Flétna (8201T012)
magisterský obor
Obecné informace o přijímacím řízení
Průběh a hodnocení přijímací zkoušky do magisterského studijního programu v oboru flétna
Uchazeči si pro přijímací zkoušku připraví takový program, aby v rámci zkouškového recitálu zazněl jeden koncert z běžného světového repertoáru, a to zpaměti. Další skladby zvolí uchazeč tak, aby prokázal své mimořádné předpoklady pro magisterské studium.
Zkušební komise určí, které z uvedených skladeb uchazeč přednese.
Zkušební komise má právo jednotlivé skladby kdykoliv přerušit.
Doporučené koncertní skladby:
W. A. Mozart, J. Ibert (koncerty pro flétnu) a další skladby srovnatelné obtížnosti.
Přijímací komise hodnotí uchazeče/čku souhrnnou známkou v rozmezí 1-25. Tato známka obsahuje hodnocení talentových a instrumentálních předpokladů, zejména pak nátiskových dispozic a předpoklad jejich rozvinutí, manuálních dovedností včetně prstové a jazykové techniky – staccato, nasazení tónu, legato, dynamika, zvuková představivost, stylové cítění, pamětní dispozice a individuální interpretační přínos, to vše minimálně na úrovni absolventa bakalářského cyklu.
Po ukončení přijímací zkoušky vytvoří přijímací komise pořadí dle průměrů bodových hodnot jednotlivých uchazečů/ček a k přijetí doporučí ty uchazeče/čky, kteří se umístili/y do pořadí odpovídajícímu směrnému číslu pro výše uvedený obor s podmínkou, že zároveň jejich bodové hodnocení je minimálně 20 bodů.
Pokud nebude dostatek uchazečů splňujících podmínku bodového hodnocení, směrné číslo se nenaplní.
Požadavky na uznání předchozího vzdělání
Obor nemá žádné specifické požadavky pro uznávání předchozího vzdělání. Postup uznávání se na AMU řídí články č. 89 a č. 90 Zákona o vysokých školách č. 111/1998 Sb. v platném znění a Studijním a zkušebním řádem AMU.
Kvalifikační požadavky a předpisy
Ukončené vysokoškolské vzdělání ve studijním programu bakalářském v oboru Fétna.
Předpisy: Český vzdělávací systém je upraven Zákonem o vysokých školách v platném znění (zákon č. 111/1998 Sb.) a vnitřními předpisy Akademie múzických umění v Praze.
Profil oboru
Hra na flétnu je prakticky orientovaný obor, zaměřený na studium a systematické osvojení flétnové literatury instruktivní a přednesové nejvyšší možné náročnosti..
Magisterský stupeň prohlubuje okruhy učiva studované ve stupni bakalářském a obohacuje je zejména o další metodické učivo, ale především rozvíjí a systematizuje dovednosti a poznatky týkající se prezentace vlastních dovedností posluchaček a posluchačů tohoto oboru v rámci komorních souborů, orchestrů a sólistických výstupů
Hlavní výsledky učení
Posluchači zvládají celkový objem světového repertoáru a to jak v rovině sólistické tak i komorní. Běžnou normou přitom bývá požadavek 6 až 8 nastudovaných skladeb v rámci akademického roku. Kvalita studia je prověřována veřejnými výstupy na seminářích katedry, koncertech školy, konkurzních řízeních, národních i mezinárodních soutěžích.
Profesní profil absolventů s příklady
Absolvent musí vykazovat komplexní znalost světového repertoáru, musí zvládnout veškeré požadavky sólistické i orchestrální hry. Musí být dostatečně připraven na všechny formy pedagogické práce v rámci středoškolského i vysokoškolského stupně. Komplexní součástí jeho osobnosti pak musí být jazyková vybavenost a schopnost prezentovat hudební interpretaci ve všech podobách moderních médií.
Přístup k dalšímu vzdělávání
Studium oboru Hra na flétnu na doktorském stupni studia na HAMU, popř. studium na pedagogických nebo filosofických fakultách univerzit.
Programy celoživotního vzdělávání, mistrovské kurzy ap.
Organizace a pravidla zkoušek, hodnocení a hodnocení (známkování)
Formami studia jsou zápočet a zkouška, stanovené studijním plánem.
Zápočet je neklasifikovaná forma kontroly studia. Uděluje se za splnění povinností stanovených pro jednotlivé předměty a zapisuje se do informačního systému slovem Započteno (Z). Zkouška je klasifikovaná forma kontroly studia, jíž se prověřují vědomosti i míra tvořivosti v příslušném předmětu. Zkoušky jsou klasifikovány podle stupnice A, B, C, D, E, F. V hlavních předmětech jsou zkoušky komisionální:
Závěrem prvního roku studia podstupují studenti zkoušku před komisí Katedry dechových nástrojů, při níž osvědčují své schopnosti ovládnout studium oboru v celé jeho šíři.
Požadavky pro úspěšné absolvování
Student splní požadavky studijního plánu a složí státní magisterskou zkoušku.
Státní magisterská zkouška má tyto části:
-Magisterský koncert v rozsahu cca 90 minut a jeho obhajoba.
-Diplomová práce a její obhajoba.
-Předmět Poetika interpretačního výkonu.
Forma studia
prezenční
Garant oboru
Obor je součástí studijního programu
- Hudební umění – (N8201)