Improvizace 2

Předmět není vypsán Nerozvrhuje se

Kód Zakončení Kredity Rozsah Jazyk výuky Semestr
109IMPR2 Z 1 2CT česky letní

Garant předmětu

Jméno vyučujícího (jména vyučujících)

Výsledky učení dané vzdělávací složky

Studenti umí zacílit svou mysl, koncentrovat se na přítomný okamžik, být pohotoví, hbití ve svých reakcích. Dokáží spontánně a okamžitě reagovat na podněty přicházející zvenčí, stejně tak jako využívat svou vlastní imaginaci a fantasii pro vytvoření neverbální dramatické situace. Dochází k propojování fyzické a verbální složky bez nutnosti hledání obsahu slov a logiky pojmů. Reagují skupinově i jednotlivě. Osvojují si cit pro rytmus a timing, pro časové napětí v jednotlivých frázích. Své nabyté poznatky a zkušenosti dovednosti využít i při kontaktu s publikem.

Forma studia

cvičení

Předpoklady a další požadavky

nejsou

Obsah kurzu

Výuka se i nadále zaměřuje na tréning koncentrace. Tento trénink spočívá v hledání a udržení vyladěného stavu vědomého postoje k sobě i okolí, bytí „tady a teď“. Dalším cílem je pak probouzení své vlastní specifické vnitřní fantazie a imaginace, eliminace vnitřního racionálního diktátu, podpora hbitosti, nevázanosti a nekomplikovanosti. Potlačení nežádoucí přehnané racionální sebekontroly, která blokuje pohotové jednání. Ve druhém semestru se přidávají verbální cvičení, dochází tedy k propojování verbálních projevů s fyzickými.

Semináře mají formu praktických improvizačních cvičení, nejprve převážně skupinových, později sólových. Ve druhém semestru se pozornost posouvá více k verbální rovině performativního projevu. Ve skupinových dialozích dochází k podpoře rozvoje intuice bez racionální šablony, kdy logika a obsah slov zůstává až na druhém místě.

Tematické okruhy:

1.Trénink koncentrovaného, pohotového, vědomého stavu bdělosti „tady a teď“

2.Skupinová cvičení – reakce jednotlivce na neverbální podněty přicházející ze skupiny, či skupinové reakce na podněty přicházející z vnějšku

3.Verbální cvičení – trénink pohotových reakcí, propojování verbálních projevů s neverbálními fyzickými projevy

4.Skupinové dialogy – podpora intuice bez racionální šablony, kdy obsah slov, logika, je a ž na druhém místě

5.Osvojení citu pro rytmus a timing (časová míra napětí v jednotlivých frázích)

6.Probouzení vlastní fantazie a imaginace, sólově i skupinově

7.Kontaktní trénink s publikem – ověřování nově probuzené kreativity a nově nabytých zkušeností a dovedností před diváky.

Doporučená nebo povinná literatura

Povinná literatura:

MEADOWS, Kenneth. Šamanská zkušenost: praktický průvodce mimosmyslovým vnímáním. Přeložila Mária SCHWINGEROVÁ. Praha: Maitrea, 2018. ISBN 978-80-7500-390-4.

Doporučená literatura:

ETCHELLS, Tim. Certain fragments: contemporary performance and forced entertainment. London New York: Routledge, 1999. 228 s. ISBN 978-0-415-17383-4.

JOHNSTONE, Keith. IMPRO: improvizace a divadlo. 1. vyd. Praha: Akademie múzických umění v Praze, 2014. 294 s. ISBN 978-80-7331-266-4.

Hodnoticí metody a kritéria

Aktivní účast na hodinách, docházka min. 75 %.

Další informace

Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje

Předmět je součástí následujících studijních plánů