Tuba (8201R083)
bakalářský obor
Na obor se již nepřijímají studenti. Výuka oboru končí 31. 12. 2024.
Požadavky na uznání předchozího vzdělání
Obor nemá žádné specifické požadavky pro uznávání předchozího vzdělání. Postup uznávání se na AMU řídí články č. 89 a č. 90 Zákona o vysokých školách č. 111/1998 Sb. v platném znění a Studijním a zkušebním řádem AMU.
Kvalifikační požadavky a předpisy
Úplné střední nebo úplné střední odborné vzdělání; výjimečně lze též přijmout uchazeče bez dosažení úplného středního nebo úplného středního odborného vzdělání nebo vyššího odborného vzdělání, poskytovaného v konzervatořích.
Předpisy: Český vzdělávací systém je upraven Zákonem o vysokých školách v platném znění (zákon č. 111/98 Sb.) a vnitřními předpisy Akademie múzických umění v Praze.
Profil oboru
Hra na tubu je prakticky orientovaný obor, zaměřený na studium a systematické osvojení tubové literatury instruktivní a přednesové.
Výuka rozvíjí a zdokonaluje vědomosti a znalosti posluchače získané předchozím studiem převážně na konzervatořích. To jak v oblasti metodických postupů, tak vlastní interpretační činnosti.
Jako součást výuky je počítáno s výrazným zapojením všech studentů do koncertních aktivit školy v rámci komorních souborů, orchestrů i sólistických výstupů. Historicky repertoárová tradice dechových nástrojů počítá s malými formacemi, sestavenými ze studentů školy, které mohou aktivně spoluvytvářet umělecko společenský ráz a dopad významných akcí. Imatrikulace, promoce, udílení čestných doktorátů, apod. jsou doprovázeny koncertními vystoupeními a ceremoniální hudbou v rozsahu čtyř staletí a všech stylových období.
Hlavní výsledky učení
Absolventi musí prokázat znalost základního světového repertoáru, jenž je rozšířen i o oblast Nové hudby a dalších modifikací soudobé hudby. V oblasti pedagogické práce musí ovládat problematiku metodiky hry na nástroj, pedagogických postupů a výstupů, dramaturgickou a publikační erudici. Důležitou součástí je i znalost problematiky nástrojů různých ladění a nástrojů příbuzných.
Profesní profil absolventů s příklady
Současná praxe vyžaduje širokou stylovou a žánrovou škálu. Absolventi se uplatňují v oblasti orchestrální, komorní i sólové činnosti. Nezbytnou součástí jejich vybavenosti jsou i komunikační a jazykové dovednosti.
Přístup k dalšímu vzdělávání
Studium oboru Tuba na navazujícím magisterském stupni studia na HAMU, popř. studium na pedagogických nebo filosofických fakultách univerzit.
Organizace a pravidla zkoušek, hodnocení a hodnocení (známkování)
Formami studia jsou zápočet a zkouška, stanovené studijním plánem.
Zápočet je neklasifikovaná forma kontroly studia. Uděluje se za splnění povinností stanovených pro jednotlivé předměty a zapisuje se do informačního systému slovem Započteno (Z). Zkouška je klasifikovaná forma kontroly studia, jíž se prověřují vědomosti i míra tvořivosti v příslušném předmětu. Zkoušky jsou klasifikovány podle stupnice A, B, C, D, E, F. V hlavních předmětech jsou zkoušky komisionální:
Závěrem prvního roku studia podstupují studenti zkoušku před Kolegiem děkana, při níž osvědčují své schopnosti ovládnout studium oboru v celé jeho šíři.
Závěrem každého ročníku skládají podobnou zkoušku před komisí Katedry dechových nástrojů.
Požadavky pro úspěšné absolvování
Student splní požadavky studijního plánu a složí státní bakalářskou zkoušku.
Státní bakalářská zkouška má tyto části:
-Bakalářský koncert a jeho obhajoba.
-Bakalářská práce a její obhajoba.
-Předmět Dějiny a literatura dechových nástrojů
Forma studia
prezenční
Garant oboru
Obor je součástí studijního programu
- Hudební umění – (B8201)
Studijní plány oboru
Žádný studijní plán není k dispozici.