English versionEnglish version
ACADEMY OF PERFORMING ARTS IN PRAGUE

Digitální technologie vs. Filmové diváctví

Zobrazit rozvrh

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
305MDT Z 1 3/S česky zimní
Garant předmětu:
Marta ŠVECOVÁ
Jméno vyučujícího (jména vyučujících):
Jiří FOREJT
Výsledky učení dané vzdělávací složky:

Pokud nemá kino ztratit svou legitimitu, musí vystoupit z vlastního stínu. Nemůže být pouhou distribuční platformou, ale sami tvůrci a producenti mohou apelovat na přesahový rámec uvádění svých filmů. Musíme poznat své diváky, a zamyslet se nad tím, co jim můžeme nabídnout navíc. Ať už prostřednictvím workshopů, metodických materiálů pro školy, interaktivních performance, etc.

Absolvování semináře vám umožní, abyste se zamysleli nad úlohou producenta a případně distributora autorských projektů v prostředí, které se tak turbulentně proměňuje. Filmová výchova a formy práce s publikem jsou obory, které byste měli vnímat jako nepostradatelný nástroj otevírající vám cestu k divákům.

Forma studia:

Výuka bude mít seminární charakter. Přednáškové vstupy dvou vyučujících doplní ukázky a aktivní diskuze s účastníky semináře.

Předpoklady a další požadavky:

V případě zájmu o problematiku mohou studenti v návaznosti navštívit Kolokvium: Filmař – Pedagog (1.12. Galerie HAMU) a 8.12. (FAMU) seminář na stejné téma. Obě události budou reflektovat možnosti pedagogického působení studentů FAMU v kontextu formálního i neformálního vzdělávání. Pro více informací kontaktujte Jiřího Forejta (jiri@freecinema.cz).

Obsah kurzu:

Završení digitalizace kinematografie v oblasti produkce a distribuce je pouze prvním krokem k zevrubné proměně filmového diváctví. Pokročilé digitální technologie cílí na potenciální diváky od útlého věku. Tyto technologie umožňují často aktivní participaci. Je prostor kina a fenomén sdíleného diváctví pouhým anachronismem, a nebo existují cesty, díky kterým můžeme filmovou kulturu rehabilitovat?

V první části semináře se seznámíme s mechanismy sběru dat a klasifikace cílových skupin online platformy Stream.cz. Jakým způsobem uvažuje o svých divácích a audiovizuálních „produktech“, které jim nabízí? Považujete Stream.cz za konkurenci kina (a tedy svou), a nebo pouze za další distribuční platformu, pro kterou můžete vytvářet obsah? Do způsobů uvažování online vysílatelů nahlédneme společně se sociologem a analytikem obsahu Stream.cz Jakubem Šilerem.

Ve druhé části se přeneseme k inspirativním příkladům filmové výchovy a práce s publikem, které otevírají cestu pro zatraktivnění prostoru kina diváckým skupinám, které jsou transformací online prostoru nejvíce zasaženy. O významu projekční situace pro filmovou kulturu budeme hovořit s doktorandem FAMU Jiří Forejtem.

Doporučená nebo povinná literatura:

Forejt, Jiří: Tati, oni se budou koukat s námi? Filmvychova.cz. 2015.

Kokeš, Radomír D. : Světy na pokračování. Rozbor možností seriálového vyprávění. 2016. Akropolis. Sedláčková, Dagmar: Marketingový výzkum v audiovizi: pretestování pilotů televizních seriálů. FAMU. 2016

Hodnoticí metody a kritéria:

FStudenti budou hodnoceni za účast na semináři a aktivní participaci na diskuzi.

Webová stránka předmětu:
Poznámka:

MgA. Jiří Forejt

Dramaturg, pedagog, metodik. Absolvent filmové a televizní produkce na FAMU. Autor a iniciátor konceptů práce s publikem realizovaných v letech 2013- 2016 v kině Porepo. Inicioval vznik oddělení filmové výchovy v Národním filmovém archivu. Zakladatel a předseda správní rady společnosti Free Cinema Pofiv ops. Působí jako producent produkčního a distribučního labelu Free Cinema Films. Tři roky pracoval jako programový pracovník distribučních titulů ve správě Národního filmového archivu a Fondu kinematografie. Spolupracuje s Asociací českých filmových klubů jako metodik distribučního Projektu100. Od roku 2016 organizuje vzdělávací semináře pro dramaturgy a vedoucí pracovníky kin Jak uvést film. Od roku 2017 působí jako dramaturg Marienbad Film Festival. V současnosti realizuje na FAMU doktorský výzkum zaměřený na práci s publikem v prostoru kina. V rámci svého doktorského studia na FAMU přednáší o tématech spjatých s alternativní distribucí a italským filmem.

Mgr. Jakub Šiler

Jakub Šiler je absolventem katedry Sociologie FF UK. 6 let pracoval v marketingovém výzkumu trhu a v současnosti pracuje jako Analytik obsahu ve firmě Seznam.cz, a to převážně pro redakce Stream.cz, Seznam Zprávy a Proženy.cz. Je členem kategorizační komise SPIR (Sdružení pro internetový rozvoj).

Další informace:
Předmět je součástí nabídky volitelných předmětů pro celou AMU
Rozvrh na zimní semestr 2017/2018:
Datum Den Čas Vyučující Místo Poznámky Č. paralelky
24.11.2017 13:00–16:00 Jiří FOREJT Učebna KP 334 (FAMU)
Lažanský palác
přednášková par. 1
Rozvrh na letní semestr 2017/2018:
Rozvrh zatím není připraven
Předmět je součástí následujících studijních plánů:
Platnost dat k 18. 6. 2018