English versionEnglish version
ACADEMY OF PERFORMING ARTS IN PRAGUE

Bicí nástroje (8201R001)

bakalářský obor

Požadavky na přijetí:

Výrazný talent, smysl pro rytmus, hudební paměť, interpretační představivost, rozvinutý

hudební sluch, ovládání techniky hry minimálně na úrovni absolventa IV. ročníku konzervatoře.

Repertoár pro přijímací zkoušku:

1/ Sestava („multipercission set-up“)

Jedna skladba z následujícího seznamu podle vlastního výběru nebo jiná skladba obdobné úrovně a zaměření.

William Kraft : French suite

Ricke Tagawa : Inspirations diabolico

Charles Boone : The Watts Towers

Jacques Delecluse: Cinque pieces breves

David Lang: The Anvill Chorus

2/ Marimba , vibrafon

Jedna skladba podle vlastního výběru z následujícího seznamu nebo jedna věta sólového koncertu či jiná skladba obdobné úrovně a zaměření. (Alespoň část s uplatněním hry čtyřmi paličkami).

Akira Miyoshi: Conversation

Minoru Miki: Time for marimba

Gary Burton: 6 pieces for vibrafon solo

Josep Soler: I com el cant del rossiynol

Kristina Moszumańska-Nazar : 3 koncertní etudy (jednu z nich)

3/ Povinné skladby:

I.Zelenka: Kadence z Fantazie pro tympány a žestě (zpaměti)

D. Agostini: March-Goulé 1,2,3 pro malý buben (sešit č. 5)

4/ Improvizace na bicí nástroje určené zkušební komisí (3-5 minut)

5/ Krátká zkouška prima vista ke zjištění rytmického cítění a paměti

Požadavky na uznání předchozího vzdělání:

Obor nemá žádné specifické požadavky pro uznávání předchozího vzdělání.Postup uznávání se na AMU řídí články č. 89 a č. 90 Zákona o vysokých školách č. 111/1998 Sb. v platném znění a Studijním a zkušebním řádem AMU (články 8, 14, 18).

Kvalifikační požadavky a předpisy:

Úplné střední nebo úplné střední odborné vzdělání; výjimečně lze též přijmout uchazeče bez dosažení úplného středního nebo úplného středního odborného vzdělání nebo vyššího odborného vzdělání poskytovaného v konzervatořích.

Předpisy: Český vzdělávací systém je upraven Zákonem o vysokých školách v platném znění (zákon č. 111/1998 Sb.) a vnitřními předpisy Akademie múzických umění v Praze.

Profil oboru:

Úkolem studia je prohloubení techniky hry na bicí nástroje, vybudování sólového, komorního i orchestrálního repertoáru, seznámení s novými principy soudobé hudby, praktická zkušenost s koncertní činností včetně vlastní dramaturgie, pedagogická průprava.

Hlavní výsledky učení:

Zvládnutí osvědčených technik hry na všechny základní druhy bicích nástrojů (blanozvučné - zejména malý buben a tympány, melodické - zejména marimbu a vibrafon), přehled o tradičním použití všech ostatních nástrojů používaných v orchestrech a sólové a komorní hudbě 19. a 20. století.

Schopnost reagovat na neustálý dynamický rozvoj nových technik a zvukových možností, využívaných především v hudbě soudobé a schopnost aktivně k tomuto rozvoji přispívat v interakci se současnými skladateli.

Tvůrčí přístup ke skladbám pro multipercussion ? sestavy bicích nástrojů.

Schopnost fundované interpretace orchestrálních partů a sól všech slohových období.

Základní přehled o způsobech užití bicích nástrojů v hlavních směrech hudby etnické.

Profesní profil absolventů s příklady:

Absolvent bakalářského stupně je schopen interpretovat hudební díla sólově i v ansámblu. Je obeznámen se zákonitostmi historické i současné hudby a tvůrčím způsobem je rozvíjí. Je připraven k práci ve špičkových symfonických orchestrech. Je připraven k pedagogické práci v oboru.

Přístup k dalšímu vzdělávání:

Po absolvování a řádném ukončení bakalářského studijního programu, je možné pokračovat v dalším studiu v magisterském studijním programu.

Organizace a pravidla zkoušek, hodnocení a hodnocení (známkování):

Formami kontroly studia jsou zápočet a zkouška, stanovené studijními plány. Student je o nich informován prostřednictvím informačního systému. Student se přihlašuje ke zkoušce v informačním systému; má právo na dva opravné termíny. Neuspěje-li ani v těchto případech, může mu výjimečně děkan povolit třetí opravný termín (komisionální). U hlavních předmětů a u klauzurních zkoušek není opravný termín přípustný. Zápočet je neklasifikovaná forma kontroly studia. Uděluje se za splnění povinností stanovených pro jednotlivé předměty a zapisuje do informačního systému slovem Započteno (Z). Zkouška je klasifikovaná forma kontroly studia, jíž se prověřují vědomosti i míra tvořivosti v příslušném předmětu. V hlavních předmětech jsou

Požadavky pro úspěšné absolvování:

Studium tohoto studijním programu se řádně ukončuje státní závěrečnou zkouškou. Tato zkouška se koná před zkušební komisí složenou z profesorů, docentů a odborných asistentů fakulty, případně i z přizvaných odborníků schválených uměleckou radou fakulty. Průběh státní závěrečné zkoušky a vyhlášení výsledku jsou veřejné.

Student musí složit státní závěrečnou zkoušku nejpozději během dvou akademických let od splnění studijních povinností daných studijním plánem. Ke státní závěrečné zkoušce se přihlašuje student, který splnil studijní podmínky dané studijním plánem, provedl bakalářský koncert, odevzdal písemnou práci se všemi předepsanými náležitostmi a získal potřebný počet kreditů. Součástí zkoušky je obhajoba bakalářské práce a ústní zkouška z dějin a literatury bicích nástrojů. Obsah státní závěrečné zkoušky pro jednotlivé studijní obory stanovuje děkan na základě návrhu příslušné katedry.

Státní závěrečná zkouška se klasifikuje stupnicí „A, B, C, D, E, F“. Celkové hodnocení státní závěrečné zkoušky určí zkušební komise neveřejným hlasováním.

Forma studia:
prezenční
Garant oboru:
Jiří HLAVÁČ
Obor je součástí studijního programu:
Studijní plány oboru:
Platnost dat k 3. 7. 2017