Choreografie (8202R001)

bakalářský obor

Požadavky na přijetí

Cizinci, kteří se hlásí k bezplatnému studiu v českém jazyce, přiloží k přihlášce potvrzení akreditované instituce o dosažení znalosti češtiny na úrovni B1 dle CEFR.

Průběh a hodnocení přijímací zkoušky do bakalářského studijního programu v oboru Choreografie

Předpokladem přijetí je ukončené středoškolské vzdělání, choreografický talent, znalost tanečních technik nejlépe na profesionální úrovni, zájem o obor dokumentovaný předchozí tvůrčí praxí, znalost hudební teorie, muzikálnost, přehled o dějinách tance a baletu, hudby a divadla, všeobecný kulturní přehled.

Přijímací řízení proběhne ve 3 vyřazovacích kolech, body z jednotlivých kol se nesčítají.

  1. kolo korespondenčně

Jako přílohu přihlášky přiložte minimálně 2 potvrzení o sdílení videozáznamu jako tištěnou přílohu přihlášky a současně je zašlete v strojově čitelném PDF na sekretariat.k107@hamu.cz

Pro postup do dalšího kola je potřebné získat minimálně 6 bodů z 10 možných.

Upozornění: Cvičební úbor a obuv jsou nutné pro 2 a 3. kolo přijímacího řízení.

  1. kolo prezenčně

1)písemná zkouška všeobecné kulturní vyspělosti, z dějin tance a baletu a z dějin a teorie hudby

2)praktická zkouška z tanečních technik (klasický, moderní, lidový tanec)

3)praktické předvedení třetí vlastní choreografie v rozsahu 3 - 6 minut, buď prostřednictvím interpretů, nebo osobně. Choreografická práce se musí lišit od prací v prvním kole.

Pro postup do dalšího kola je potřebné získat minimálně 20 bodů z 25 možných.

  1. kolo prezenčně

1)vytvoření dvou choreografií na místě v rozsahu 3 - 6 minut v určené časové lhůtě (cca 3 hod.). Jedna choreografie na zadanou hudbu, u druhé je možný výběr hudby z několika možností.

2)pohovor o choreografickém umění a divadelním dění v současnosti, o dějinách tance, hudby a divadla

Po ukončení 3. kola vytvoří přijímací komise pořadí dle průměrů bodových hodnot jednotlivých uchazečů/ček a k přijetí doporučí ty uchazeče/čky, kteří se umístili do pořadí odpovídajícímu směrnému číslu pro obor choreografie s podmínkou, že zároveň jejich bodové hodnocení 3. kola je minimálně 20 bodů.

Pokud nebude dostatek uchazečů splňujících podmínku bodového hodnocení, směrné číslo se nenaplní.

Požadavky na uznání předchozího vzdělání

Obor nemá žádné specifické požadavky pro uznávání předchozího vzdělání. Postup uznávání se na AMU řídí články č. 89 a č. 90 Zákona o vysokých školách č. 111/1998 Sb. v platném znění a Studijním a zkušebním řádem AMU (články 8, 14, 18).

Kvalifikační požadavky a předpisy

Úplné střední nebo úplné střední odborné vzdělání; výjimečně lze též přijmout uchazeče bez dosažení úplného středního nebo úplného středního odborného vzdělání nebo vyššího odborného vzdělání poskytovaného v konzervatořích.

Předpisy: Český vzdělávací systém je upraven Zákonem o vysokých školách v platném znění (zákon č. 111/1998 Sb.) a vnitřními předpisy Akademie múzických umění v Praze.

Profil oboru

Studium se zabývá problematikou choreografického ztvárnění programní hudby - ve smyslu práce a choreografické stavby na rytmickou nebo tonální hudební složku, využití dramatického náboje, vystihnutí nebo kontrapunktu hudebních stylů a žánrů,vytvoření inspirace a zadání hudebnímu skladateli nebo hudební režii, vyjádření vztahu mezi taneční a hudební strukturou včetně práce s hudební partiturou. Ve ztvárnění dějové choreografie vzhledem k libretu, tématu, vztahu k dramatické situaci a charakteru postav. Důraz je kladen na poznání a práci pohybového slovníku různých tanečních technik např. klasické, neoklasické, moderní, současné folklórní, zábavné atd., na prostorové vztahy - pohyb v prostoru (vertikální, horizontální, polyscénické řešení, multiúčelové prostředí, site specific, simultánní scény, mise-en-sceny atd.) a práci s interpretem - virtuózním pohybem, minimálním pohybem, stylizovaným a přirozeným pohybem, výrazovým a abstraktním pohybem, pohybovým a tělesným napětím, prolínáním pohybových žánrů atd..

Hlavní výsledky učení

Orientace v choreografických přístupech vycházejících z novodobých i tradičních tanečních technik.

Schopnost vytvořit choreografické kompozice podle různých kritérií budoucí choreografické praxe ? podle hudebního nebo dramatického zadání a v součinnosti se základy režijního aranžmá a spíše komorního interpretačního obsazení.

Absolvování tanečních workshopů pořádaných katedrou tance

Profesní profil absolventů s příklady

Absolvent bakalářského studia oboru Choreografie má získat ucelené vzdělání a zručnost v jednotlivých tanečních technikách, v jejich historickém a soudobém pojetí, vědomosti a dovednosti v oblasti choreografického aranžmá a choreografické tvořivosti. Absolvent zároveň získává přehled o dějinách a teorii tance, díky kterému může vnímat zvolený obor v souvislostech tance obecně také v dalších uměleckých oborech a kultuře.

Přístup k dalšímu vzdělávání

Po absolvování a řádném ukončení bakalářského studijního programu, je možné pokračovat v dalším studiu v magisterském studijním programu.

Organizace a pravidla zkoušek, hodnocení a hodnocení (známkování)

Formami kontroly studia jsou zápočet a zkouška, stanovené studijními plány. Student je o nich informován prostřednictvím informačního systému. Student se přihlašuje ke zkoušce v informačním systému; má právo na dva opravné termíny. Neuspěje-li ani v těchto případech, může mu výjimečně děkan povolit třetí opravný termín (komisionální). U hlavních předmětů a u klauzurních zkoušek není opravný termín přípustný. Zápočet je neklasifikovaná forma kontroly studia. Uděluje se za splnění povinností stanovených pro jednotlivé předměty a zapisuje do informačního systému slovem Započteno (Z). Zkouška je klasifikovaná forma kontroly studia, jíž se prověřují vědomosti i míra tvořivosti v příslušném předmětu. V hlavních předmětech jsou zkoušky komisionální. Zkoušky jsou klasifikovány podle stupnice A, B, C, D, E, F.

Požadavky pro úspěšné absolvování

Studium tohoto studijním programu se řádně ukončuje státní závěrečnou zkouškou. Tato zkouška se koná před zkušební komisí složenou z profesorů, docentů a odborných asistentů fakulty, případně i z přizvaných odborníků schválených uměleckou radou fakulty. Průběh státní závěrečné zkoušky a vyhlášení výsledku jsou veřejné.

Student musí složit státní závěrečnou zkoušku nejpozději během dvou akademických let od splnění studijních povinností daných studijním plánem. Ke státní závěrečné zkoušce se přihlašuje student, který splnil studijní podmínky dané studijním plánem, provedl (předvedl) absolventskou práci, odevzdal písemnou práci se všemi předepsanými náležitostmi a získal potřebný počet kreditů. Součástí zkoušky je obhajoba bakalářské práce. Obsah státní závěrečné zkoušky pro jednotlivé studijní obory stanovuje děkan na základě návrhu příslušné katedry.

Státní závěrečná zkouška se klasifikuje stupnicí „A, B, C, D, E, F“. Celkové hodnocení státní závěrečné zkoušky určí zkušební komise neveřejným hlasováním.

Forma studia

prezenční

Garant oboru

Václav JANEČEK

Obor je součástí studijního programu

Studijní plány oboru