Autorské právo: Informace mezi komoditou a komunitou
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky | Semestr |
---|---|---|---|---|---|
373MAPK | Z | 1 | 4/H | česky | letní |
- Garant předmětu:
- Miloš VOJTĚCHOVSKÝ
- Jméno vyučujícího (jména vyučujících):
- Miloš VOJTĚCHOVSKÝ
- Výsledky učení dané vzdělávací složky:
-
Cílem semináře je poskytnout základní orientaci ve stávajících právních úpravách, terminologii a principech ochrany autorských práv s důrazem na audiovizuální tvorbu.
- Forma studia:
-
Program je otevřený příspěvkům relevantním k tématu (v případě zájmu o vystoupení, kontaktujte prosím pořadatele na 603 794 224 nebo 608 571 881)
- Předpoklady a další požadavky:
-
Žádné
- Doporučené volitelné vzdělávací složky:
-
Nejsou
- Obsah kurzu:
-
Diskuzní setkání nad aktuální situací v oblasti publikování a šíření textů a knih v (převážně) akademickém prostředí.
Připravili a uvedou Miloš Vojtěchovský a Matěj Strnad z Centra audiovizuálních studií FAMU http://cas.famu.cz ve spolupráci s Tranzitdisplay
Témata prezentací a diskuze:
1. mobilita informací a možnosti otevřených, nebo uzavřených sítí
2. volný, nebo svobodný přístup ke vzdělání a znalostem (open access)
3. vydavatelská a nakladatelská praxe v (akademickém) digitálním prostředí
a různé modely a přístupy k tvorbě, publikování a šíření textů a knih
4. cesty přes a nebo okolo ?paywall? (od pirátství až k rezidenčním Wikipedistům)
Iniciativa OA (Open Access) bývá někdy metaforicky přirovnávána k dalekosáhlým důsledkům nápadu Johana Gutenberga využít starou techniku vinařského lisu k tisku knihy. Tak jako knihtisk proměnil tehdejší civilizaci manuskriptu a otevřel později otázky autorství a duševního vlastnictví, proletarizovaly a demokratizovaly síťové digitální technologie dostupnost, hodnotu a povahu informace. Nástroje internetu a www zvýšily šanci laickému jednotlivci a komunitě participovat na umělecké a vědecké činnosti a elektronické digitální sítě posunuly stupeň mobility, rychlosti šíření, dostupnosti prostředí k zveřejňování (kulturního) obsahu a proměnily i koncept autora a intelektuálního vlastnictví.
Řada akademických a vědecko-výzkumných institucí po celém světě zveřejňuje dnes výsledky intelektuální činnosti (texty, obrazové archivy, software, hudbu) v systému ?otevřeného přístupu? (Open Access ? OA), nebo (Creative Commons-CC). Motivací jejich iniciátorů k takovému postoji a ekonomickému i občanskému gestu bylo potřeba nabídnout alternativu k dosavadnímu tržnímu modelu komunikace uvnitř vědecké a umělecké komunity a k ekonomickému a ideologickému systému neoliberalismu obecně.
Označení „otevřený přístup“ znamená ?volnou dostupnost na veřejném internetu umožňující libovolnému uživateli číst, stahovat, kopírovat, distribuovat, tisknout, prohledávat nebo vytvářet odkazy na plné texty těchto článků, sklízet je pro potřeby indexace, předávat je jako data pro software, nebo používat je k jakýmkoliv jiným legálním účelům bez finančních, právních nebo technických omezení s výjimkou těch, která jsou neoddělitelnou součástí získání přístupu k internetu samotnému. Jediným omezením na reprodukci a distribuci a jediným uplatněním autorsko-právní ochrany (copyrightu) v této oblasti by mělo být poskytnout autorům kontrolu nad integritou jejich prací a právo na řádné uznání a uvedení autorství."
Iniciativa Open Access je jedním ze způsobů uvažování o tom, kterým směrem se systém vzdělávání, ale i vědecká a umělecká praxe v digitálním věku bude ubírat. Nejde však o veskrze novátorskou myšlenku, vzpomeneme-li roli veřejných knihoven, jejichž posláním v před-digitální době bylo právě zprostředkovat otevřený přístup, mnohdy navzdory přáním a ambicím knižních a informačních magnátů.
