Výzkumné a publikační metody
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky | Semestr |
---|---|---|---|---|---|
940VPM | ZK | 6 | 28/S | česky | letní |
- Garant předmětu:
- Jméno vyučujícího (jména vyučujících):
- Tomáš DVOŘÁK, Martina MUSILOVÁ, Michal RATAJ, Lucie VALENTINOVÁ
- Výsledky učení dané vzdělávací složky:
-
Cílem kurzu je (1) osvojit si základní publikační dovednosti a zorientovat se v publikačních standardech; (2) získat základní orientaci na poli humanitních oborů a jejich metodických přístupů; (3) získat základní orientaci ve způsobech hodnocení a financování odborných publikačních výstupů.
- Forma studia:
-
Jednosemestrální volitelný kurz (7 setkání, 4 vyučovací hodiny 1x za 14 dnů) organizovaný na půdě OVVP a zakončený zkouškou. Kurz se skládá z otevřených přednášek určených pro akademickou obec AMU a seminářů přístupným pouze pro zapsané studenty (maximální počet je 15).
- Předpoklady a další požadavky:
-
Semináře jsou určeny přednostně pro studenty doktorského studia, v případě volné kapacity i pro studenty magisterského studia, ev. bakalářské studenty teoretických oborů.
- Obsah kurzu:
-
12. 2. Přednášející: Tomáš Dvořák (FAMU).
1. Blok: Základní metodologické přístupy, typy výzkumu a historický kontext jejich vzniku a vývoje. Otevřená přednáška.
2. Blok: Zpracování rešerše a historická role těchto postupů v utváření vědění. Využití oborových příruček a encyklopedií, základní katalogy zahraničních knihoven (Library of Congress), JIB, zaměření fondů pražských knihoven, MMVS, otevřené zdroje. Elektronické informační databáze v pražských institucích a na AMU (EBSCO, JSTOR). Postup při vymezení tématu vhodného pro rešerši, volba klíčových slov, zužování tématu. Otevřená přednáška.
Úkol 1: vymezit dílčí téma disertace (resp. diplomové, seminární apod. práce), se kterým bude student v průběhu kurzu pracovat a které je vhodné pro zpracování konferenčního příspěvku / příspěvku do sborníku, případně odborného článku. Zpracovat pro toto téma rešerši. Téma bude student s přednášejícím konzultovat elektronicky. Rešerše se odevzdává elektronicky do 24. 2.
19. 2. Mimořádná přednáška: možnosti práce s databází EBSCO na AMU. Otevřená přednáška. Přednášející: Pavel Synek (EBSCO Information services).
26. 2. Přednášející: Tomáš Dvořák.
1.Blok: Práce s prameny, citační norma, problém zpracování state-of-the-art. Citace, parafráze, shrnutí. Citační norma a úpravy jednotlivých nakladatelů. Citační manuál. Otevřená přednáška.
2.Blok: Trénink psaní 1, anotace (resumé). Studenti stručně představí téma, které si k práci v rámci kurzu zvolili, diskuze nad vypracovanými rešeršemi. Postup při psaní anotace. Představení odborného článku, který bude k vypracování anotace zadán. Seminář pouze pro zapsané studenty.
Úkol 2: Vypracování anotace v rozsahu 2 NS.
11.3. Přednášející: Michal Rataj (HAMU)
1. Blok: Umělecký výzkum. Otevřená přednáška.
2. Blok: Trénink psaní 2, abstrakt. Postup při psaní abstraktu, rozdíl mezi abstraktem a anotací, představení odborného článku, který bude k vypracování abstraktu zadán. Diskuze nad odevzdanými anotacemi. Seminář pouze pro zapsané studenty.
Úkol 3: zpracovat abstrakt zadaného článku v rozsahu 300 slov.
1.4.Přednášející Martina Musilová (DAMU)
1.Blok: Studenti se pokusí vymezit vlastní metodologický přístup při zpracování tématu zadaného v úvodu semináře (případně při práci na disertaci). Seminář pouze pro zapsané studenty.
2.Blok: Trénink psaní 3, abstrakt v anglickém jazyce. Diskuze nad zpracovanými abstrakty zadanými při minulém setkání, představení 3. teoretického článku, který bude ke zpracování abstraktu zadán. Seminář pouze pro zapsané studenty.
Úkol 4: zpracovat abstrakt zadaného článku v anglickém jazyce v rozsahu 300 slov.
15.4.Přednášející Tomáš Dvořák (FAMU).
1.Blok: Grantové projekty, vystoupení na konferencích, postery, CV. Otevřená přednáška.
2.Blok: Diskuze nad zpracovanými abstrakty. Seminář pouze pro zapsané studenty.
Úkol 5: Zpracovat konferenční příspěvek / příspěvek do sborníku z konference na téma zvolené v úvodu kurzu v rozsahu 7 NS.
22.4. Přednášející Lucie Valentinová (OVVP).
1. Blok: Hodnocení a financování publikační výstupů v ČR. Jeho dopady na domácí instituci autora. Možnosti grantové podpory pro doktorandy. Otevřená přednáška.
2. Blok: Setkání s šéfredaktory českých recenzovaných časopisů. Otevřený seminář.
6. 5. Závěrečné setkání za přítomnosti všech přednášejících: diskuze nad odevzdanými konferenčními příspěvky, atestace. Pouze pro zapsané studenty.
- Doporučená nebo povinná literatura:
-
V rámci kurzu budou studenti pracovat s následujícími texty (s texty se je nutné seznámit předem, zapsaným studentům budou poskytnuty elektronicky):
Borgdorff, Henk. „The Production of Knowledge in Artistic Research“. In: The Routledge Companion to Research in the Arts. London: Routledge, 2011, s. 44-63.
Cutler, Chris. „Plundrofonie“. In: Kapitoly z dějin a teorie médií. PRAHA: Edice VVP AVU, 2010, s. 169-191.
Kotte, Andreas. „Přechody a hranice“. In: Divadelní věda: úvod. Praha: KANT, 2010, s. 94-112.
- Hodnoticí metody a kritéria:
-
K získání zkoušky si je třeba osvojit předem znalost tří textů, se kterými se bude v rámci kurzu pracovat, odevzdat všech pět písemných úkolů, bude vyžadována aktivní účast na seminářích a 80 % docházka. Úkoly se odevzdávají 2 dny před konáním semináře vyučujícímu a ostatním kolegům elektronicky. Studenti si budou moci v rámci kurzu připravit konferenční příspěvek pro doktorandskou konferenci Teritoria umění 2016.
- Webová stránka předmětu:
- Poznámka:
- Rozvrh na zimní semestr 2015/2016:
- Rozvrh zatím není připraven
- Rozvrh na letní semestr 2015/2016:
-
06:00–08:0008:00–10:0010:00–12:0012:00–14:0014:00–16:0016:00–18:0018:00–20:0020:00–22:0022:00–24:00
Po Út St Čt Pá Datum Den Čas Vyučující Místo Poznámky Č. paralelky Pá 10:00–13:15 Tomáš DVOŘÁK Zasedací místnost rektorátu
Hartigovský palácKurz začíná 12. února 2016 paralelka 1 - Předmět je součástí následujících studijních plánů: