Televizní technika pro střihovou skladbu
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
306TTS | ZK | 1 | 2/T | česky |
- Vyučující:
- Josef PEŠEK
- Anotace:
-
Náplní předmětu jsou základní principy černobílé a barevné televize, vytváření televizního signálu, jeho zpracování a šíření a základní informace o vytváření zvukové složky. Cílem je, aby se úspěšný absolvent orientoval v televizním studiu, znal přednosti a nedostatky jednotlivých typů barevných televizních signálů, analogových i digitálních, z hlediska jejich režijního a střihového zpracování.
- Požadavky:
-
Znalost fyziky v rozsahu středoškolského vzdělání.
- Cíle studia:
-
Znalost základních principů televize, televizních systémů, záznamové techniky a problematiky elektronického střihu.
- Osnova (a sylabus):
-
Seminář č. 1
Televize jako prostředek šíření optické informace pomocí elektrického signálu.
Optoelektrická transformace a rozklad obrazu jako nezbytný prostředek tvorby televizního signálu. Analogový elektrický signál a jeho spektrum, digitální signál, volba vzorkování a kvantování.
Seminář č. 2
Základní pojmy z elektroniky. Šíření elektrického signálu, zesílení a útlum vyjádřené v jednotkách „decibel“ a odvození této jednotky. Kmitočtový a časový multiplex elektrických signálů, amplitudová kmitočtová a fázová modulace, základní informace o modulaci PCM.
Seminář č. 3
Obrazový prvek - „pixel“. Postupné snímání, tj. rozklad obrazu a zajištění souběhu při jeho vytváření a reprodukci. Horizontální a vertikální rozlišovací schopnost televizního systému a její vliv na spektrum televizního signálu. Moderní snímací prvky v pevné fázi CCD.
Seminář č. 4
Prokládaný způsob rozkladu televizního obrazu, vliv na rozlišovací schopnost.
Evropská a americká rozkladová norma standardní televize. Důvody odlišnosti, volba počtu řádek. Pásmo tel. signálu. Terestrické šíření analogových televizních signálů
Seminář č. 5
Synchronizační směs televizního signálu. Tvar úplného standardního analogového černobílého evropského televizního signálu, jeho úrovně a impedance zdrojů. Stejnosměrná složka televizního signálu a odstup signálu od úrovně černé.
Seminář č. 6
Zvuk v televizi. Elektroakustické měniče - mikrofony, jejich typy, směrové charakteristiky a vlastnosti. Napájení mikrofonů typu „fantom“. Metody snímání stereofonních signálů.
Rozvody analogových zvukových signálů ve studiu jejich měření
Seminář č. 7
Principy barevné televize. Světlo jako viditelná část spektra elektromagnetického vlnění a jeho vnímání. Zákonitosti mísení barevných světel, mísení aditivní a subtraktivní metamerismus oka a jeho barevná rozlišovací schopnost. Volba primárních barev pro televizi.
Seminář č. 8
Vytvoření barevného televizního obrazu. Složkový systémem R, G, B, signály barevných pruhů. Přechod na systém s rozdílovými složkovými signály Y, R-Y a B-Y jako předpoklad vytvoření kompatibilních kompozitních televizních systémů.
Seminář č. 9
Plně kompatibilní přenosové systémy barevné televize, historie a vývoj. Předpoklady kmitočtového multiplexu složkových signálů, barevný kompozitní systém NTSC. Důvody hledání alternativních systémů v Evropě. Systémy SECAM. a PAL a jejich problémy z hlediska střihové skladby.
Seminář č. 10
Digitalizace televizních signálů a důvody zavádění.. Pojem „bitový tok“, základní typy digitálních kódů. Digitalizace barevných signálů PAL a NTSC a složkových televizních systémů podle doporučení ITU-R 601. Přenos digitálních signálů. Digitalizace zvukových signálů - signál AES - EBU.
Seminář č. 11
Technická zařízení televizního studia. Profesionální televizní kamery. Filmové televizní snímače. Zobrazovací systémy. Elektronické zdroje signálu. Provozní měřicí technika - osciloskop a vektorskop
Seminář č. 12
Režijní jednotka, její základní architektura a podmínky režijního zpracování signálu. Technické principy základních režijních přechodů analogových signálů. Digitální efektová jednotka. Virtuální studio. Mixážní zvukové pulty, zásady práce s digitálními zvukovými signály
Seminář č. 13
Klasické televizní středisko. Příklad organizačního členění a základní postupy při výrobě programové esence. Moderní televizní střediska využívající techniku IT - videoservery.
- Studijní materiály:
-
Seznam povinné literatury:
Pešek, J.: Základní principy televize a magnetického záznamu obrazu. Druhé upravené vydání, AMU Praha v nakladatelství H&H, Praha 1993.
Vít, V.: TELEVIZNÍ TECHNIKA - přenosové barevné soustavy. 1. vydání, BEN - technická literatura, Praha 1997, ISBN 80-86056-04-X.
Kuba, P. - Vít, V.: TELEVIZNÍ TECHNIKA - studiové zpracování televizního signálu. 1.vydání, BEN - technická literatura, Praha 2000, ISBN 80-86056-88-0.
Seznam doporučené literatury:
Vít, V.: TELEVIZNÍ TECHNIKA - projekční a velkoplošné zobrazování. BEN - technická literatura, Praha 2000, ISBN 80-86-056-74-0.
Ptáček, M.: Systémové problémy digitální televize. Vydání první, Nakladatelství dopravy a spojů, Praha 1991, ISBN 80-7030-079-5.
Broadcast Engineering - The Journal of Digital Television - internetová verze měsíčníku, ročníky 2000 - 2003, jmenovitě část Transition to Digital, URL: <http://www.broadcastengineering.com>.
- Poznámka:
- Rozvrh na zimní semestr 2008/2009:
- Rozvrh zatím není připraven
- Rozvrh na letní semestr 2008/2009:
-
06:00–08:0008:00–10:0010:00–12:0012:00–14:0014:00–16:0016:00–18:0018:00–20:0020:00–22:0022:00–24:00
Po Út St Čt Pá - Předmět je součástí následujících studijních plánů:
-
- Střihová skladba - bakalář (oborový předmět)