Screenings and Dialogues 5

Display Schedule

Code Completion Credits Range Language Instruction Semester
373PD5 ZK 1 3T Czech winter

Subject guarantor

Name of lecturer(s)

Vladimír HENDRICH

Learning outcomes of the course unit

The aim of the screenings is a group audience experience framed with introductions and group discussions. In order to expand this on-going process an analytical text is required at the end of the semester.

Mode of study

This course consists of screenings in the large hall at the City Library. Prior to screenings is an introduction and subsequent moderated discussion. Often there is the participation of the filmmaker. At the end of the semester the submitted texts are evaluated.

Prerequisites and co-requisites

Participation in screenings. Some presented films may be view from DVD but the real group screening and subsequenty discussion are part of the key experience in this course.

Course contents

This course subject matter rests in a series of heterogenic screenings and subsequent discussions with space for the participation of students of all study years and studies. Participation in discussions is possible without registering for this course in the year's study plan. Those who register, however, must fulfill the requirements for confirmation. Information about the program is announced on the Post-board on the 1st Floor of the Lazansky Palace, in FAMU current events and on the City Library web-pages.

Recommended or required reading

Useful concepts whose better understanding may be used in writing a film analysis: http://cinepur.cz/list.php?section=20

Assessment methods and criteria

CHARACTER OF THE WRITING:

The required text is an analysis of one of the screened films which focuses on the structural features of a work (that is; style, narrative form, poetry of an element) and its relationship to the topic, or plot of the film.

The text should not devot too much space to a description of events, facts about the film or filmmaker.

I ask that you write your own analysis of a film. This means do not write what the film is about but write about the events only when an event when you interpret it from your perspective. Write your own observations. It is not important that you write you own philosophical-psychological abstract moody analysis of the film or analysis and evaluation of individual aspects (that is, for example: camera, editing, directing, screenplay analysis, etc.), but do not forget to write concrete arguments why you believe that the incriminated film has that asset or liability you write about. Or write only what assets or liabilities there are but try to more precisely say WHY it is that way, as you write.

Do not fall into the usual affliction of our contemporary daily press reviewers which write trivially what happens in the film with out any argument affixing some superficial brand, maintaining the consumption spirit of today. Their review can hardly be considered a critique.

Try to develop your own film view: factual items of interest and relationship consider only in particular connects to your own original view on this or that aspect of the piece.

EXTENT OF THE SUBMITTED TEXT:

5400 characters including spaces, that is, 3 standard pages. Exact data may be given by your text editor, ex: in MS WORD it can be found in the „File“ menu under „Characteristics“, under the the title „statistical data.“

TEXT FORMAT AND MANNER OF SUBMISSION:

Name the file such: „yoursurname-filmtitle.rtf“.

Send you work in electronic form to this email address: vladimir.hendrich@seznam.cz

The work must be submitted by Jan. 18, at the latest.

The header is to include the title of the film being analysed and your name and surname. Without these items you work will not be graded.

Also, students not satisfied with the grade on the work may consider sitting an exam. Dates and times for the exam will be announced in the exam period times.

Course web page

Program 
projekcí 
je 
publikován 
na 
webu 
Městské 
knihovny: 
http://www.mlp.cz/cz/akce/

Note

Projekce se konají ve velkém sále Městské knihovny. Po promítání následuje beseda s tvůrci či kritiky. Moderuje Mgr. Vladimír Hendrich, Ph.D.

15/10 Chata na prodej ČR 2018, Tomáš Pavlíček, 77 min.

22/10 Zlod ěji / Manbiki kazoku Japonsko 2018, Hirokazu Koreeda, 121 min.

29/10 Všechno bude ČR – Slovinsko – Polsko 2018, Olmo Omerzu, 85 min.,

5/11 BlacKkKlansman (USA 2018, 134 min.)

