English versionEnglish version
ACADEMY OF PERFORMING ARTS IN PRAGUE

Hra na hoboj 1

Zobrazit rozvrh

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
106HO1 Z 9 2/T česky zimní
Garant předmětu:
Jana BROŽKOVÁ, Jiří MIHULE, Liběna SEQUARDTOVÁ
Jméno vyučujícího (jména vyučujících):
Jana BROŽKOVÁ, Jiří MIHULE, Liběna SEQUARDTOVÁ
Výsledky učení dané vzdělávací složky:

Na jednodušších etudách a přednesových skladbách se rozpoznají a definují jednotlivé nástrojové a hráčské problémy, které si student přinesl z předešlého studia - ty se mohou týkat hlavně tvoření tónu, nesprávného dýchání a neznalosti principů správné techniky.

1. Technická problem učuje pomocí snadnějších etud - Luf: 24 etud ,V.Ferling:l8 etud ,P.Rode: l5 capriccií

2. Individuální cvičení pro atika se vy tónovou kulturu, principy správného nátisku a dechová cvičení.

3. Hudebnost a principy interpretace klasické literatury se vyučují na skladbách A. Vivaldi, C. Saint-Saěns, G. Ph. Telemann, J.Haydn, A. Vivaldi, B .Marcello

Forma studia:

Průběžná účast studentů v konkurzních řízeních do symfonických a operních orchestrů.

Předpoklady a další požadavky:

Nástrojová vybavenost na úrovni odpovídající ročníku studia a profilu studenta.

Obsah kurzu:

Hoboj je nástroj mnoha hudebních uskupení. Tento předmět vybaví studenta všemi schopnostmi, které při hře na hoboj potřebuje. Má za cíl studenty připravit na samostatnou dráhu sólisty, komorního hráče či hráče výborného orchestru. také oblast pedagogického rozhledu není pominuta, absolvent bude připraven k pedagogické dráze na středních školách a konzervatořích. Do předmětu musí studenti vykonat přijímací zkoušku , na které se hodnotí hudební talent ,schopnost pódiového hraní a přiměřená technická zralost. Primární složkou výuky je rozpoznání nesprávných návyků, či neřešených problémů které si student přinesl s sebou . Mohou se týkat hlavně tvoření tónu, nesprávného dýchání a neznalosti principů správné techniky. Technická stránka hry na nástroj se vyučuje pomocí snadnějších etud - Luf: 24 etud ,V. Ferling: l8 etud, P. Rode: l5 capriccií, kde je možné přesně ukázat, v čem je nutná náprava a jak tohoto, co možná nejefektivněji, dosáhnou. Jedná se především o nácvik pozdržení první noty ze skupinky rychlejších např. první a třetí ze čtyř šestnáctinových not, či první ze tří v triole apod. Individuální cvičení pro tónovou kulturu, principy správného nátisku a dechová cvičení jsou také součástí výuky a jsou vedeny tak, aby každé cvičení odpovídalo individuálním schopnostem studenta. Hudebnost a principy interpretace klasické literatury se vyučují na skladbách A. Vivaldi, C. Saint-Saěns, G. P. Telemann , J. Haydn, A. Vivaldi, B .Marcello, pro jejich průhlednou stavbu a jednodušší technickou stránku. Jedná se především o stavbu frází, témat, vrcholů, dynamiky, o stavbu vlastních cadenzí a pod. Toto vše je sice součástí výuky na střední škole, ale ne vždy má student obsáhlejší vědomosti, které může použít pro svůj konkrétní obor.

Doporučená nebo povinná literatura:

Luft: 24 etud

V.Ferling: 18 etud

P.Rode: 15 capriccií

A. Vivaldi: Sonaty

C.Saint-Saëns: Sonata

G.Ph.Telemann: Sonata g-moll

A.Vivaldi: Koncerty ? výběr

B.Marcello: Koncert d-moll

J.Haydn: Koncert C-Dur

Hodnoticí metody a kritéria:

Vyhodnocení nástrojové a orchestrální specifiky hry, splnění stanoveného rozsahu repertoáru, praktická ověření v rámci AKS, vše uzavřeno přidělením kreditů.

Webová stránka předmětu:
http://www.hamu.cz/katedry/katedra-dechovych-nastroju
Poznámka:

Pedagogové dbají na prostřídání jednotlivých orchestrálních partů dle zápisu skladatele.

Rozvrh na zimní semestr 2016/2017:
Rozvrh zatím není připraven
Rozvrh na letní semestr 2016/2017:
Rozvrh zatím není připraven
Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 3. 7. 2017