English versionEnglish version
Loading...
ACADEMY OF PERFORMING ARTS IN PRAGUE

Čas a prostor ve světové kinematografii

Předmět není vypsán Nerozvrhuje se

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
302CPSK Z 2 3/T česky letní
Garant předmětu:
Jméno vyučujícího (jména vyučujících):
Výsledky učení dané vzdělávací složky:

Seznámit posluchače (hlavně filmové režie) s úlohou a významem filmové výpravy ve filmu jako v komplexním uměleckém celku, prohloubit jeho znalosti o významu výtvarné stránky filmu a obrazového ztvárnění, poskytnout znalosti, jak má student ve své tvorbě pracovat s výpravou a používat výtvarné prvky.

Forma studia:

Promítání celovečerních filmů, filmových ukázek a krátkých filmů z 35mm kopie. Rozprava o promítaných filmech, struktuře filmové řeči, výtvarné stránce filmu, filmové architektuře a výpravě.

Předpoklady a další požadavky:

Orientace v dějinách světové kinematografie; znalost základních stavebních prvků filmu, metod filmové řeči a filmové režie.

Doporučené volitelné vzdělávací složky:

-

Obsah kurzu:

V předmětu se zaměříme na výtvarnou a obrazovou stylizaci ve filmu. Na zvolených filmech a filmových ukázkách představíme jednotlivé směry ve filmové výpravě v dějinách kinematografie, budeme analyzovat prostor a hloubku filmového obrazu. Zastavíme se u jednotlivých prvků výtvarna ve filmu, budeme si všímat práce předních světových a českých filmových výtvarníků. V každém semestru si povšimneme výtvarné stylizace ve vybraných filmech (v každém semestru jiných), vybraných se zaměřením na zvolené období, žánr, tematiku a způsob zpracování. Zároveň začleníme filmy do historických souvislostí, zaměříme se na žánrová kritéria z hlediska filmové výpravy.

Doporučená nebo povinná literatura:

Český hraný film IV. (kol. autorů), 1961-1970, NFA, 2004

Český hraný film V. (kol. autorů), 1971-1980, NFA, 2007

Český hraný film VI. (kol. autorů), 1981-1993, NFA, 2010

Články českých a zahraničních odborných časopisů o prezentovaných filmech (Filmový přehled - NFA, Iluminace - NFA, Panorama zahraničního filmového tisku - Čs. filmový ústav, Cinepur, Film a doba, Cahiers du Cinema, Espresso, Sight and Sound, Cinema Nuovo)

Plánované vzdělávací činnosti a výukové metody:

Promítání celovečerních filmů, filmových ukázek a krátkých filmů z 35mm kopie. Rozprava o promítaných filmech, struktuře filmové řeči, výtvarné stránce filmu, filmové architektuře a výpravě.

Hodnoticí metody a kritéria:

Kredity jsou uděleny na základě účasti na projekcích, studentovy aktivity během diskusí k filmům a na základě vypracování 2 až 3 písemných prací - rozborů filmové výpravy a výtvarných prvků ve vybraných filmech nebo postřehů k celému cyklu projekcí.

Webová stránka předmětu:
Poznámka:

-

Další informace:
Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 16. 6. 2015