Hudební teorie (8201R095)
bakalářský obor
- Požadavky na přijetí:
-
Zevrubná znalost dějin hudby a hudebně teoretických disciplin: harmonie, kontrapunktu, hudebních forem, nauky o hudebních nástrojích a intonace na úrovni absolutoria konzervatoře. Bezpečná orientace v systematice a terminologii klasické harmonie, schopnost harmonické analýzy, schopnost praktické harmonizace zadané melodie, dovednost ve vypracování zadaného generálbasu, praktická znalost kontrapunktických technik polyfonie vokální i instrumentální, bezpečná orientace v systematice a terminologii hudebních forem a žánrů. Praktická hra na klávesový nástroj (orientační přehrávka).
Přijímací zkouška se skládá z části písemné a ústní.
- Požadavky na uznání předchozího vzdělání:
-
Obor nemá žádné specifické požadavky pro uznávání předchozího vzdělání. Postup uznávání se na AMU řídí články č. 89 a č. 90 Zákona o vysokých školách č. 111/1998 Sb. v platném znění a Studijním a zkušebním řádem AMU.
- Kvalifikační požadavky a předpisy:
-
Úplné střední nebo úplné střední odborné vzdělání; výjimečně lze též přijmout uchazeče bez dosažení úplného středního nebo úplného středního odborného vzdělání nebo vyššího odborného vzdělání, poskytovaného v konzervatořích.
Předpisy: Český vzdělávací systém je upraven Zákonem o vysokých školách v platném znění (zákon č. 111/98 Sb.) a vnitřními předpisy Akademie múzických umění v Praze.
- Profil oboru:
-
Hudební teorie je prakticky orientovaná muzikologická disciplina, zaměřená na studium a systematický výklad struktury hudební řeči, jejích složek, stránek a je organizujících vnitřních vztahů. Je úzce vázána na hudební praxi kompoziční a interpretační. Tato vazba je důvodem, proč se její studium realizuje na vysoké umělecké škole, na rozdíl od širšího a obecnějšího pojetí oboru Hudební vědy, pěstovaného na filosofických fakultách univerzit a orientovaného především hudebně historicky a hudebně esteticky,.
Bakalářský stupeň je zaměřen na prohloubení systematiky klasických hudebně teoretických disciplin, na genezi a vývoj hudebně teoretických systémů, na jejich vzájemnou komparaci, a na ovládnutí základních analytických metod. Důležitými položkami studia oboru je jak práce s hudebním materiálem (notové texty, nahrávky apod.), tak s odbornou hudebně teoretickou literaturou domácí i zahraniční.
Základ oboru je na bakalářském stupni tvořen hlavním oborovým předmětem Hudební teorie - systematika a doplněn o předmět Hudební teorie - specializovaná problematika (základními tematickými okruhy obou uvedených předmětů jsou: pojem hudební teorie, předmět hudebně teoretického výzkumu, pracovní metody hudební teorie, vztah hudební teorie a praxe, tradiční discipliny evropské hudební teorie). Dalšími předměty základu oboru jsou Analýza hudebně teoretického textu, Teorie skladby, a pro všechny posluchače oboru - společný Seminář hudební teorie. To je doplněno předměty širšího teoretického základu: Studiem skladeb, Základy skladebné techniky, Etnomuzikologií, Dějinami hudby a hudební akustikou.
- Hlavní výsledky učení:
-
Ovládnutí metod hudebně teoretické systematiky a analýzy, získání a prohloubení praktických dovedností v ovládnutí techniky analýzy hudební řeči různých stylových epoch až do současnosti, přehled o metodách hudebně teoretické práce v oblasti teorie analytické, syntetické i systematické, aplikované v praxi skladatelské a interpretační.
- Profesní profil absolventů s příklady:
-
Absolvent bakalářského stupně ovládá metody hudebně teoretické systematiky a analýzy, je schopen a připraven aplikovat je v týmové muzikologické práci, popř. (po absolvování příslušných pedagogických disciplin) v práci pedagogické na nižším a středním stupni hudebních škol. Je připraven a vybaven pro event. další pokračování studia oboru Hudební teorie na navazujícím stupni magisterském, předpokládajícím již relativně samostatný, tvořivý a invenční individuální přístup k rozvoji systematiky a metod hudebně teoretické práce.
- Přístup k dalšímu vzdělávání:
-
Studium oboru Hudební teorie na navazujícím magisterském stupni studia na HAMU, popř. studium na pedagogických nebo filosofických fakultách univerzit.
- Organizace a pravidla zkoušek, hodnocení a hodnocení (známkování):
-
Formami kontroly studia jsou zápočet a zkouška, stanovené studijními plány. Student je o nich informován prostřednictvím informačního systému.
Student se přihlašuje ke zkoušce v informačním systému, popř. je s termínem zkoušky seznámen prostřednictvím vyučujícího hlavního oboru; má právo na dva opravné termíny. Neuspěje-li ani v těchto případech, může mu výjimečně děkan povolit třetí opravný termín (komisionální).
Zápočet je neklasifikovaná forma kontroly studia. Uděluje se za splnění povinností stanovených pro jednotlivé předměty a zapisuje do informačního systému slovem Započteno (Z).
Zkouška je klasifikovaná forma kontroly studia, jíž se prověřují vědomosti i míra tvořivosti v příslušném předmětu. V hlavních předmětech jsou zkoušky komisionální. Zkouška může být praktická, písemná, ústní, nebo kombinovaná. Zkoušky jsou klasifikovány podle stupnice A, B, C, D, E, F.
- Požadavky pro úspěšné absolvování:
-
Student splní požadavky studijního plánu a složí státní bakalářskou zkoušku.
Státní bakalářská zkouška má tyto části:
-Bakalářská práce a její obhajoba.
-Předmět Hudební teorie - systematika
-Předmět Dějiny hudby.
- Forma studia:
- prezenční
- Garant oboru:
- Jiří BEZDĚK
- Obor je součástí studijního programu:
-
- Hudební umění – (B8201)
- Studijní plány oboru: