Ateliér - fotografická tvorba 3
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky |
---|---|---|---|---|
307AF3 | Z | 1 | 26/S | česky |
- Vyučující:
- Štěpán GRYGAR, Viktor KOLÁŘ, Robert PORTEL, Rudolf PREKOP
- Anotace:
-
1/ ATELIÉR STUDIOVÉ FOTOGRAFIE
Důraz při práci v tomto ateliéru je kladen na myšlenkové zázemí, senzibilitu a individuální postoj každého posluchače, který v interakci a dialogu s vedoucím pedagogem na základě vzájemného vyladění se ?na stejnou vlnu?, vyústí v konkrétní kreativní výstup jakožto výsledek celého procesu.
2/ ATELIÉR DOKUMENTÁRNÍ FOTOGRAFIE
Práce v Ateliéru dokumentární fotografie je zaměřena na oblast tradičního a současného, proměňujícího se, fotografického dokumentu.
3/ ATELIÉR VÝTVARNÉ FOTOGRAFIE
Cílem atelieru výtvarné fotografie je v maximální míře podpořit individuální tvůrčí schopnosti studentů se zaměřením na koncepční práci. Předpokládá se práce v kontextu současného umění bez limitujících faktorů.
4/ ATELIÉR PLENÉROVÉ FOTOGRAFIE
V atelieru plenérové fotografie půjde o to pochopit sebe a najít svou cestu v souvislosti s reflexí vnějšího prostoru kolem nás. Ať už jde o městský nebo přírodní prostor, jeho konkrétní podobu nebo přenesené významy, cílem je uvědomění si věcných a kulturních souvislostí a schopnost jejich individuálního vnímání i smysluplného zobrazení.
- Požadavky:
-
Hodnocení:
Klasifikovaný zápočet: udělený na základě splnění jednotlivých úkolů a ohodnocení odevzdaných fotografií.
Předpokladem pro hodnocení studenta je min. 60% účast na seminářích a účast na vypsaných povinných společných konzultacích stanovených při zahájení výuky a odevzdání dohodnutých fotografií v digitální podobě ve formátu TIF v rozlišení 300 dpi při rozměru delší strany fotografie 250 mm.
- Cíle studia:
- Osnova (a sylabus):
-
1/ ATELIÉR STUDIOVÉ FOTOGRAFIE
Jméno vedoucího: Mgr. Rudo Prekop, Kontakt: 737 609 562 rudoprekop@hotmail.com
Popis předmětu:
Studiový ateliér shromažďuje tak trochu navzdory svému názvu studenty pracující bez technického a formálního omezení, napříč fotografickým médiem jako celkem. Ateliér zahrnuje přednášky, semináře, konzultace výstavních, bakalářských i magisterských souborů a práce na povinných ateliérových cvičeních.
Časový rozvrh: Student před samotným započetím práce explikuje s pedagogem svůj záměr a po následném schválení ve vzájemném dialogu postupně realizuje zadání.
Termín odevzdání: konec letního semestru - druhá polovina května.
V rámci ateliéru jsou každoročně zváni lektoři jednotlivých dílen, osobnosti z fotografické, ale i grafické a výtvarné praxe, dle výběru vedoucího ateliéru. Tyto dílny se realizují buďto jako semestrální nebo celoroční, ve frekvenci dle časového harmonogramu určeného lektorem.
Smyslem je časově limitovaná konfrontace studentů se širokým spektrem individualit, kteří předávají svoje tvůrčí zkušenosti z praxe, svůj názor, postoj, esprit všem zúčastněným studentům.
Úkoly: /cvičení 3P1, 4P1, 5P1/
Součástí ateliéru je povinné cvičení pro 3. a pro 4.ročník.
3. ročník: FIGURA - PROSTŘEDÍ - REKVIZITA - soubor 8 - 10 fotografií
4. ročník: ČLOVĚK - publikace, leporelo, skládačka - min. 15 fotografií
5. ročník: PROBLÉM - libovolná forma provedení
2/ ATELIÉR DOKUMENTÁRNÍ FOTOGRAFIE
Jméno přednášejícího: prof. Viktor Kolář 596126536 viktor@viktorkolar.com
Popis předmětu:
Ateliér je zaměřen k chápání a tvorbě v oblasti tradičního a současného proměňujícího se fotografického dokumentu. Soustředíme se na předpoklady fotografa dokumentaristy, jeho osobnostní průpravu jakož i získávání vědomostí i potřebných dovedností. V programu ateliéru dokumentární jsou přednášky, semináře, konzultace zadaných projektů..Výuka je pravidelně doplňována projekcemi diapositivních, nebo digitálních reprodukcí fotografických ukázek k ilustraci přednášených témat. Fotografická řeč je způsobem vizuálního myšlení. Důležitým je pro nás výběr faktů ve vztahu ke skutečnosti a k vlastnímu stanovisku.Zabýváme se rytmem a vnitřním řádem v následných vazbách jednotlivých obrazů. Posláním dokumentaristovy práce je objevování - odhalování. Důraz je kladen na získávání informací, orientaci v informacích,orientaci v problematice, orientaci v terénu, znalost výrazových prostředků, znalost obrazové skladby, schopnost komunikace, trvalá zvídavost, důslednost v realizaci projektů, korektní vystupování, zručnost bezproblémového ovládání techniky.
