AMU = DAMU + FAMU + HAMU
Loading...

STUDIJNÍ PLÁNY

Přemýšlení o nemyslitelném

Předmět není vypsán Nerozvrhuje se
Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
301MPOM Z 1 6/S česky letní
Garant předmětu:
Jméno vyučujícího (jména vyučujících):
Výsledky učení dané vzdělávací složky:
Forma studia:
Předpoklady a další požadavky:
Doporučené volitelné vzdělávací složky:
Obsah kurzu:

Přednášející: Borjana Dodova (doktorand), koordinace Ladislav Šerý

Termín a místo konání: pátek 20. 4. 2012 od 10 - 16, FAMU učebna 3

Podmínky atestace: Zá/1 - 100% účast

Sylabus:

Roku 1960 publikoval americký vojenský stratég a futurista Herman Kahn knihu O termonukleární válce. „Tu knihu jsem nemohl odložit celý víkend,“ napsal mu později v osobním vyznání jeden novinář, „bylo to nesmírně fascinující čtení, stejně jako Milenec lady Chatterleyové, už dlouho jsem nic lepšího nečetl.“ Text se pohyboval na hranici vědecké studie, science-fiction a stále populárnějšího žánru nazývaného sick-comedy. „Existuje vůbec Herman Kahn?“ ptal se jeden z kritiků, „Jen stěží jsem tomu uvěřil. Už na první stránce této hanebné knihy jsem začal pochybovat; nikdo takhle přece nemůže psát; nikdo takhle nemůže myslet.“ V roce 1962 proběhla Kubánská krize, během níž se svět na několik dní přiblížil obávané jaderné katastrofě. V jednom z vypatějších momentů nařídil napůl udušený velitel obklíčené ruské ponorky B-59 aktivaci jaderného torpéda. „Vyhodíme je do povětří jedním vrzem! Sice zemřeme, ale všechny je potopíme “ nezradíme naše Námořnictvo!? prohlásil. Téměř vzápětí se režisér Stanley Kubrick rozhodl natočit film o neautorizovaném počátku jaderné války. Navzdory původnímu předsevzetí mu pod rukama vznikla černá komedie. „Když jsem zkoušel obalit kostru příběhu masem, pořád jsem se musel zříkal momentů paradoxu a absurdity, a to jenom proto, aby to náhodou nebylo vtipné,“ řekl později Kubrick. Konzultantem a jedním z předobrazů postavy doktora Divnolásky se stal již zmiňovaný Herman Kahn. Mezi dalšími poradci při psaní scénáře byli Albert Wohlstetter (logik, nukleární stratég a příznivec moderní architektury) a Thomas Schelling (pozdější nositel Nobelovy ceny za ekonomii).

Otázky, ke kterým se pokusíme směřovat, jsou následující: Jaké jsou meze racionálního myšlení? Může být nonsense základem zahraniční politiky? K čemu se hodí scénář, který nelze realizovat? Jakým způsobem může zasahovat fikce do skutečnosti?

Metodou bude více či méně násilné procházení archivními materiály: interními memorandy společnosti RAND počínaje a kutilsko-futuristickými časopisy konče.

Součástí modulu bude projekce filmu Dr. Strangelove or: How I Learned to Stop Worrying and Love the Bomb (1964) režiséra Stanleyho Kubricka.

Literatura:

J. Derrida: No Apocalypse, Not Now (Full Speed Ahead, Seven Missiles, Seven Missives), Diacritics, Vol. 14, No. 2, Nuclear Criticism (Summer, 1984), pp. 20-31. Text je online na http://www.westga.edu/~pburgey/XIDS/NoApocalypseDerrida.pdf, JSTOR link: http://www.jstor.org/stable/464756.

Doporučená nebo povinná literatura:
Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody:
Hodnoticí metody a kritéria:
Webová stránka předmětu:
Poznámka:
Další informace:
Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 3. 6. 2013
Aktualizace výše uvedených informací naleznete na adrese http://sp.amu.cz/cs/predmet301MPOM.html