English versionEnglish version
ACADEMY OF PERFORMING ARTS IN PRAGUE

Režie (8204R025)

bakalářský obor

Požadavky na přijetí:

Uchazeč o studium oboru režie musí prokázat široké znalosti z oblasti filmu, divadla, literatury, hudby, výtvarného umění, společenských věd a zároveň představit svou osobní tvůrčí orientaci. Hlavní váhu však mají talentové předpoklady, prokázané autorskými pracemi, které uchazeč předkládá a které mají zejména prokázat jeho smysl pro dramatickou stavbu a obrazové vidění.

Požadavky na uznání předchozího vzdělání:

Obor nemá žádné specifické požadavky pro uznávání předchozího vzdělání.

Postup uznávání se na AMU řídí články č. 89 a č. 90 Zákona o vysokých školách č. 111/1998 Sb. v platném znění a Studijním a zkušebním řádem AMU (články 8, 14, 18).

Kvalifikační požadavky a předpisy:

Kvalifikační požadavky: úplné střední nebo úplné střední odborné vzdělání; výjimečně lze též přijmout uchazeče bez dosažení úplného středního nebo úplného středního odborného vzdělání nebo vyššího odborného vzdělání poskytovaného v konzervatořích.

Předpisy: Český vzdělávací systém je upraven Zákonem o vysokých školách v platném znění (zákon č. 111/1998 Sb.) a vnitřními předpisy Akademie múzických umění v Praze.

Profil oboru:

Studium se zaměřuje na rozvíjení představivosti, tvořivosti a odpovídající míry kritického myšlení filmových a televizních režisérů, jejichž postavení při vzniku filmového, nebo televizního díla je klíčové. Výuka se dělí na teoretickou část, která je zaměřena na studium dějin kinematografie, filmovou a televizní techniku a technologii. Efektivní rámec k získaným vědomostem tvoří oborové přednášky, v praktické části si posluchači ověřují teoretické poznatky v systému cvičení od elementárních etud až po absolventský hraný film. Adept má v průběhu studia možnost pracovat v dílnách pod vedením tvůrčích osobností, setkat se s různorodými koncepcemi a kinematografickými přístupy.

Hlavní výsledky učení:

Absolvent oboru by měl prokázat osobité vidění světa, kreativitu, koncepčnost, organizační schopnosti, všeobecnou vzdělanost a vhled do ostatních uměleckých disciplin. Adept má v průběhu studia možnost pracovat v dílnách pod vedením tvůrčích osobností, setkat se s různorodými koncepcemi a kinematografickými přístupy. Efektivní rámec k získaným vědomostem tvoří stěžejní přednášky: „Teorie dramatu“, „Práce s hercem“ a „Filmová řeč“. . Dějiny kinematografie se často ztotožňují s dějinami filmové režie ? a to především v těch případech, kdy režie dosáhla harmonické vyváženosti mnoha tvůrčích aktivit. To je jeden z důvodů, proč naše katedra usiluje o synchronnost výuky ve vztahu k jiným katedrám. Tato součinnost, tvořivé propojení jednotlivých oborů vede posluchače k tomu, aby se již na svých studentských filmech naučili odpovědnosti za cizí duševní vklad. V současnosti, kdy se náklady na realizace filmového díla neúměrně zvyšují, je důležité aby adept režie hraného filmu chápal tvůrčí odpovědnost komplexně : nelze mluvit o dobrém vedení herců a špatném pojetí obrazu, nebo o špatném dialogu a originální střihové skladbě, etc? V tomto duchu je veden cyklus ?úvodů a praktik do režie hraného filmu? v prvním ročníku, výběr volitelných předmětů, které jsou základem pro splnění požadavků současné filmové a televizní praxe, kdy budoucí tvůrce zhodnocuje kvalitu své práce úrovní jiných subjektů, jako výsledek neopakovatelnosti a harmonie mnoha tvůrčích aktivit.

Profesní profil absolventů s příklady:

Student umí definovat téma vyprávění a zařadit ho do širších společenských souvislostí.

Student rozumí dramatické stavbě krátkého filmu, umí určit klíčovou situaci vyprávění a to, jak definuje ústřední konflikt. Student dokáže popsat vývoj jednotlivých charakterů, vývoj a proměny jejich vztahů.

Student rozumí specifice práce s filmovým hercem i nehercem, rozumí procesu obsazování rolí, umí vést hereckou zkoušku.

Student rozumí problematice filmové scénografie, kostýmů a líčení, umí definovat koncepci výtvarné stylizace.

Student umí řídit proces přípravy, natáčení a dokončení krátkého filmu, rozumí všem vztahům uvnitř filmového štábu, řídí práci kamery a všech ostatních složek, dokáže využít všech dostupných výrazových prostředků k dosažení své představy o podobě filmu.

Student rozumí práci s filmovým časem, tempem a rytmem, rozumí problematice mizanscény, umí rozzáběrovat scénu, rozumí práci s filmovým střihem a zvukem.

Přístup k dalšímu vzdělávání:

Studium magisterského programu oboru Režie.

Organizace a pravidla zkoušek, hodnocení a hodnocení (známkování):

Formami kontroly studia jsou zápočet a zkouška, stanovené studijními plány. Student je o nich informován prostřednictvím informačního systému.

Student se přihlašuje ke zkoušce v informačním systému; má právo na dva opravné termíny. Neuspěje-li ani v těchto případech, může mu výjimečně děkan povolit třetí opravný termín (komisionální). U hlavních předmětů a u klauzurních zkoušek není opravný termín přípustný.

Zápočet je neklasifikovaná forma kontroly studia. Uděluje se za splnění povinností stanovených pro jednotlivé předměty a zapisuje do informačního systému slovem Započteno (Z). Zkouška je klasifikovaná forma kontroly studia, jíž se prověřují vědomosti i míra tvořivosti v příslušném předmětu. V hlavních předmětech jsou zkoušky komisionální. Zkouška může být praktická, písemná, ústní, nebo kombinovaná. Zkoušky jsou klasifikovány podle stupnice A, B, C, D, E, F.

Požadavky pro úspěšné absolvování:

Student splní požadavky odpovídající studijnímu plánu.

Student složí státní závěrečnou zkoušku:

Praktická práce : Bakalářský film

Písemná práce bakalářská

Okruhy státnicových :

Přehled dějin světové kinematografie / The History of World Cinema

Práce s hercem, filmové herectví / Director Work with Actors, Film Acting

Filmová řeč / Film Language

Forma studia:
prezenční
Garant oboru:
Pavel MAREK
Obor je součástí studijního programu:
Studijní plány oboru:
Platnost dat k 18. 6. 2018