Úkoly:
Odevzdává se: 15-25 fotografií, které jako autorský soubor výstavní je základem společné ateliérové prezentace prací studentů.
Formát realizovaných fotografií souboru výjimečně 30 x 40 cm.
3/ ATELIÉR VÝTVARNÉ FOTOGRAFIE
Jméno přednášejícího: doc. Štěpán Grygar, 732 661 938, grygar@famu.cz
Popis předmětu:
Ateliér poskytuje zázemí pro individuální práci, umožňuje konfrontaci jednotlivých přístupů a není striktně limitován médiem fotografie. Důraz se klade na kritický odstup k vlastnímu dílu směřující k zařazení práce do širšího kontextu. Součástí atelieru jsou teoretické semináře, práce na klauzurních a diplomových souborech a cvičení.
Úkoly: /cvičení 3P1/
Zhotovit soubor minimálně osmi fotografií jako individuální interpretaci tématu /nikoli ve smyslu pouhé ilustrace/. Téma se vyhlašuje v prvních hodinách semináře
ZS: stručná, písemná explikace s návrhy řešení do konce listopadu. Rozpracovaný soubor do konce zimního semestru.
LS: Konečná realizace /minimálně osm fotografií/ do konce letního semestru.
4/ ATELIÉR PLENÉROVÉ FOTOGRAFIE
Jméno přednášejícího: Mgr. Bohumír Prokůpek, 602 277 375, prokupekb@chello.cz
Popis předmětu:
Teoretická část semináře poskytne seznámení s problematikou fotografie v plenéru, osvojení si teoretických vědomostí o kulturních a sociálních souvislostech předmětu formou přednášek a projekcí a přípravu na individuální přístup k námětu. Výsledkem semináře je proto i písemná explikace, ve které by si student/ka měl/a vybrat námět své práce, nalézt kulturní, věcné, event. i jiné souvislosti a formulovat je spolu se způsobem zpracování tohoto námětu. Jako nástrojů použijeme bezprostřední kontakt s okolím /potulku/, diskusi, písemné a vizuální záznamy. Nezbytným je zároveň konkrétní poznávání české krajiny. Požadavky na studenta/ku zahrnují snahu po vnitřní opravdovosti a hledání nových forem osobního vyjádření.
Zadání je rozděleno na povinnou a volnou část. V povinné části bude realizována práce na téma symbol. Jde o doložení tvůrčích a řemeslných schopností při kultivovaném osobním vyjádření tématu klasickou fotografickou cestou. Před započetím práce je nutné odevzdat stručnou explikaci.
Ve volné části je požadováno výrazně individuální vyjádření na vlastní námět, který souvisí s vnějším prostorem, jeho reflexí, prožitky z něj apod. Rozhodujícím kritériem hodnocení je cílená snaha po silném osobním vyjádření. Ve volné části není určen povinný způsob realizace a je možné ho individuálně dohodnout. Před započetím práce je nutné odevzdat stručnou explikaci.
Praktická část bude zahrnovat společné konzultace nad vznikajícími fotografiemi. Společné konzultace budou povinné a jejich termíny budou oznámeny po zahájení výuky.
Úkoly: /cvičení 3P1, 4P1, 5P1/
a/ povinná část: nejméně 4 ks technicky dokonalých, kompozičně a obrazově přesvědčivých černobílých fotografií ve formátu 30x40 cm. Tato práce musí být odevzdána do konce zimního semestru a její odevzdání je jednou z podmínek k udělení zápočtu.
b/ povinná část: nejméně 8 ks technicky dokonalých, kompozičně a obrazově přesvědčivých děl ve formátu odpovídajícím tématu a dohodnutém s pedagogem. Pokud nebudou koncovým výstupem klasické fotografie, je nutné realizaci doplnit o dílčí výstupy ve formátu 30 x 40 cm.
- Studijní materiály:
- Poznámka:
- Rozvrh na zimní semestr 2009/2010:
-
06:00–08:0008:00–10:0010:00–12:0012:00–14:0014:00–16:0016:00–18:0018:00–20:0020:00–22:0022:00–24:00
Po Út St Čt Pá - Rozvrh na letní semestr 2009/2010:
- Rozvrh zatím není připraven
- Předmět je součástí následujících studijních plánů:
-
- Fotografie CZ - magistr (oborový předmět)