Trénink lidového tance 3

Předmět není vypsán Nerozvrhuje se

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
107TLTA3 Z 2 2CT česky zimní

Garant předmětu

Jméno vyučujícího (jména vyučujících)

Výsledky učení dané vzdělávací složky

Praktické provedení uvedených tanců. Jednotlivé variace i celky tanců s jejich varianty. Posluchač si praktickým osvojováním na sále prohlubuje své dovednosti.

Forma studia

cvičení

Předpoklady a další požadavky

nejsou

Obsah kurzu

Jedná se o praktickou taneční výuku zaměřenou na technické zvládnutí kroků lidového tance v jejich základní podobě.

Tematické okruhy:

  1. Taneční kroky jednotlivě: každý posluchač si osvojí taneční kroky nejprve jednotlivě. Je kladen důraz na přesné technické zvládnutí daného kroku ve všech možných způsobech provedení (rovně, v natáčení, v otáčení vpravo a vlevo). Kroky jsou prováděny v různých prostorových, tempových i rytmických obměnách.
  2. Taneční kroky v různých kombinacích: Technicky zvládnuté kroky se vážou do větších celků, kombinací. Nejprve se spojují jednodušší, a pak technicky náročnější kroky v krokové vazby. Později posluchači vytváří vlastní krokové vazby a jejich varianty podle vlastní invence.
  3. Dalším stupněm ovládání kroků, jejich variant a kombinací je převedení do tance v páru. Párový tanec je základem lidového tance, a proto je mu věnována velká pozornost, jak prakticky, tak teoreticky.
  4. Kombinace kroků: poskočný krok s podupy, poskočný krok s protáčením v páru, procházení bránou a zátočky ve trojici chůzí a během, dvoukrok s vyšlapávanou polkou, kalamajkové příklepy s polkou v natáčení, dva hladké obkročáky s jedním krokem polky, dvoukročák s pozvednutím tanečnice, hladké obkročáky se změnou směru otáčení, pato - špičkové kroky s valašským krokem, jednoduché prvky odzemku.
  5. Oblastní varianty kroků lidového tance: Každý krok má svůj schematický základ. Členitost a různorodost našich folklorních oblastí tvoří technické provedení kroku, typické a odlišné pro každou oblast. Praktickými ukázkami a srovnáváním odlišností u některých kroků, zdokonalujeme v hodinách přiblížení se charakteru a způsobu tance v dané oblasti.
  6. Vybrané tance folklorních oblastí: jsou vybrány nejtypičtější tance jednotlivých oblastí i jejich varianty a při praktickém opakování se posluchači snaží o co nejdokonalejší provedení.

Střední Čechy - Bažant, Zahradníček, Ježek, Šmikuranda, Kalamajka, Maděra, Rejdovák a Rejdovačka, Břitva, Sekyra-motyka.

Jižní Čechy - Doudlebská polka, Přibíračka.

Valašsko - Janošík, Raubčíček, Ševcovský, Odzemek.

Doporučená nebo povinná literatura

BONUŠ, František. Tance, písně a hudba plzeňského kraje. Praha: SNKLHU, 1955. 213 s., 32 s., 31 s.

DRDÁCKÝ, František. Lidové tance. České lidové tance a taneční pásma v úpravě pro tělovýchovné hnutí, školy a zájmovou uměleckou činnost. 1. vyd. Praha: Olympia, 1983. 220 s. Sbírka příruček pro cvičitele.

KOS, Bohumil. Mužské lidové tance: instruktážní brožura pro nácvik lidových tanců ve vojenských souborech. Praha: Naše vojsko, 1953. 107 s.

KREJČÍ, Pavel a PROCHÁZKOVÁ, Jarmila. Písně, tance a lidé v Podkrkonoší. 1. vyd. Hradec Králové: Kruh, 1984. 254 s., [24] s. obr. příl. Kraj.

VETTERL, Karel. Lidové písně a tance z Valašskokloboucka. Praha: Nakladatelství Československé akademie věd, 1955.

SOCHA, Vincenc, ed. Lidové tance na Lašsku. Část I 1. vyd. Lhotka, p. Metylovice: V. Socha, 1948. 38 s.

Hodnoticí metody a kritéria

Praktická prověrka znalosti alespoň jednoho vyučovaného tance,

Další požadavky: docházka 75 %

Poznámka

nejsou

Další informace

Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje

Předmět je součástí následujících studijních plánů