Projekt 2
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky | Semestr |
---|---|---|---|---|---|
307PROJ2 | ZK | 6 | 13/S | česky | letní |
- Garant předmětu:
- Jaroslav BÁRTA
- Jméno vyučujícího (jména vyučujících):
- Jaroslav BÁRTA
- Výsledky učení dané vzdělávací složky:
-
Předmět, zaměřený na aktuální společenské téma.
Projekt je zaměřený na fotografické zachycení vlivu různých typů elektráren na životní prostředí a život obyvatel v jejich bezprostředním okolí.
Projektu se můžou zúčastnit studenti bez rozdílu ročníku. Předpokladem je zájem o téma a ochota přizpůsobit svou fotografickou práci celkovému konceptu.
- Forma studia:
-
Vlastnímu fotografováním bude předcházet seznámení se s problematikou výroby elektrické energie a jejími negativními vlivy na prostředí, seznamováním se s historií míst a krajin, které jsou výrobou elektrické energie poznamenány. Budeme usilovat o pochopení všech souvislostí i přímo na místech, kde bude probíhat fotografování. Fotografie budou jedním z prostředků dokumentace současného stavu.
Na úvod se uskuteční společný výjezd do několika vybraných oblastí.
Předpokládá se, že Projekt bude završen v roce 2013 výstavou v některém vhodném prostoru odpovídajícím tématu. V konečné fázi budou proto společně řešeny otázky výběru fotografií, vhodné výstavní adjustace a způsobu celkové prezentace, obdobně jako to bylo u předchozího projektu Paměť místa instalovaného v synagoze v Boskovicích.
Pro realizaci projektu dostanou studenti příspěvek formou stipendia.
- Předpoklady a další požadavky:
-
Nejsou žádné znalostní požadavky nutné pro zapsání tohoto předmětu.
- Doporučené volitelné vzdělávací složky:
- Obsah kurzu:
-
ČEZká republika
Popis předmětu:
V České republice se vyrábí tolik elektrické energie, že se dokonce vyváží do ostatních zemí Evropy. Výroba elektrické energie se však výrazně podepisuje na životním prostředí, na vzhledu krajiny a životě obyvatel především v lokalitách v sousedství elektráren či uhelných dolů.
Ve výrobě elektřiny v České republice má výhradní postavení společnost ČEZ. Pokrývá ¾ objemu výroby elektrické energie a její čistý zisk jen za rok 2011 je přes 40 miliard korun. Provozuje obě jaderné elektrárny Dukovany a Temelín, 10 uhelných elektráren (Dětmarovice, Hodonín, Chvaletice, Ledvice, Mělník (II a III), Počerady, Poříčí, Prunéřov I a II, Tisová a Tušimice II.), 12 vodních elektráren (přečerpávací vodní elektrárny Dalešice, Dlouhé Stráně a Štěchovice II, průtokové vodní elektrárny Kamýk, Lipno, Mohelno, Orlík, Slapy, Štěchovice a Vrané a malé vodní elektrárny Dlouhé Stráně II, Hněvkovice, Kořensko, Lipno II a Želina), větrné elektrárny u Věžnice na Vysočině a u Janova blízko Litomyšle, a jednu sluneční elektrárnu (Žabčice). V projektu si budeme všímat všech typů elektráren, včetně těch na obnovitelné zdroje energie a jejich vlivů na okolí a na krajinný ráz. Projekt tak zároveň podá i obraz o dnešní české krajině a v obecnější rovině možná i o současné společnosti a jejich hodnotách.
Vlastnímu fotografováním bude předcházet seznámení se s problematikou výroby elektrické energie a jejími negativními vlivy na prostředí, seznamováním se s historií míst a krajin, které jsou výrobou elektrické energie poznamenány. Budeme usilovat o pochopení všech souvislostí i přímo na místech, kde bude probíhat fotografování. Fotografie budou jedním z prostředků dokumentace současného stavu.
Na úvod se uskuteční společný výjezd do několika vybraných oblastí. Fotografie mohou být pořizovány libovolným způsobem (analogově, digitálně, černobíle, barevně, na velký formát...).
Předpokládá se, že Projekt bude završen v roce 2013 výstavou v některém vhodném prostoru v Boskovicích. V konečné fázi budou proto společně řešeny otázky výběru fotografií, vhodné výstavní adjustace a způsobu celkové prezentace, obdobně jako to bylo u předchozího projektu Paměť místa instalovaného v synagoze v Boskovicích.
Pro realizaci projektu dostanou studenti příspěvek formou stipendia.
Úkoly:
Fotografie z vybraných míst pořízených podle konceptu, který získá definitivní podobu po sběru materiálů a průzkumu lokalit.
V průběhu práce se odevzdávají ukázky formou kontaktů či náhledových tisků.
Počet odevzdávaných fotografií a způsob provedení bude určen vedoucím projektu tak, aby odpovídal tématu a zvolenému fotografickému konceptu.
- Doporučená nebo povinná literatura:
-
kolektiv; Zmizelé Sudety, Nakladatelství Českého lesa, Domažlice 2004
kolektiv; Novohradské hory - příroda, historie, život, Baset, Praha 2006
Pithart, P., Příhoda, P. (ed): Čítanka odsunutých dějin, Praha 1998
- Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody:
-
přednášky, společné výjezdy do terénu, samostané fotografování, konzultace
- Hodnoticí metody a kritéria:
-
Hodnocení:
Zápočet (ZS) za rozpracování a ukázky fotografií
Zkouška (LS) hodnocení na základě splnění jednotlivých úkolů a odevzdání vybraných fotografií. Předpokladem pro hodnocení je povinná účast na 60% přednášek, účast na vypsaných povinných společných konzultacích a odevzdání dohodnutých fotografií v digitální podobě v určeném formátu.
- Webová stránka předmětu:
- Poznámka:
- Rozvrh na zimní semestr 2012/2013:
- Rozvrh zatím není připraven
- Rozvrh na letní semestr 2012/2013:
- Rozvrh zatím není připraven
- Předmět je součástí následujících studijních plánů:
-
- Fotografie CZ - bakalář (volitelný předmět)