Cembalo (8201T003)

magisterský obor

Požadavky na přijetí

Kandidáti si pro přijímací zkoušku připraví program o celkovém rozsahu 80 minut, který obsahuje:

a) prélude non mesure nebo Tombeau (L. Couperin, D´ Angelbert, Froberger)

b) výběr ze suit do cca 10 minut, nebo ciaconna, passacaglia

Požadavky na uznání předchozího vzdělání

Obor nemá žádné specifické požadavky pro uznávání předchozího vzdělání.

Postup uznávání se na AMU řídí články č. 89 a č. 90 Zákona o vysokých školách č. 111/1998 Sb. v platném znění a Studijním a zkušebním řádem AMU (články 8, 14, 18).

Kvalifikační požadavky a předpisy

Postup do navazujícího magisterského studijního programu probíhá formou přijímací zkoušky. Podmínkou přijetí je ukončené bakalářské studium příslušného oboru. V magisterském studiu lze též pokračovat po vstupu do životní praxe, Předpokladem je prokázání úspěšného vykonávání umělecké praxe a úspěšné složení přijímací zkoušky. V případě uchazečů z jiných škol si fakulta vyhrazuje možnost dalších doplňujících požadavků, prověřujících úroveň uchazeče v předmětech, jimiž se liší studijní plány HAMU a příslušné školy, z níž uchazeč přichází.

Předpisy: Český vzdělávací systém je upraven Zákonem o vysokých školách v platném znění (zákon č. 111/1998 Sb.) a vnitřními předpisy Akademie múzických umění v Praze.

Profil oboru

Dokonalé zvládnutí hlavního oboru a jeho technické a umělecké problematiky.

Bezpečná a hluboká orientace v hudebním odkazu minulosti i v jeho stylových obdobích.

Studium sólového repertoáru i základního repertoáru komorní hudby s cembalem a jeho zvládnutí na vysoké profesionální, koncertní úrovni

Hlavní výsledky učení

Studium a interpretace sólové cembalové literatury na velmi vysoké profesionální úrovni s hlubokou orientací ve skladebných stylech a se suverénní a spolehlivou technickou vybaveností. Postupné rozvíjení koncertní činnosti v rámci dostupných možností a uplatňování se v kulturním životě. Rozvoj interpretačních kvalit v komorní hudbě s velkou tradicí v českých zemích.

Profesní profil absolventů s příklady

Absolventi magisterského studia reprezentují mladou generaci interpretů, která navazuje na tradici českého interpretačního umění a velkých osobností naší hudební kultury. Mimo koncertních aktivitu u nás i v zahraničí se uplatňují také pedagogicky na základních uměleckých školách, konzervatořích a vysokých školách.

Přístup k dalšímu vzdělávání

Studium doktorského programu oboru Interpretace a teorie interpretace. Programy celoživotního vzdělávání, mistrovské kurzy atd.

Organizace a pravidla zkoušek, hodnocení a hodnocení (známkování)

Formami kontroly studia jsou zápočet a zkouška stanovené studijními plány. Student je o nich informován prostřednictvím informačního systému. Student se přihlašuje ke zkoušce v informačním systému; má právo na dva opravné termíny. Neuspěje-li ani v těchto případech, může mu výjimečně děkan povolit třetí opravný termín (komisionální). U hlavních předmětů a u klauzurních zkoušek není opravný termín přípustný. Zápočet je neklasifikovaná forma kontroly studia. Uděluje se za splnění povinností stanovených pro jednotlivé předměty a zapisuje do informačního systému slovem Započteno (Z). Zkouška je klasifikovaná forma kontroly studia, jíž se prověřují vědomosti i míra tvořivosti v příslušném předmětu. V hlavních předmětech jsou zkoušky komisionální. Zkouška může být praktická, písemná, ústní, nebo kombinovaná. Zkoušky jsou klasifikovány podle stupnice A, B, C, D, E, F.

Požadavky pro úspěšné absolvování

Student splní požadavky odpovídající studijnímu plánu. Student složí státní závěrečnou zkoušku. Podmínkou připuštění k magisterským zkouškám je realizovaný absolventský magisterský koncert, jehož obhajoba je součástí státní závěrečné zkoušky a vypracování písemné diplomové práce, která je rovněž součástí obhajoby.

Státní magisterská zkouška má tyto části:

Forma studia

prezenční

Garant oboru

Ivan KLÁNSKÝ

Obor je součástí studijního programu

Studijní plány oboru