Kresba a malba 2
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky | Semestr |
---|---|---|---|---|---|
203KML2 | zkouška | 3 | 4 hodiny výuky týdně (45 minut), 33 až 48 hodin domácí příprava | česky | letní |
Garant předmětu
Jméno vyučujícího (jména vyučujících)
Katedra
Předmět zajišťuje Katedra scénografie
Obsah
Kurz je veden kondičně, tematicky po dobu 2 let, tak aby v jeho průběhu byl kladen ohled na individuální úroveň studentů, se kterou vstupují do MA studia a docházelo k obměně tematických zadání, bylo zamezeno stereotypu v rámci výtvarného projevu. Součástí kurzu je rovněž seznamování se současnou výtvarnou tvorbou a její teoretická reflexe.
Základními technikami kurzu jsou:
- kresba/malba a kombinovaná technika.
Tematické okruhy/zadání v možné kombinaci jsou:
- objekt, prostor a architektura – interiér/exteriér,
- kompozice a kontrast v prostoru
- hmota, světlo, atmosféra/nálada
- kresba/malba zátiší,
- figurální kresba/malba, - figurální kompozice v prostoru
- ilustrace
- kresba a malba v plenéru
- volná tvorba
Předmět rozvíjí řemeslné ztvárnění a vizualizaci objektu a prostoru klasickou výtvarnou technikou, tak aby byli podpořeny individuální předpoklady studenta a současně byli zvyšovány jeho řemeslné a umělecké kvality.
Především je kladen důraz na výuku kresby a malby základních geometrických a organických objektů a jejich vzájemnému vztahu k prostoru/prostředí, zátiší a figury – studující se převážně orientuje na kresbu tužkou, uhlem, na velký formát. Pedagogický přístup k studujícími je závislý na jejich individuální řemeslné a umělecké úrovni.
Výsledky učení
Studující umí vidět více ze skutečnosti" a dokáže analyzovat rozmanitost jejích forem, tvarů, linií, hmot, barev a světelných vlastností,
Studující dokáže vnímat vzájemné vztahy věcí a technické a výrazové možnosti výtvarného projevu.
Studující se orientuje v otázkách prostorového vnímání a chápání reality, kompozičních vztazích věcí a materiálů, v problematice kompozičních zákonů a v poznání psychologických aspektů barev.
Studující má intenzivní kontakt se současným výtvarným uměním a seznamuje se s procesem vystavování výtvarného artefaktu/autorského díla.
Studující se výrazně posouvá z hlediska svých výtvarných schopností na základě jeho/její předchozí úrovně a zdokonaluje se v užití kresebných a z části malířských technik – důležitým faktorem je schopnost výtvarně ztvárnit prostor, prostředí objekt a postavu. Dále pak umí výtvarně stvárnit atmosféru prostředí. Dále pak studující umí výtvarně vyjádřit emoční a interpretační roviny z hlediska záměru a koncepce.
Předpoklady a další požadavky
Schopnost výtvarně řešit zadané úkoly v intencích cíle studia.
Literatura
Studijním materiálem jsou encyklopedie výtvarného umění a monografie autorů českého a světového malířství.
CASSAN, Adolfo (ed.). Anatomie člověka. Překlad Kateřina Orlová. Havlíčkův Brod: Fragment, 2005. ISBN 978-80-253-0080-3.
ČERNÁ, Marie. Dějiny výtvarného umění. Praha: Idea servis, 2012. ISBN 978-80-85970-74-6.
DVOŘÁK, František. Oskar Kokoschka: (1886-1980). Praha: Regulus, 2011. ISBN 978-80-86279-38-1.
SPIELMANN, Heinz. Oskar Kokoschka: Leben und Werk. Köln: DuMont, 2003. ISBN 3-8321-7320-X.
SOURIAU, Étienne. Encyklopedie estetiky. Překlad Zdeněk Hrbata. Odb. spolupráce Helena Lorenzová. Praha: Victoria Publishing, 1994. ISBN 80-85605-18-X.
VÁVRA, Jiří. Od impresionismu k postmoderně: dějiny vizuálního umění. Olomouc: Nakladatelství Olomouc, 2001. ISBN 80-7182-120-9.
Monografie věnované těmto tvůrcům: Braque, Bacon, Chagall, Goya, Kremlička, Picasso, Rubens, Schiele, další monografie a jiné vizuální materiály v návaznosti na individuální studijní plán.
Hodnoticí metody a kritéria
80% účast ve výuce, průběžné konzultace v rámci výuky - adekvátní počet studijních prací korespondujících se zadáním výuky, tedy nejméně 12 výkresů/maleb v minimálním měřítku Din A2 (kresba uhlem, tužkou, pastelem, malba temperou). Hodnotí se umělecko- řemeslné zvládnutí technik kresby a malby, dále pak kompoziční parametry, umělecký výraz a úroveň.
Opravná zkouška spočívá v dodání předem určeného počtu 12 ks výtvarných děl (kresba/malba) formátu A1.
Následná prezentace vybraných studijních prací v počtu nejméně 3 ks v rámci semestrálních klauzur, případně na výstavách katedry.
Důležitou kompenzační součástí letního semestru je možná účast na ročníkovém plenéru.
Rozvrh na zimní semestr 2024/2025:
Rozvrh zatím není připraven
Rozvrh na letní semestr 2024/2025:
Rozvrh zatím není připraven
Předmět je součástí následujících studijních plánů
- Scénografie - Divadelní scénografie (M.A.) (Povinné předměty)
- Scénografie - Filmová scénografie (M.A.) (Povinné předměty)
- Scénografie - Kostým a maska (M.A.) (Povinné předměty)