Kinetografie 2
Předmět není vypsán Nerozvrhuje se
Kód | Zakončení | Kredity | Rozsah | Jazyk výuky | Semestr |
---|---|---|---|---|---|
107KNT2 | zápočet | 2 | 2 hodiny SEMINÁŘŮ týdně (45 minut), 29 až 39 hodin domácí příprava | česky | letní |
Garant předmětu
Jméno vyučujícího (jména vyučujících)
Katedra
Předmět zajišťuje Katedra tance
Obsah
Kinetografie 2 navazuje na předmět Kinetografie 1 a dále rozvíjí získané poznatky. Jedná se o seznámení s dalšími problémovými okruhy zápisu tance v Labanově kinetografii, zejména se zápisem detailních vlastností pohybu a s kinetografickou partiturou. Při čtení/intepretaci zápisu se pracuje s konkrétními tanci a choreografiemi, včetně jejich hudební složky.
Rozvíjí získané znalosti a dovednosti, poskytnout praxi v čtení zápisu a jeho samostatném vypracování, seznámení se současnými způsoby uplatnění kinetografie v uměleckém i vědeckém kontextu.
Tematické okruhy
- Zápis pohybu dílčích částí těla, specifických jevů a situací:
a. zápis pohybu jednotlivých částí těla: rozšiřuje dosud zvládnuté oblasti zápisu o zápis pohybu dílčích částí těla (tělo a jeho části, hlava a obličej, části rukou a nohou až po prsty);
b. speciální problémy zápisu tance: dynamické jevy (zesilování, zeslabování, akcenty, dupnutí, tlesky apod.), typy pomlk, rušítka;
c. pohyby těžiště po vertikální ose: klek, sed, leh, pohyb na zemi, akrobatické prvky, speciální situace (pohyb při visu);
d. pohyb v páru a skupině: způsoby držení, vzájemné postavení tanečníků, pohyb v kánonu;
e. kinetografická partitura, její organizace, specifické problémy (zjednodušení zápisu - např. opakování identické, symetrické, vícenásobné apod.).
- Aktivní použití kinetografie při zápisu vlastních tanečních etud, revize a kritika zápisu, zápis viděného pohybu a jeho specifická problematika.
- Rekonstrukce tanců a choreografických děl z kinetografického zápisu: postup od rekonstrukce jednoduchých lidových a společenských tanců z kinetografické partitury ke složitějším skupinovým formám a konkrétním choreografiím; problematika pochopení a pohybové realizace jedinečného stylu tance (choreografie) na základě zápisu, konfrontace Labanovy notace s jinými záznamovými metodami z hlediska zprostředkování stylu tance.
- Kinetografie v soudobé umělecké a vědecké praxi.
Výsledky učení
Student ovládá základní problematiku kinetografie tak, že je schopen samostatně pracovat s kinetografickou partiturou různého typu, využívat ji pro intepretaci i vědeckou (analytickou) reflexi tance; je sám schopen používat kinetografii pro zápis tance na základní úrovni, orientuje se v problematice kinetografie a zdrojích, poskytujících řešení jemu neznámých otázek zápisu; obecně kurz kinetografie poskytuje nástroje pro studium a popis pohybové stavby tance, rozvíjí porozumění specifickým vlastnostem tance.
Předpoklady a další požadavky
nejsou
Literatura
Povinná literatura:
GREMLICOVÁ, Dorota. Zápis tance. In: Tanec. Záznam, analýza, pojmy. Praha: Etnologický ústav AV ČR, 2004. ISBN 9788085010633.
Doporučená literatura:
BRAINARD, Ingrid; COOK, Ray. Three court dances of the early Renaissance. New York: Dance Notation Bureau Press, 1977.
COHEN, Selam Jeanne ed. International Encyclopedia of Dance. Oxford, New York: Oxford University Press, 1998. ISBN 9780195173697. (hesla Laban Rudolf, Labanotation, Laban Principles of Movement Analysis).
FOLEY, Catherine E. Irish Traditional Step Dancing in North Kerry. A Contextual and Structural Analysis. Listowel: North Kerry Literary Trust, 2012.
HUTCHINSON GUEST, Ann; JESCHKE, Claudia. Nijinsky´s Faune restored. Amsterdam: Gordon and Breach Publishers, 1997. ISBN 978-1906830168.
HUTCHINSON GUEST, Ann. Labanotation. The System of Analyzing and Recording Movement. New York; London: Routledge, 2005. ISBN 978-0415965620.
KNUST, Albrecht. Dictionary of Kinetography Laban I, II. Poznań: Instytut choreologii w Poznaniu; Rhytmos 1997. ISBN 83-908462-0-9.
KUNEJ, Rebeka. Štajeriš. Podoba in kontekst slovenskega ljudskega plesa. Ljubljana: Založba ZRC, Jskd, 2012. ISBN 9789612544072.
LANGE, Roderyk. Laban´s System of Movement Notation. In: Dance Studies, Vol. 9, 1985.
LANGE, Roderyk. Podręcznik kinetografii. Poznań: Ars Nova, 1995. ISBN 9788385409298.
MARTIN, György. Mátyás István ‚Mudruc‘. Egy katolaszegi táncos egyéniségvizsgálata. Budapest: Planetás, 2004. ISBN 9789632860640.
NAHACHEWSKY, Andriy. Ukrainian Dance. A Cross-Cultural Approach. Jefferson, North Carolina, and London: McFarland&Company, Inc., Publishers, 2012. ISBN 978-0786461684.
SHAWN, Ted. 16 Dances in 16 Rhythms. New York: Princeton Book Co Pub, 1985.
TOPAZ, Muriel. Intermediate Reading Studies in Labanotation. New York, 1988.
Elektronické zdroje:
GREMLICOVÁ, Dorota; NĚMEČKOVÁ, Elvíra: Kinetografie. E-learningové materiály. HAMU 2012.
Hodnoticí metody a kritéria
Zápočet je udělen na základě ověření znalosti teoretických principů kinetografie – zápis a čtení/pohybová intepretace zápisu a vypracování zadaných úkolů v průběhu semestru.
Požadovaná docházka: 80 %
Webová stránka předmětu
Výuka
předmětu
je
podporována
e-learningovou
formou.
http://moodle.amu.cz/course/view.php?id=316
Poznámka
nejsou
Další informace
Předmět lze absolvovat opakovaně
Pro tento předmět se rozvrh nepřipravuje
Předmět je součástí následujících studijních plánů
- Taneční věda (Bc) - od 2022/23 (Povinné předměty s možností opakovaného zapsání)