednáška, napsaná pro konferenci „Česká televize: věc veřejná“, v případě zájmu o elektronickou verzi se obraťte na akontra@volny.cz)

Webové odkazy:

1. Amatérská videa - http://www.youtube.com/ (nejpopulárnější server pro sdílení amatérského videa)

2. Specializovaná vizuální zpravodajství:

- http://news.bbc.co.uk/ (BBC - renomovaná britská státní stanice)

- http://edition.cnn.com/ (CNN - nejúspěšnější americká zpravodajská TV, která od 90. let výrazně ovlivňuje distribuci vizuálních informací na celé planetě)

- http://www.arte.tv/fr/70.html (Arte - specializovaný dvojjazyčný kulturní TV kanál, který vznikl v roce 1992 jako společný projekt Franice Německa

- http://www.linktv.org/ (Link TV - americká nezisková televize, vysílající od roku 1999 s ambicí poskytnout svým divákům (dnes zhruba 30 milionů na satelitu) „nezávislou televizi, zaměřenou na celý svět“.

- http://www.sdun.net/ (SDUN - server, který založila v roce 2006 skupina mladých německých novinářů na protest proti stereotypům běžné mediální agendy. Spolupracovníci serveru se pokoušejí o alternativní prezentaci mediálně atraktivních událostí).

3. Videosekvence elektronických divizí významných tištěných zpravodajských periodik:

- http://webtv.idnes.cz/ (deník Mladá Fronta Dnes, Česká republika)

- http://aktualne.centrum.cz/ (server aktualne.cz, Česká republika)

- http://video.on.nytimes.com/index.jsp (deník New York Times, USA)

- http://www.spiegel.de/videos/ Týdeník Der Spiegel, Německo)

- http://www.elpais.com/videos/ (deník El País, Španělsko)

- http://www.lemonde.fr/ (deník Le Monde, Francie)

- http://www.thesun.co.uk/sol/homepage/video/ (deník The Sun, Velká Británie)

4. Vizuální umění:

- http://www.ubu.com/ (nezávislý server obsahující odkazy na progresívní díla a autory z oblasti literatury, hudby, divadla, filmu a vizuálního umění).

Poznámka:
Rozvrh na zimní semestr 2007/2008:
06:00–08:0008:00–10:0010:00–12:0012:00–14:0014:00–16:0016:00–18:0018:00–20:0020:00–22:0022:00–24:00
Po
Út
St
Čt

Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 26. 6. 2008
Aktualizace výše uvedených informací naleznete na adrese http://studijniplany.amu.cz/cs/predmet373MATV.html