Dirigování (8201R005)
bakalářský obor
- Požadavky na přijetí:
-
Výrazný dirigentský talent, interpretační představivost, rozvinutý hudební sluch, pohotová hra na klavír, zvládnutí manuální dirigentské techniky, všeobecný kulturní přehled.
Přijímací zkouška se skládá:
1/z talentové praktické zkoušky:
a) dirigování u klavíru jedné celé symfonie W. A. Mozarta (č.39, 40, 41) nebo L. van Beethovena (č.1?8) dle výběru kandidáta
b) dirigování u klavíru jedné celé symfonie A. Dvořáka (č. 5?9) nebo P. I. Čajkovského (č. 4, 5, 6)dle vlastního výběru
c) dirigování recitativů z 1. jednání opery B. Smetany ?Prodaná nevěsta?
d) nácvik řízení komorního souboru (např. smyčcového kvarteta). Partitura bude kandidátovi zadána půl hodiny před zkouškou.
e) interpretační výkon na nástroji dle vlastní volby uchazeče (může být udělen dispenz)
f) hra na klavír (může být udělen dispenz) v této úrovni:
- tři etudy dle vlastního výběru z následujících skladeb:Clementi-Taussig: Gradus ad Parnassum, C. Czerny op. 740 Škola zručnosti, J. B. Crammer výběr ze 60 etud apod.
- jedna skladba barokní dle vlastního výběru na úrovni následujících skladeb:
J. S. Bach Dvojhlasé a tříhlasé invence, Francouzské suity, Temperovaný klavír apod.
2) z části písemné:
sluchový diktát (zápis jednohlasu až čtyřhlasu)
3) z části ústní
a) formální a obsahový rozbor symfonie, kterou kandidát dirigoval u klavíru
b) orientační zkouška rozhledu po operní a symfonické literatuře
c) orientační zkouška rozhledu po všeobecných kulturních dějinách
- Požadavky na uznání předchozího vzdělání:
-
Obor nemá žádné specifické požadavky pro uznávání předchozího vzdělání.Postup uznávání se na AMU řídí články č. 89 a č. 90 Zákona o vysokých školách č. 111/1998 Sb. v platném znění a Studijním a zkušebním řádem AMU (články 8, 14, 18).
- Kvalifikační požadavky a předpisy:
-
Úplné střední nebo úplné střední odborné vzdělání; výjimečně lze též přijmout uchazeče bez dosažení úplného středního nebo úplného středního odborného vzdělání nebo vyššího odborného vzdělání poskytovaného v konzervatořích.
Předpisy: Český vzdělávací systém je upraven Zákonem o vysokých školách v platném znění (zákon č. 111/1998 Sb.) a vnitřními předpisy Akademie múzických umění v Praze.
- Profil oboru:
-
Úkolem studia je zvládnutí základní problematiky dirigentské profese, získání praktických zkušeností při práci s hudebními tělesy a dirigování sboru a orchestru i v souvislostech s požadavky moderních tvořivých metod.
- Hlavní výsledky učení:
-
Orientace v interpretaci novodobých i tradičních skladebných stylech včetně dílčích disciplín
Schopnost samostatně interpretovat hudební dílo splňující požadavky autonomní hudební tvorby Zvládnutí základů a běžné práce s komorními i symfonickými tělesy
Orientace v hudebním a kulturním provozu, schopnost aktivně se na něm podílet
Schopnost na odborně profesionální úrovni argumentovat při skladebně teoretických a tvůrčích diskusích
- Profesní profil absolventů s příklady:
-
Je schopen samostatně interpretovat hudební dílo splňující požadavky autonomní hudební formy. Orientuje se ve směrech historické i současné hudební tvorby a tvůrčím způsobem na ně reaguje. Orientuje se v hudebním a kulturním provozu a je schopen se aktivně na něm podílet. Je schopen na odborně profesionální úrovni argumentovat při teoretických a tvůrčích diskusích.
- Přístup k dalšímu vzdělávání:
-
Po absolvování a řádném ukončení bakalářského studijního programu, je možné pokračovat v dalším studiu v magisterském studijním programu.
- Organizace a pravidla zkoušek, hodnocení a hodnocení (známkování):
-
Formami kontroly studia jsou zápočet a zkouška, stanovené studijními plány. Student je o nich informován prostřednictvím informačního systému. Student se přihlašuje ke zkoušce v informačním systému; má právo na dva opravné termíny. Neuspěje-li ani v těchto případech, může mu výjimečně děkan povolit třetí opravný termín (komisionální). U hlavních předmětů a u klauzurních zkoušek není opravný termín přípustný. Zápočet je neklasifikovaná forma kontroly studia. Uděluje se za splnění povinností stanovených pro jednotlivé předměty a zapisuje do informačního systému slovem Započteno (Z). Zkouška je klasifikovaná forma kontroly studia, jíž se prověřují vědomosti i míra tvořivosti v příslušném předmětu. V hlavních předmětech jsou zkoušky komisionální. Zkoušky jsou klasifikovány podle stupnice A, B, C, D, E, F.
- Požadavky pro úspěšné absolvování:
-
Studium tohoto studijním programu se řádně ukončuje státní závěrečnou zkouškou. Tato zkouška se koná před zkušební komisí složenou z profesorů, docentů a odborných asistentů fakulty, případně i z přizvaných odborníků schválených uměleckou radou fakulty. Průběh státní závěrečné zkoušky a vyhlášení výsledku jsou veřejné.
Student musí složit státní závěrečnou zkoušku nejpozději během dvou akademických let od splnění studijních povinností daných studijním plánem. Ke státní závěrečné zkoušce se přihlašuje student, který splnil studijní podmínky dané studijním plánem, provedl bakalářský koncert, odevzdal písemnou práci se všemi předepsanými náležitostmi a získal potřebný počet kreditů. Součástí zkoušky je obhajoba bakalářské práce. Obsah státní závěrečné zkoušky pro jednotlivé studijní obory stanovuje děkan na základě návrhu příslušné katedry.
Státní závěrečná zkouška se klasifikuje stupnicí „A, B, C, D, E, F“. Celkové hodnocení státní závěrečné zkoušky určí zkušební komise neveřejným hlasováním.
- Forma studia:
- prezenční
- Garant oboru:
- Tomáš KOUTNÍK
- Obor je součástí studijního programu:
-
- Hudební umění – (B8201)
- Studijní plány oboru: