Technika pohybu 1
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky | Semestr |
---|---|---|---|---|---|
200TEP1 | Z | 2 | 2T | česky | zimní |
Garant předmětu
Jméno vyučujícího (jména vyučujících)
Výsledky učení dané vzdělávací složky
Cílem je zvládnutí základních poznatků řemesla, tedy osvojení si pevných základů techniky, fyzické kondice, teoretických znalostí a v neposlední řadě i etiky profese.
Výuka je zaměřena na rozvíjení osobitého talentu a stylu, který je herci blízký a který může využít napříč uměleckými obory a žánry.
Lekce současného tance pro začátečníky zahrnuje seznámení se se základy pohybových technik taneční a kontaktní improvizace.
Lektorka Monika Rebcová čerpá ze studia taneční a kontaktní improvizace na základě výuky lektora a performera tanečního a pohybového divadla „DV8“ Russel Maliphanta , Touly Limonais (Dance Theater Wopertal Of Pina Bausch) a Steeva Paxtona a Nancy Stark Smith, kontaktní improvizace v USA v 70 letech minulého století.
Forma studia
A.
Praktická cvičení rozvíjející schopnost pohybové improvizace sólové, ve dvojici i ve skupině performerů, na zadaná témata, používání autentického pohybu, nácvik a interpretace vlastních i převzatých pohybových vazeb či kratších choreografiích vytvořených na základě improvizace a autentického pohybu, vytváření vlastních etud a pohybových studií ve vztahu k prostoru, zvuku a času , čtení odborné literatury, analýza klasické i současné tvorby zaznamenané na médiích, sledování současné taneční a divadelní tvorby.
B.
Pracujeme s tělem s vědomím gravitace, učíme se pohyb s těžištěm těla do prostoru, učíme se střídat svalové napětí a uvolnění ve spolupráci s dýcháním. Pozornost věnujeme dále technikám sólové taneční improvizace („reaching, resisting, seaweed, bean, box, seaweed“ and so on...) a kontaktní improvizace (předávání váhy, „supporting places, a spoon, upside down in cooperation with a partners“)
Předpoklady a další požadavky
1.talentové předpoklady - složení talentové zkoušky z pohybových předpokladů na umělecké škole
2.pohybové a zdravotní dispozice
3.základní orientace v divadelním a kulturním dění
Obsah kurzu
Technika pohybu seznamuje studenty se správnou technikou tělesného cvičení prostřednictvím dodržování zákonitostí anatomických předpokladů pohybového aparátu lidského těla.
Kombinace taneční techniky současného tance - taneční improvizace a kontaktní improvizace.
Zimní semestr:
vyučuji základní cvičení a jednoduché pohybové variace na místě i v prostoru , které připravují a procvičují mysl i tělo pro taneční improvizace s použitím přípravných cvičení pohybových tachnik sólové improvizace („reaching, resisting, seaweed, bean, box, seaweed“ and so on...) spolu se na správným dýcháním. Pracujeme sólově, ve dvojici i ve skupině.
Letní semestr:
Propojujeme taneční a kontaktní improvizace, soustředíme se na spolupráci s partnerem a ve skupině tentokrát v kontatkní improvizaci po procvičení základních technik kontaktní improvizace
(předávání váhy, „supporting places, a spoon, upside down in cooperation with a partners“).
Taneční a případně kontaktní improvizace je technika současného tance, která pracuje s využíváním gravitace v přípravných cvičeních v leže a pohybu na podlaze (1. level) ve vyšších polohách těla (sed a klek - 2. level) i ve stoji na nohou a v pohybu do prostoru (3. level). Improvizujeme podle pokynů lektora na základě určitých pohybových technik improvizace s ohledem na anatomii těla a se zapojením představ a fantazie. Následně pracujeme na základě určitého zadaného úkolu sólově, s partnerem nebo ve skupině. Nepoužíváme přílišnou racionální přípravu pohybu, spíše „necháme pohyb, aby námi pohyboval“. V této lekci objevíte v sobě netušené možnosti vašeho osobitého pohybu, poznáte lépe sami sebe, nabudete velkou sebedůvěru a rozšíříte si pohybový rejstřík. Během této lekce se uvolníte fyzicky i psychicky a zažijete radost z objevování nového způsobu pohybu. Při tvorbě pevných pohybových vazeb zapojujete myšlení a rozvíjíte pohybovou inteligenci. Transformujete vlastní představivost do fyzického pohybu.
Doporučená nebo povinná literatura
Monika Rebcová, „Výuka modern dance ve vyšších ročnících HTŠ se zaměřením na techniku Marthy Graham a José Limona“, HAMU 1989
Eva Černá HAMU, „Kontaktní Improvizace“, HAMU
Hodnoticí metody a kritéria
Udělení zápočtu a zkoušek na základě:
- splnění zadaných úkolů v daném semestru v odpovídajícím rozsahu a kvalitě
- aktivita na cvičeních a v individuální přípravě
- prezentace
Během semestru se očekává aktivní účast na výuce, zdokonalování se v probraných technikách, samostatná příprava na zadaných úkolech, profesionální odpovědnost ke kolektivu v případě přípravy úkolů ve skupinové tvorbě, intelektuální aktivita vedoucí k tříbení autorského myšlení a hledání individuálních možností v autorském projevu na základě syntézy vyučovaných žánrů.
1)100% docházka na seminář 2 h týdně i na týdenní workshop pořádaný ve zkouškovém období
2)Absolvování klauzur na konci semestru pro získání ohodnocení ve formě zkoušky.
Poznámka
Bez údaje.
Rozvrh na zimní semestr 2021/2022:
Rozvrh zatím není připraven
Rozvrh na letní semestr 2021/2022:
Rozvrh zatím není připraven