Hra na altovou flétnu 1

Zobrazit rozvrh

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
106AFL1 zápočet 1 1 hodiny výuky týdně (45 minut), 16 až 21 hodin domácí příprava česky zimní

Garant předmětu

Radomír PIVODA

Jméno vyučujícího (jména vyučujících)

Mario MESANY, Radomír PIVODA

Obsah

Altová flétna je nástroj mnoha hudebních uskupení. Tento nástroj je značně používán v orchestrech, sólově a dnes již i v jiných hudebních žánrech. Předmět postupně vybaví studenta všemi schopnostmi a vědomostmi, které při hře na altovou flétnu potřebuje. Studenti jsou rozděleni dle svých schopností . Seznámí se s technikou, jak správně na altovou flétnu hrát. Vzhledem k tomu, že rozdíly ve hře na altovou flétnu u studentů mohou být veliké, je vždy volena individuální cesta výuky. Právě v individuálním přístupu a v akceptování různých schopností je cesta jak ty méně zdatné poměrně rychle dostat na dobrou úroveň hry. Také pohled studenta, proč chce na altovou flétnu hrát, je určující pro metodiku předmětu. Ne každý se zajímá o sólovou dráhu hráče na altovou flétnu . Mnozí chtějí hrát na tento nástroj z praktických důvodů , které jsou mnohdy výhodou při konkurzu o místo v orchestru. Studenti se seznámí s nástrojem a jeho možnostmi. Pro ty, co jsou ve hře na altovou flétnu dál, se pomocí snadnějších etud pojmenují jejich problémy s hrou na nástroj a je hledána cesta nejschůdnější nápravy.

Výsledky učení

Altová flétna je nástroj mnoha hudebních uskupení. Předmět postupně vybaví studenta všemi schopnostmi a vědomostmi, které při hře na altovou flétnu potřebuje. Studenti jsou rozděleni dle svých schopností . Seznámí se s technikou, jak správně na altovou flétnu hrát. Vzhledem k tomu, že rozdíly ve hře na altovou flétnu u studentů mohou být veliké, je vždy volena individuální cesta výuky. Také pohled studenta, proč chce na altovou flétnu hrát, je určující pro metodiku předmětu. Studenti se seznámí s nástrojem a jeho možnostmi. Pro ty, co jsou ve hře na altovou flétnu dál, se pomocí snadnějších etud pojmenují jeho problémy s hrou na nástroj a je hledána cesta nejschůdnější nápravy.

Předpoklady a další požadavky

Nástrojová vybavenost na úrovni odpovídající ročníku studia a profilu studenta.

Literatura

např. Jean Francaix Suite pour Flute seule jedna část

Hodnoticí metody a kritéria

Vyhodnocení nástrojové a orchestrální specifiky hry, splnění stanoveného rozsahu repertoáru, praktická ověření v rámci AKS, vše uzavřeno přidělením kreditů.

Webová stránka předmětu

http://www.hamu.cz/katedry/katedra-dechovych-nastroju

Poznámka

Pedagogové dbají na prostřídání jednotlivých orchestrálních partů dle zápisu skladatele.

Rozvrh na zimní semestr 2023/2024:

Rozvrh zatím není připraven

Rozvrh na letní semestr 2023/2024:

Rozvrh zatím není připraven

Předmět je součástí následujících studijních plánů