Ron Stallworth (John David Washington, syn Denzela Washingtona) je na počátku 70. let minulého století prvním Afroameričanem v policejním sboru v Colorado Springs. Vždy si přál být agentem v utajení a hned po svém nástupu na oddělení rozjíždí přes telefon infiltraci do místního Ku Klux Klanu. Při osobních setkáních s členy pak používá židovského kolegu Flipa (Adam Driver), který se stává Ronovým nastrčeným dvojníkem. Dohromady stvoří perfektní obraz zakomplexovaného rasisty, který to dotáhne až na šéfa místní buňky. Na základě skutečných událostí tak vzniká stylová a provokativní detektivní komedie, jež připomíná, že historie se vždycky opakuje. Jak bývá jeho zvykem, renomovaný režisér Spike Lee ve svém nejnovějším filmu nešetří vůbec nikoho. Velká cena na MFF v Cannes 2018.

https://www.mlp.cz/cz/akce/e23504-blackkklansman/

12/11 Jack staví dům (The House That Jack Built, Dánsko / Francie / Německo / Švédsko, 2018, 155 min)

Pro sériového vraha Jacka je každé zabití uměleckým dílem. Své temné mistrovství se snaží během let vybrousit k dokonalosti. Navzdory jeho vysoké inteligenci se mu policie pomalu přibližuje, zatímco Jack stále víc a víc riskuje na cestě k dokonalé vraždě. Ponurý, chytrý i groteskně humorný a ironický snímek s prvky hororu a thrilleru nás zavádí do USA 70. let. Nejnovější opus renomovaného Larse von Triera měl premiéru na MFF v Cannes. V hlavních rolích Matt Dillon, Bruno Ganz, Uma Thurman, Riley Keough aj.

https://www.mlp.cz/cz/akce/e23505-jack-stavi-dum/

19 / 11 - Climax (FRANCIE 2018, 90 min.)

Poslední noc v chatě uprostřed lesů v zimě 1996. Třicítce tanečníků a tanečnic končí intenzivní trénink na turné v USA, zbývá už jen závěrečná párty. Na vinylech Daft Punk nebo Aphex Twin. A k tomu jedna velká nádoba sangrie, která na chvilku zmizela z očí… Drogový muzikál či snad taneční horor Climax získal v Cannes 2018 pověst nejlepšího snímku režiséra Gaspara Noého, zvítězil v sekci Quinzaine des Réalisateurs a stal se jedním z největších překvapení celého festivalu. Zrození a smrt jsou mimořádné zážitky. Život je pomíjivé potěšení. Zde je osobní doporučení Jana Noháče z distribuční společnosti Aerofilms: „Nevzpomínám si, že by mě nějaký film tak pevně popadl, třásl se mnou, rozhoupal mi zemi pod nohama a hodinu a půl fyzicky útočil na všechny moje smysly a pudy. Popravdě řečeno jsem netušil, že je něco takového v rámci filmu vůbec možné. Zvědavost, strach, hudbu, extázi, touhu, sex, bolest, zábavu, tanec, lásku, smrt, to všechno mi divočák Gaspar Noe poslal rovnou do žíly. Tou potentní směsí nezaskočil jenom mě, ale i většinu filmového světa. Vždyť ještě v zimě neměl ani minutu. Neměl ani scénář. Pak se zavřel na dva týdny do opuštěné chaty s partou nejlepších tanečníků, které našel v ulicích a klubech Paříže či New Yorku. A den před projekcí v Cannes dostříhal film, který všem vytřel zrak. Rychle se to rozkřiklo a na druhou projekci se stály stametrové fronty. Ti, co už film viděli, hledali slova, jak tento nevšední zážitek popsat. Horor, taneční video nebo špatný trip? Sám nevím, ale má to sílu, která zamává s každým. Je to CLIMAX.“

https://www.mlp.cz/cz/akce/e23506-climax/

26 / 11 v malém sále MKP - Feral (ČR 2018, 72 min.)