- Doporučená nebo povinná literatura:
-
Není
- Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody:
-
Diskuzní setkání nad aktuální situací v oblasti publikování a šíření textů a knih v (převážně) akademickém prostředí.
Připravili a uvedou Miloš Vojtěchovský a Matěj Strnad z Centra audiovizuálních studií FAMU http://cas.famu.cz ve spolupráci s Tranzitdisplay
- Hodnoticí metody a kritéria:
-
Povinná účast na programu a krátký esej o jednom z témat modulu
- Webová stránka předmětu:
- Poznámka:
-
Panelisté:
Dušan Barok: umělec a autor zaměřující se na oblast softvéru, umění a teorie. Narodil se v Bratislavě, studoval v holandském Rotterdamu, kde absolvoval obor Networked Media na Piet Zwart Institute. Je zakládajícím redaktorem portálu Monoskop.http://monoskop.org
Andrea Slováková: dokumentaristka, pedagožka a ředitelka Nakladatelství AMU. Vystudovala mediální studia, filmovou vědu a dokument na pražské FAMU. V letech 2003?2011 spoluorganizovala Mezinárodní festival dokumentárních filmů v Jihlavě, v současnosti pro něj dramaturgicky připravuje sekci experimentálních dokumentů. Píše o filmu do nejrůznějších kulturních periodik a přednáší dějiny dokumentárního filmu na brněnské Masarykově univerzitě. Natočila několik dokumentů. http://namu.cz
JUDr. Adéla Faladová- zástupkyně ředitele odboru autorského práva na Ministerstvu Kultury ČR.Pravidelně zastupuje Českou republiku v zahraničí, např. na Pracovních skupinách Rady EU nebo ve Stálém výboru pro autorské právo a práva s ním související Světové organizace duševního vlastnictví. Působí jako externí spolupracovník Ústavu autorského práva, práv průmyslových a práva soutěžního Právnické fakulty Univerzity Karlovy, pravidelně přednáší v Institutu průmyslově právní výchovy Úřadu průmyslového vlastnictví a příležitostně pro různé kulturní a vzdělávací instituce.
Účast přislíbili například kurátor, historik a teoretik Jaroslav Anděl, dokumentarista Jan Šípek a další.
- Rozvrh na zimní semestr 2013/2014:
- Rozvrh zatím není připraven
- Rozvrh na letní semestr 2013/2014:
-
Datum Den Čas Vyučující Místo Poznámky Č. paralelky 06.05.2014 16:00–19:00 VOJTĚCHOVSKÝ M. Místo konání: Tranzitdisplay, Dittrichova 9/337, Praha 2 paralelka 1 - Předmět je součástí následujících studijních plánů:
-
- Animovaná tvorba - bakalář (volitelný předmět)
- Dokumentární tvorba - magistr (fakultní předmět, volitelný předmět)
- Dokumentární tvorba - bakalář (volitelný předmět)
- Animovaná tvorba - magistr (fakultní předmět, volitelný předmět)
- Scenáristika a dramaturgie - bakalář (volitelný předmět)
- Scenáristika a dramaturgie - magistr (fakultní předmět, volitelný předmět)
- Režie - bakalář (volitelný předmět)
- Režie - magistr (fakultní předmět, volitelný předmět)
- Kamera - bakalář (volitelný předmět)
- Kamera - magistr (fakultní předmět, volitelný předmět)
- Produkce - bakalář (volitelný předmět)
- Produkce - magistr (fakultní předmět, volitelný předmět)
- Audiovizuální studia - bakalář (volitelný předmět)
- Střihová skladba - bakalář (volitelný předmět)
- Střihová skladba - magistr (fakultní předmět, volitelný předmět)
- Zvuková tvorba - bakalář (volitelný předmět)
- Zvuková tvorba - magistr (fakultní předmět, volitelný předmět)
- Fotografie CZ - bakalář (volitelný předmět)
- Fotografie CZ - magistr (fakultní předmět, volitelný předmět)
- Audiovizuální studia - magistr (fakultní předmět, volitelný předmět)
- Fotografie CZ: Restaurování fotografie- 2013 (volitelný předmět)