Hra na kontrafagot 3

Zobrazit rozvrh

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
106KFG3 zápočet 1 1 hodiny výuky týdně (45 minut), 16 až 21 hodin domácí příprava česky zimní

Garant předmětu

Jméno vyučujícího (jména vyučujících)

Tomáš FRANTIŠ, Jan HUDEČEK

Obsah

Kontrafagot je nástroj použitý v mnohých interpretačních uskupení. Tento nástroj je značně používán v orchestrech, sólově a dnes již i v jiných hudebních žánrech. Předmět postupně vybaví studenta všemi schopnostmi a vědomostmi, které při hře na kontrafagot bude potřebovat. Předmět se orientuje na orchestrální literaturu , převážně na sólové party kontrafagotu. Většina fagotistů volí kontrafagot právě pro jeho uplatnění v orchestru. Kontrafagot je velmi exponován v symfonické, ale i operní tvorbě. Proto je dán v tomto předmětu celý prostor orchestrální literatuře. Pro ty, co se o orchestrální hru nezajímají, je přesto podán výklad k jednotlivým orchestrálním partům, ale je pro ně připravena i výuka sólové literatury, literatury s průvodem klavíru či s jiným komorním uskupením. Vzhledem k tomu, že rozdíly ve hře na kontrafagot u studentů mohou být veliké, je vždy volena individuální cesta výuky. Také pohled studenta, proč chce na kontrafagot hrát, je určující pro metodiku předmětu.

Výsledky učení

Předmět postupně vybaví studenta všemi schopnostmi a vědomostmi, které při hře na kontrafagot bude potřebovat. Předmět se orientuje na orchestrální literaturu , převážně na sólové party kontrafagotu. Je kladen důraz i na sólovou literaturu s klavírem či jiným komorním uskupením. Vzhledem k tomu, že rozdíly ve hře na kontrafagot u studentů mohou být veliké, je vždy volena individuální cesta výuky. Také pohled studenta, proč chce na kontrafagot hrát, je určující pro metodiku předmětu. Kontrafagot je velmi exponován v symfonické, ale i operní tvorbě. V tomto předmětu jsou procvičovány nejdůležitější sóla nástroje v orchestrální literatuře.

Předpoklady a další požadavky

Nástrojová vybavenost na úrovni odpovídající ročníku studia a profilu studenta.

Literatura

F. Herman Orchestrální party 2

Hodnoticí metody a kritéria

Vyhodnocení nástrojové a orchestrální specifiky hry, splnění stanoveného rozsahu repertoáru, praktická ověření v rámci AKS, vše uzavřeno přidělením kreditů.

Webová stránka předmětu

http://www.hamu.cz/katedry/katedra-dechovych-nastroju

Poznámka

Pedagogové dbají na prostřídání jednotlivých orchestrálních partů dle zápisu skladatele

Další informace

Předmět lze absolvovat opakovaně

Rozvrh na zimní semestr 2023/2024:

Rozvrh zatím není připraven

Rozvrh na letní semestr 2023/2024:

Rozvrh zatím není připraven

Předmět je součástí následujících studijních plánů