Autorský dokumentární film Feral je putováním australskou buší ve stopách muže, který buduje své obydlí uprostřed lesa. Žije v současnosti zcela jiným způsobem života, než jaký by se dal předpokládat – je poustevníkem, Robinsonem kooperujícím s přírodou. Sám si zvolil život o samotě. V dobrém slova smyslu tedy naplňuje to, co se mnohdy módně označuje jako „alternativní způsob života“ – včetně odvrácené strany, kterou s sebou taková svoboda nese. Obsahem díla je hluboká, netradiční metafora lidského údělu a nalezení osobního smyslu života v meditaci, a to i v konfrontaci s existenciálním ztroskotáním „hlavního hrdiny“ – ovšem s nečekaně optimistickým až humorným vyzněním. Všude, kam přišel, budoval chrámy nebo komunitní kempy, kde hodlal se spřízněnými lidmi po vzoru budhistického kláštera žít, nikdy se mu ale nepodařilo projekt dokončit, nikdy nenašel dlouhodobého společníka. Postupně se odhaluje jeho charakter, smýšlení, původ – a smysl meditace v jeho pojetí. Tímto mužem je proslulý undergroundový hudebník, zpěvák a také signatář Charty 77 Karel „Charlie“ Soukup, kterého vláda jeho původní vlasti – zbolševizovaného Československa – kvůli jeho osobitě sarkastickým písním a názorům několikrát věznila; v roce 1982 po fyzickém i psychickém nátlaku StB odešel s rodinou do Alsaska ve Francii a na své venkovské usedlosti uspořádal čtyři koncerty československých exulantů „Setkání u Čárlího“. V roce 1988 přesídlil do Austrálie. Pavel Göbl, český režisér a scénárista, držitel ceny Magnesia Litera ČR 2018, o opusu „Feral“ píše: „Po formální stránce se jedná o dílo na hranici běžného a experimentálního dokumentu, přičemž jeho experimentálnost není jen povrchní ozdobou a samoúčelnou hrou, nýbrž organicky vychází z podstaty a povahy protagonisty. Svobodomyslnost jeho úvah a života, jaký si sám zvolil, se odráží ve strukturální uvolněnosti, kdy jsou jednotlivé výpovědi navzájem propleteny, aby se následně spojovaly tam, kde už to téměř nečekáme – o to však s větší silou a účinkem… Obsahová stránka nám dává nahlédnout na novodobé české (a slovenské) dějiny v kontextu „výměny ideologií“, a to z velmi osobitého odstupu – z nadhledu Robinsona, kdy mnohé z toho, co bývá obvykle považováno za smrtelně významné, tento význam náhle ztrácí. Tím hlavním je však celkové vyznění a poselství filmu – je jím téměř „citadelovská“ (SaintExupéry) metafora k lidské existenci, ke snaze dát životu smysl nejen svým počínáním, ale už jen prostým bytím – jeho vnitřní poctivostí, mnohdy až krutě upřímnou, ze které pramení ten správný nadhled a vtip…a také láska. Jedná se tedy o mnohovrstevnatý snímek zachycující velmi netradičním, a v dobrém slova smyslu moderním způsobem zcela jedinečnou osobnost ve zcela jedinečné situaci. A to jak v českém, tak mezinárodním kontextu.“

Režie, střih a kamera: Jiří Holba. Hudba: Koonda Holaa, Charlie Soukup. Besedu s režisérem moderuje Vladimír Hendrich. Možná přijde také Charlie Soukup!

https://www.mlp.cz/cz/akce/e23507-feral/

Further information

This course is an elective for all AMU students

Schedule for winter semester 2018/2019:

06:00–08:0008:00–10:0010:00–12:0012:00–14:0014:00–16:0016:00–18:0018:00–20:0020:00–22:0022:00–24:00
Mon
room MK
Městská knihovna - velký sál

()
HENDRICH V.
19:00–21:25
(parallel1)
Tue
Wed
Thu
Fri
Date Day Time Tutor Location Notes No. of paralel
Mon 19:00–21:25 Vladimír HENDRICH Městská knihovna - velký sál
parallel1

Schedule for summer semester 2018/2019:

The schedule has not yet been prepared

The subject is a part of the following study plans