English versionEnglish version
ACADEMY OF PERFORMING ARTS IN PRAGUE

Fagot (8201T010)

magisterský obor

Požadavky na přijetí:

Podmínkou pro přijetí je úspěšné absolutorium bakalářského studia téhož oboru.

V magisterském studiu lze pokračovat i po vstupu do životní praxe. Předpokladem je, vedle úspěšného ukončení bakalářského studia, též prokázání kvality v rámci umělecké praxe. V případě uchazečů z jiných škol si fakulta vyhrazuje možnost dalších doplňujících požadavků, které prověří úroveň uchazeče v předmětech, v nichž se liší studijní plány HAMU a školy, z níž uchazeč přichází.

Nejdůležitějším předpokladem je ale úspěšné složení přijímací zkoušky. Přijímací zkouška má repertoárový rozsah recitálu. V něm musí být minimálně jedna skladba z běžného světového repertoáru (např. Mozart, Weber, Koželuh), která je hrána zpaměti. Další skladby jsou voleny tak, aby uchazeč prokázal své dispozice pro magisterské studium.

Požadavky na uznání předchozího vzdělání:

Obor nemá žádné specifické požadavky pro uznávání předchozího vzdělání. Postup uznávání se na AMU řídí články č. 89 a č. 90 Zákona o vysokých školách č. 111/1998 Sb. v platném znění a Studijním a zkušebním řádem AMU.

Kvalifikační požadavky a předpisy:

Ukončené vysokoškolské vzdělání ve studijním programu bakalářském v oboru Fagot.

Předpisy: Český vzdělávací systém je upraven Zákonem o vysokých školách v platném znění (zákon č. 111/1998 Sb.) a vnitřními předpisy Akademie múzických umění v Praze.

Profil oboru:

Hra na fagot je prakticky orientovaný obor, zaměřený na studium a systematické osvojení fagotové literatury instruktivní a přednesové nejvyšší možné náročnosti.

Magisterský stupeň prohlubuje okruhy učiva studované ve stupni bakalářském a obohacuje je zejména o další metodické učivo, ale především rozvíjí a systematizuje dovednosti a poznatky týkající se prezentace vlastních dovedností posluchaček a posluchačů tohoto oboru v rámci komorních souborů, orchestrů a sólistických výstupů

Hlavní výsledky učení:

Posluchači budou postupně seznamováni s vědomostmi a dovednostmi, které jsou vyžadovány následnou uměleckou a pedagogickou praxí. Specifikací zůstává oblast orchestrální hry, komorní hry, sólistické činnosti, jakož i pedagogická erudice pro středoškolský a vysokoškolský stupeň.

Posluchači musí zvládnout celkový objem světového repertoáru a to jak v rovině sólistické tak i komorní. Běžnou normou přitom bývá požadavek 6 až 8 nastudovaných skladeb v rámci akademického roku. Kvalita studia je prověřována veřejnými výstupy na seminářích katedry, koncertech školy, konkurzních řízeních, národních i mezinárodních soutěžích

Profesní profil absolventů s příklady:

Absolvent musí vykazovat komplexní znalost světového repertoáru, musí zvládnout veškeré požadavky sólistické i orchestrální hry. Musí být dostatečně připraven na všechny formy pedagogické práce v rámci středoškolského i vysokoškolského stupně. Komplexní součástí jeho osobnosti pak musí být jazyková vybavenost a schopnost prezentovat hudební interpretaci ve všech podobách moderních médií.

Přístup k dalšímu vzdělávání:

Studium oboru Fagot na doktorském stupni studia na HAMU, popř. studium na pedagogických nebo filosofických fakultách univerzit.

Programy celoživotního vzdělávání, mistrovské kurzy ap.

Organizace a pravidla zkoušek, hodnocení a hodnocení (známkování):

Formami studia jsou zápočet a zkouška, stanovené studijním plánem.

Zápočet je neklasifikovaná forma kontroly studia. Uděluje se za splnění povinností stanovených pro jednotlivé předměty a zapisuje se do informačního systému slovem Započteno (Z). Zkouška je klasifikovaná forma kontroly studia, jíž se prověřují vědomosti i míra tvořivosti v příslušném předmětu. Zkoušky jsou klasifikovány podle stupnice A, B, C, D, E, F. V hlavních předmětech jsou zkoušky komisionální:

Závěrem prvního roku studia podstupují studenti zkoušku před komisí Katedry dechových nástrojů, při níž osvědčují své schopnosti ovládnout studium oboru v celé jeho šíři.

Požadavky pro úspěšné absolvování:

Student splní požadavky studijního plánu a složí státní magisterskou zkoušku.

Státní magisterská zkouška má tyto části:

-Magisterský koncert v rozsahu cca 90 minut a jeho obhajoba.

-Diplomová práce a její obhajoba.

-Předmět Poetika interpretačního výkonu.

Forma studia:
prezenční
Garant oboru:
Vladimír REJLEK
Obor je součástí studijního programu:
Studijní plány oboru:
Platnost dat k 3. 7. 2017